Bizarní příběh malého kousku z Ježíše Krista: Skutečně vystoupala svatá předkožka do nebes?

Bizarní příběh malého kousku z Ježíše Krista: Skutečně vystoupala svatá předkožka do nebes?
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ostatky různých světců byly a budou uctívány. Jak je to ale se samotným Ježíšem? Hřeby a třísky z kříže už tady byly, co třeba nějaká část jeho těla? Jakožto Žid byl samozřejmě obřezán, takže se nabízí otázka, kde skončila jeho předkožka. Nebo snad vystoupala na nebesa?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 5. května 2021

Kde jen ta předkožka může být? O to se celá staletí přeli katoličtí hodnostáři. Nejeden představený kláštera tvrdil, že právě on vlastní ten jediný a pravý exemplář. Pokud by to všechno byla pravda, zalesklo by se ostří nože nad Spasitelem minimálně dvanáctkrát…

Bonifác VIII: měl jistě spoustu starostí. Většinu si jich ale pravděpodobně přidělal vlastním přičiněním
Mohlo by Vás zajímat:

Církev řídil jako firmu, měl děti s vlastními sestřenkami: Osud pedofilního papeže Bonifáce VIII.

Jeptiška sní o předkožce

Ochutnávání Ježíšovy předkožky bylo ve středověku poměrně rozšířenou zábavou, dá-li se to tak nazvat. A některým se o tom dokonce zdálo. Třeba švédská jeptiška Brigita vypověděla, že v její vizi chutnala Ježíšova předkožka velmi sladce.

Ve středověké Evropě díky tomu vyrostl obrovský byznys. Církev si totiž mohla vydělat doslova celé jmění na tom, když dychtivým poutníkům nabízela zaručeně pravé relikvie. A výjimkou samozřejmě nebyla ani již zmíněna část Kristova těla. Pravost oné relikvie měli zkoumat knězem vybraní lékaři. Ti pak před všemi prohlásili, že scvrklý kus kůže je skutečně lidská předkožka. A věřící pak už jen tahali z kapes zlaťáky, aby se také mohli svatého předmětu dotknout, či jej ochutnat. Věřilo se, že má obrovskou moc…

Záhadný případ posedlých jeptišek: Sám ďábel je prý přinutil štěkat a mňoukat
Mohlo by Vás zajímat:

Záhadný případ posedlých jeptišek: Sám ďábel je prý přinutil štěkat a mňoukat

Vystoupala Ježíšova předkožka na nebesa?

Korunu celému šílenství nasadil mudrc Leo Allatius, jenž v 17. století pronesl se zcela vážnou tváří, že se předkožka ve skutečnosti vznesla k nebesům a nyní ji můžeme vidět jako zářící prstenec okolo planety Saturn. S postupem času se však začaly ozývat hlasy, že jde o absolutní nesmysl a je jedno, zda se relikvie nachází na Zemi, nebo ve vesmíru.

Kupříkladu francouzský reformátor Jan Kalvín prohlásil, že kdyby shromáždil všechny třísky z Kristova kříže, což byla mimochodem také velmi žádaná komodita, postavil by z nich loď. Obul se také do lahviček s mateřským mlékem Panny Marie. „I kdyby byla Panna Marie krávou, nikdy by nedokázala nadojit tak velké množství mléka, a to ani za celý svůj život,” uvedl ve svém spise A treatise on relics z roku 1543.

Jak je možné, že byl na papežský stolec zvolen takhle zvrhlý muž?
Mohlo by Vás zajímat:

Odporná podívaná: Papež Štěpán VI. nechal do soudní síně přinést měsíce starou mrtvolu svého předchůdce

Stopka od církve

Na počátku 20. století došla trpělivost i samotné církvi. Za jakékoli řeči o předkožce Páně hrozila exkomunikace. V padesátých letech byl pak trest za porušení tohoto pravidla o něco zmírněn. Ale i kdyby již nikdo nikdy nepromluvil o intimní části Spasitelova těla, stále existuje dost podivností, které se v průběhu let staly předměty masového uctívání. Za všechny jmenujme třeba slzy, dětské zuby, vlasy nebo nehty…

Jednoho rána se Isabella Tomasi probudila s rukou špinavou od inkoustu a vedle ní ležel tento popsaný list, který byl označen jako dílo ďábla.
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemný list jeptišky posedlé ďáblem! 340 let trvalo, než ho rozluštili

Zdroje informací:
Buzzfed.com: 11 seriously weird facts about jesus’s foreskin

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články