
Každý z nás již určitě slyšel o Krvavé Mary. A když už ne o samotném přízraku, tak alespoň o koktejlu, který je po ní pojmenován. Kým ale byla tato žena ve skutečnosti? Mohla existovat, nebo jde jen o takzvanou městskou legendu?
Hovoří se o ní jako o přízraku nebo čarodějnici. Přestože po světě koluje více než padesát různých verzí o původu Krvavé Mary, doposud se nezjistilo, zda skutečně žila. Královna, či nešťastná matka jsou jen pouhým zlomkem toho, čím vším by Mary mohla být. Objevily se i takové hypotézy, že jde o Pannu Marii, nebo Satanovu dceru či nevěstu.

Jihlavské podzemí: V tajemné chodbě Svítivce, kterou vytvořili nacisté, se podařilo natočit záhadný přízrak
Stačí 3x vyslovit její jméno
Legenda praví, že pokud si člověk stoupne v temné místnosti před zrcadlo a třikrát po sobě řekne „Krvavá Mary“, zjeví se mu. Ne vždy má mít podobu dospělé ženy. Hovoří se také o malé holčice, která často zlobila své rodiče a šikanovala vrstevníky. Neváhala prý ani krást, za což zaplatila vlastním životem. Nezemřela rychlou smrtí. Lidé, kterým způsobila újmu, se dožadovali dívčina upálení.
V den popravy měla její matka prosit ostatní o slitování a nakonec se obrátila i na místní bábu kořenářku, která byla ve skutečnosti čarodějnicí. Bezradné matce dala prášek, který měl její dítko uchránit od plamenů. Byl to však obyčejný popel. Žena pak v naprostém zoufalství skočila na hranici za svou dcerou. Její oběť přidala sílu Mary, jež se pak usídlila ve starém zrcadle, doufajíc, že se znovu shledá se svou matkou.

Jaroslava (61): Moje malá vnučka viděla přízrak, já si myslela, že jde jen o dětskou hru
Krvavé královny
Další adeptkou na Krvavou Mary je Marie I. Tudorovna, královna Anglie a Irska. Ve snaze vymýtit protestanty sahala po tvrdém řešení, na hranici jich skončilo na 300. Marie sice získala titul Krvavá Mary, ale není jisté, jestli je i stejnojmenným přízrakem.
Americký folklorista Alan Dundes měl jiného favorita. Domníval se, že Krvavou Mary by mohla být Marie Stuartovna. Dle některých pověstí se má Mary zjevovat jako bezhlavý trup. A to by právě mohlo odkazovat na francouzskou a skotskou vladařku, která byla popravena z rozkazu královny Alžběty I. Zjevují se tak v zrcadlech mrtvé panovnice? A je to vůbec reálné? Někteří odborníci tvrdí, že jde o pouhou optickou iluzi.

Setkání se smrtkou: Příběhy lidí, kteří viděli hrůznou dámu s kosou
Sucho a hlad
V devatenáctém století měla v Americe žít žena jménem Mary, jejíž manžel musel během občanské války narukovat do armády. Dlouho se však nevracel a v zemi zatím vypukl kvůli suchu hladomor. Mary se s dětmi zavřela v domě a nevycházela ven. Jelikož neměla dát dětem co do úst, ze zoufalství je všechny zabila.
Tento zkrat v ní vyvolal šílenství. Zohavila i sama sebe a pokrytá krví chodila po městě. Od té doby jí začali lidé říkat Krvavá Mary. Shodou okolností se v té době vrátil z vojny manžel. Uzlíček nervů, který kdysi býval jeho ženou, vůbec nepoznal a zabil ji. Myslel si, že jde o nějakou tulačku a zlodějku. Když poté zjistil, o koho šlo, ukončil svůj život skokem ze skály. Ať už je Mary tedy dítětem, panovnicí, či jen obyčejnou nešťastnou ženou, troufli byste si ji vyvolat?

Nejlepší legendy staré Prahy: Loupežníci číhali v centru, přízraky řádily v hostinci Na Bělohradě
Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Krvavá Mary
History.com: What Inspired Queen ‚Bloody‘ Mary’s Gruesome Nickname?