Krvavá Mary: Kdo je děsivý přízrak v zrcadle, krutá královna, nebo vraždící matka?

Krvavá Mary: Kdo je děsivý přízrak v zrcadle, krutá královna, nebo vraždící matka?
Zdroj: Pixabay.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Každý z nás již určitě slyšel o Krvavé Mary. A když už ne o samotném přízraku, tak alespoň o koktejlu, který je po ní pojmenován. Kým ale byla tato žena ve skutečnosti? Mohla existovat, nebo jde jen o takzvanou městskou legendu?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 6. února 2021

Hovoří se o ní jako o přízraku nebo čarodějnici. Přestože po světě koluje více než padesát různých verzí o původu Krvavé Mary, doposud se nezjistilo, zda skutečně žila. Královna, či nešťastná matka jsou jen pouhým zlomkem toho, čím vším by Mary mohla být. Objevily se i takové hypotézy, že jde o Pannu Marii, nebo Satanovu dceru či nevěstu.

Jihlavské podzemí: V tajemné chodbě Svítivce, kterou vytvořili nacisté, se podařilo natočit záhadný přízrak
Mohlo by Vás zajímat:

Jihlavské podzemí: V tajemné chodbě Svítivce, kterou vytvořili nacisté, se podařilo natočit záhadný přízrak

Stačí 3x vyslovit její jméno

Legenda praví, že pokud si člověk stoupne v temné místnosti před zrcadlo a třikrát po sobě řekne „Krvavá Mary“, zjeví se mu. Ne vždy má mít podobu dospělé ženy. Hovoří se také o malé holčice, která často zlobila své rodiče a šikanovala vrstevníky. Neváhala prý ani krást, za což zaplatila vlastním životem. Nezemřela rychlou smrtí. Lidé, kterým způsobila újmu, se dožadovali dívčina upálení.

V den popravy měla její matka prosit ostatní o slitování a nakonec se obrátila i na místní bábu kořenářku, která byla ve skutečnosti čarodějnicí. Bezradné matce dala prášek, který měl její dítko uchránit od plamenů. Byl to však obyčejný popel. Žena pak v naprostém zoufalství skočila na hranici za svou dcerou. Její oběť přidala sílu Mary, jež se pak usídlila ve starém zrcadle, doufajíc, že se znovu shledá se svou matkou.

žena
Mohlo by Vás zajímat:

Jaroslava (61): Moje malá vnučka viděla přízrak, já si myslela, že jde jen o dětskou hru

Krvavé královny

Další adeptkou na Krvavou Mary je Marie I. Tudorovna, královna Anglie a Irska. Ve snaze vymýtit protestanty sahala po tvrdém řešení, na hranici jich skončilo na 300. Marie sice získala titul Krvavá Mary, ale není jisté, jestli je i stejnojmenným přízrakem.

Americký folklorista Alan Dundes měl jiného favorita. Domníval se, že Krvavou Mary by mohla být Marie Stuartovna. Dle některých pověstí se má Mary zjevovat jako bezhlavý trup. A to by právě mohlo odkazovat na francouzskou a skotskou vladařku, která byla popravena z rozkazu královny Alžběty I. Zjevují se tak v zrcadlech mrtvé panovnice? A je to vůbec reálné? Někteří odborníci tvrdí, že jde o pouhou optickou iluzi.

Setkání se smrtkou: Příběhy lidí, kteří viděli hrůznou dámu s kosou
Mohlo by Vás zajímat:

Setkání se smrtkou: Příběhy lidí, kteří viděli hrůznou dámu s kosou

Sucho a hlad

V devatenáctém století měla v Americe žít žena jménem Mary, jejíž manžel musel během občanské války narukovat do armády. Dlouho se však nevracel a v zemi zatím vypukl kvůli suchu hladomor. Mary se s dětmi zavřela v domě a nevycházela ven. Jelikož neměla dát dětem co do úst, ze zoufalství je všechny zabila.

Tento zkrat v ní vyvolal šílenství. Zohavila i sama sebe a pokrytá krví chodila po městě. Od té doby jí začali lidé říkat Krvavá Mary. Shodou okolností se v té době vrátil z vojny manžel. Uzlíček nervů, který kdysi býval jeho ženou, vůbec nepoznal a zabil ji. Myslel si, že jde o nějakou tulačku a zlodějku. Když poté zjistil, o koho šlo, ukončil svůj život skokem ze skály. Ať už je Mary tedy dítětem, panovnicí, či jen obyčejnou nešťastnou ženou, troufli byste si ji vyvolat?

Na Kampě prý dodnes žijí pohádkové bytosti.
Mohlo by Vás zajímat:

Nejlepší legendy staré Prahy: Loupežníci číhali v centru, přízraky řádily v hostinci Na Bělohradě

Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Krvavá Mary
History.com: What Inspired Queen ‚Bloody‘ Mary’s Gruesome Nickname?

Tereza Těžká z kontroverzního dokumentu V síti promluvila o polyamorii: Mám dva muže, ani jednoho nemiluji víc

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články