Helena (60): Dcera chce, aby na rodičovskou dovolenou šel její manžel. Podle mě muži nezvládají péči o děti

Rodinné příběhy: Dcera chce, aby na rodičovskou dovolenou šel její manžel. Podle mě muži nezvládají péči o děti
Zdroj: Freepik

Paní Helenu šokovalo rozhodnutí její dcery. Ta se chce vrátit do práce a s malým synem by doma zůstal její manžel. Helena však nevěří, že by se muž dokázal postarat o dítě a domácnost.

Jana Jánská
Jana Jánská 04. 06. 2024 15:00

Moje dcera úplně ztratila rozum. Místo aby zůstala doma a starala se o syna, rozhodla se poslat svého manžela na rodičovskou dovolenou! Co je to za bláznivou dobu?

Ženy v práci se zbláznily

Když jsem vešla do kanceláře, okamžitě jsem si všimla nadšení mezi kolegyněmi. Přestože už bylo devět hodin, žádná nebyla u svého stolu. Všechny stály u kávovaru a živě diskutovaly.

"Co se děje? Hromadné propouštění nebo co, že jste tak rozrušené?" zavtipkovala jsem.

"Heleno, když ty něco řekneš, to fakt bolí," setřela mě Eva (46). "Máme velkou novinku..."

A pak mě do toho zasvětily. Šušká se, že jeden velmi pohledný a opravdu sexy moderátor, říkejme mu třeba pan M., chce stavět dům u nedalekého jezera. Prý se v sobotu přijede podívat na pozemek. Je to skvělá příležitost vidět ho naživo.

"Jasně, proč ne," povzdechla jsem si. "Vždycky ho můžete zkusit okouzlit a začít si malý románek. Bože, kdy konečně dospějete?"

"Tak co, jdeš s námi zítra k jezeru?" zeptala se mě Marie (40). "Bude to fajn."

Jak může být fajn chodit kolem jezera teď na podzim? Mám se nechat poštípat komáry, protože jedna paní povídala, že nás přijede navštívit velká televizní hvězda? Abych byla upřímná, slíbila jsem své dceři a zeťovi, že zůstanu s malým Kubíkem. Chtěli jít do kina a pak na hezkou večeři. Byla jsem hrozně zvědavá, jak se rozhodli ohledně rodičovské dovolené. Nedávno říkali, že až malý oslaví první rok, půjde do jeslí, a Anička (32) se vrátí do práce. Teď vidím, že asi mají nějaké pochybnosti.

Jak můžou dát syna do jeslí?

Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby Anička zůstala s malým doma, dokud nebude moct jít do školky. Chtěla jsem o tom mluvit s kolegyněmi v práci, ale jak je jejich zvykem, začaly si hned dělat legraci.

"Nejlepší by bylo, kdybys šla do důchodu a sama se starala o vnuka. Co ty na to?" řekla jedna kolegyně.

"To je taková rada..." rozčílila jsem se.

"Poslyš, to stejně není tvoje věc. Dopřej jim trochu svobody a nech je dělat vlastní rozhodnutí. Je to to nejlepší, co můžeš udělat. Jinak se nakonec naštvou a utečou na nějaký exotický ostrov," dodala.

Jasně... Zvlášť Anička, která bez svého obchodu prostě nemůže žít. Teď se sice stará o dítě, ale ani jeden den neuplyne, aby neběžela do práce zkontrolovat, jestli je všechno v pořádku. Opravdu by vyskočila i z nemocničního lůžka, aby měla nad vším kontrolu.

A co se týče předčasného důchodu, to není ani možné. Už jsem si to ověřovala, bohužel to nejde. A přitom by to bylo opravdu dobré řešení. Je mi do pláče, když si pomyslím, že Kubík půjde do jeslí. A co na tom, že se časy změnily a dnešní jesle jsou prý lepší než před dvaceti nebo třiceti lety. Možná tam mají skvělé podmínky a hezké hračky, ale nikdy neuvěřím, že se tam někdo stará o plačící dítě. Nevím, co budu dělat, jestli se Anička vrátí do práce.

Dcera mě šokovala

Přijela jsem k mladým dříve, než jsme se domluvili. Doufala jsem, že najdu zetě samotného a budu si s ním moci promluvit o Kubíkovi. Patrik (30) je IT specialista. Většinou má víkendy volné, takže jsem předpokládala, že se stará o malého, když je Anička v obchodě. Tentokrát byly však moje předpoklady špatné. Byli doma oba.

"Tušila jsem, že přijedeš dřív, mami," řekla s úsměvem Anička. Na stole měla sušenky a šla uvařit kávu. Čekala jsem a čekala, až sami otevřou to téma, ale nedočkala jsem se. Povídali si o všem možném, jen ne o Kubíkovi. Nakonec jsem to nevydržela a zeptala se, jestli už se rozhodli. Chtěla jsem vědět, zda můj vnuk půjde do jeslí, nebo někdo z nich laskavě zůstane doma a bude se o něj starat.

"Nehysterči, mami, zvládneme to," dcera pokrčila rameny. "Už jsem ti říkala, že najdeme řešení!"

"Půjdeš na rodičovskou dovolenou?" byla jsem opravdu šťastná. "To jsou úžasné zprávy, miláčku!"

"Nejde o mě, mami, ale o Patrika. Společně jsme se rozhodli, že je to nejlepší řešení."

"Asi jsem se přeslechla," cítila jsem, jak se mi točí hlava.

Zeť na rodičovské dovolené? Muž? Chápu, že se o dítě dobře stará, ale to není všechno. Kdo se postará o domácnost? Kdo bude vařit, uklízet, prát? Co je to vůbec za nápad?

Zeť bude na rodičovské dovolené

"Doufám, že je to vtip," začala jsem se smát.

"A proč?" přidal se zeť. "Myslíš si, že to nezvládnu?"

Ta otázka byla nesmyslná. Žádný muž nezvládne tolik věcí najednou. Nebude myslet logicky, když se malý jednoho dne probudí s vysokou horečkou. Muž by měl pracovat a vydělávat na rodinu, ne stát v kuchyni.

Anička dodala, že Patrik to zvládne. A pak odešli. Já zůstala, dívala se na svého vnuka a s každou další chvílí jsem ho víc a víc litovala. Chudák dítě, jeho vlastní matka nechává takové mrně v péči otce, zatímco ona honí kariéru...

Když jsem to řekla kolegyním, všechny se shodly, že je těžké poradit. S takovou situací se dosud nesetkaly. Pak usoudily, že to možná není tak špatný nápad. A chtěly po mně, ať je pravidelně informuju, jak to probíhá.

"Tady máš autogram naší hvězdy. Byl úplně báječný..." rozplývala se kolegyně a podala mi zmačkaný kousek papíru. Úplně jsem zapomněla, že se o víkendu byly podívat na toho moderátora. Ale teď mě to vůbec nezajímá. Ne, když se můj vnuk má stát nějakým pokusným králíkem!

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články