Miloš Kopecký: Otci nikdy neodpustil rozvod s maminkou. Zemřela kvůli němu v Osvětimi

Miloš Kopecký: Otci nikdy neodpustil rozvod s maminkou. Zemřela kvůli němu v Osvětimi
Zdroj: Václav Jirsa/Právo/Profimedia.cz

Životy velkých hvězd jsou často docela jiné než ty, které prožívají v kostýmech svých postav. Stejně tak bychom jen těžko hledali v životě Miloše Kopeckého jeho komediální role. Vždyť za války jej dokonce nacisté odvezli do pracovního tábora...

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 29. ledna 2021

Miloše Kopeckého známe z jeho nezapomenutelných rolí jak v divadle, tak i v televizi a ve filmech. Kdybychom si nemohli vzpomenout na žádnou jinou postavu, kterou ztvárnil, tak na doktora Štrosmajera zkrátka nezapomeneme, stejně jako na feldkuráta Katze nebo Petra Voka. Nikdy také nezestárnou jeho výkony v komediích, jako byl film Já už budu hodný, dědečku. Jeho život ale komedii příliš nepřipomínal. Miloš Kopecký si dokonce prošel i koncentračním táborem a smrtí maminky.

Větrovec
Mohlo by Vás zajímat:

Jak napálit advokáta: Kopecký byl komplikovaný, ale Větrovec mu šlapal na paty. Byl prospěchář, který pomáhal bližním

Živnost, nebo žena

Budoucí legenda českého herectví Miloš Kopecký se narodil 22. srpna 1922 do smíšeného manželství, jeho maminka Marta, modelka a kloboučnice, měla židovský původ. Sedmnáct let poté vypukla druhá světová válka a jak Židé, tak i jejich potomci se museli oprávněně bát o život. Otec Miloše Vladimír Kopecký v té době navíc udělal krok, který mu syn nikdy v životě neodpustil. Dal totiž přednost své kožešnické živnosti, kterou by jako manžel Židovky musel patrně zavřít, a s Martou se na svoji vlastní žádost nechal rozvést.

Rozvod jako rozsudek smrti

Jak později vzpomínal Miloš Kopecký, otcovo rozhodnutí pro maminku znamenalo prakticky rozsudek smrti. Byla deportována do koncentračního tábora, z něhož se už nikdy nevrátila. Nebýt rozvodu, zůstala by patrně v Terezíně, kde byla naděje na přežití. Ta ale skončila, když Martu Kopeckou převezli do Osvětimi. Miloš nikdy nezapomněl na okamžiky, kdy jí vyprovázel na její poslední cestě z domova k transportu. Jak by to bývalo dopadlo, kdyby se otec rozhodl místo živnosti chránit svoji manželku? To se dnes už nikdo nedozví.

Alkoholem proti strachu

Jako dítě s položidovským původem neměl za války svůj osud jistý ani sám Miloš Kopecký. Obavy z každého dalšího dne proto zaháněl tak, jak bylo jeho povaze blízké, tedy poměrně bujarým životem. Před deportací do pracovního tábora se nakonec přece jen neschoval. V srpnu 1944 došlo i na něj a ocitl se v pracovním táboře v Bystřici na Benešovsku, odkud jej vysvobodil až konec války v květnu následujícího roku.

Brodský se svou první ženou Boženou
Mohlo by Vás zajímat:

Manželství Vlastimila a Bíby Brodských: Rázná a přísná manželka herce pérovala třináct let. Docenil ji až ve stáří!

Život jako na houpačce

Ani poté ale neměl v životě moc klidu. Ať už byla na vině matčina smrt, jeho vlastní pobyt v pracovním táboře, nebo cokoliv jiného, potýkal se Miloš Kopecký do konce svého života s velkými psychickými problémy. Své o tom jistě věděly hlavně jeho životní partnerky, kterých bylo hned několik. Po návratu z pracovního tábora se brzy oženil s herečkou Stellou Zázvorkovou, ale i přes narození dcery Jany Kateřiny došlo brzo na rozvod. Následovalo manželství s Kateřinou Soukupovou, která pracovala jako řidička tramvaje, a nemuselo by tedy docházet k hereckým konfrontacím. Ani to ale nepomohlo a po přibližně stejné době jako v prvním případě se manželé odcizili a rozvedli. Podobně dlouho trvalo i třetí manželství s Janou Lichtenbergovou.

Neobyčejně tolerantní manželka

I když se říká „do třetice všeho dobrého”, u Miloše Kopeckého to platilo až u čtvrtého manželství. Jana Křečková s hercem vydržela do jeho posledních dnů – a jednoduché to rozhodně neměla. Kopeckého maniodepresivní stavy, kdy se nálady střídají od jednoho extrému do druhého, a také časté nevěry, s nimiž se rozhodně nehodlal před nikým, dokonce ani před vlastní ženou, jakkoliv tajit, vyžadovaly od právoplatné manželky neuvěřitelnou dávku trpělivosti, oddanosti a lásky. Jak jinak by Jana Křečková mohla tohle všechno vydržet?

Já už budu hodný, děděčku
Mohlo by Vás zajímat:

Hvězda filmu Já už budu hodný, dědečku, Miloš Kopecký: Jeho víkendy bývaly obestřeny děsivou událostí

Zdroje:
Wikipedia: Miloš Kopecký
CSFD.cz: Miloš Kopecký

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová radí, jak na rychlý denní make-up do školy či do práce

Další články