Odvážná žena v kalhotách: Helen Hulick odmítla přijít k soudu v šatech, putovala za mříže

Za kalhoty do vězení: Neústupná Helen Hulick odmítla přijít k soudu v šatech
Zdroj: Freepik

Spousta lidí se do dějin zapíše neobvyklými způsoby. Do této skupiny patřila i mladá učitelka Helen Hulick. V roce 1938 ji soudce poslal do vězení jen proto, že během procesu s lidmi, kteří ji vykradli, odmítla mít oblečené šaty. Prostě se lépe cítila v kalhotách...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 01. 2023 11:00

Když se Helen Hulick objevila u soudu coby svědkyně vloupání, pokáral ji soudce, že má na sobě kalhoty. Ačkoli ji požádal, aby na další jednání přišla v šatech, odmítla to. Byla obviněna z pohrdání soudem a poslána za mříže. Toto je příběh jedné odvážné dámy, jejíž život se stal příkladem v boji za práva žen.

Nezkrotná Helen Hulick

Narodila se v Pensylvánii, ale v dospělosti se přestěhovala do Kalifornie, kde začala vyučovat neslyšící studenty. Postupem času se stala velmi uznávanou odbornicí v oblasti auditivně-verbální terapie. Pěkné přivítání tam ale neměla. V roce 1938 jí v Los Angeles vykradli byt. Musela proto k soudu.

Jenomže si vzala kalhoty, což se soudci Arthurovi S. Guerinovi moc nepozdávalo. Dokonce kvůli tomu odročil jednání se slovy, že pokračovat se bude až druhý den, kdy přijde v důstojných šatech. Helen si to ale nenechala líbit. I následující den přišla v kalhotách. Cítila se v nich jednoduše pohodlně.

Guerin, oblečený v oranžové košili a tmavě zelených kalhotách, se rozlítil doběla. Prý tímto outfitem odváděla pozornost od důležitých věcí. Opět, ještě než stihla složit přísahu, jednání odročil. Tentokrát však procedil mezi zuby: „Přijďte zítra zase v kalhotách a vsadím vás za mříže."

Kalhoty před soudem

Jakmile Helen vyšla ze soudní síně, sesypali se na ni novináři. „Poslyšte," řekla. „Mám doma jen formální oblečení, čili kalhoty. Chodím v nich už od patnácti. Pokud mě chce zavřít, tak ať. Snad to v budoucnu pomůže jiným ženám." A tak se i stalo. Za pohrdání soudem byla 15. listopadu 1938 poslána na pět dní do vězení, kde musela nosit šaty vyrobené z džínoviny.

Její případ vzdoru byl poslán k odvolacímu soudu. Ten o čtyři dny později rozsudek zrušil. Hulick si mohla na příští slyšení vzít co chtěla. A taky že vzala, neboť 17. listopadu 1939 dorazila do soudní budovy ve večerních šatech.

Tyto lapálie však bledly předtím, čeho tato žena v životě dosáhla. Kromě toho, že byla průkopnicí v nové terapii pro neslyšící, založila také neziskovou organizaci. A co se stalo se soudcem Guerinem? Ten zemřel v roce 1962 a dodnes je připomínán jako zpátečnický člověk, který holdoval nerovnosti pohlaví.

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Helen Hulick

Allthatsinteresting.com: Meet Helen Hulick, The Woman Who Was Jailed For Wearing Pants To Court

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články