Případ štěkajících a mňoukajících jeptišek, který se udál v jedné malé francouzské vesnici v roce 1491, patří, hned vedle tance svatého Víta, mezi nejbizarnější historické kauzy. Co za tím bylo? Snaha se trochu uvolnit z přísného způsobu života, která přešla v davovou hysterii, nebo něco mnohem zlověstnějšího?
Býval to poklidný řád augustiniánských řeholnic. Obyvatelé malé francouzské vesničky Le Quesnoy o jeptiškách skoro vůbec nevěděli. Pak ale přišel rok 1491, kdy se začaly z kláštera ozývat podivné zvuky. Jako byste do pytle zašili psy a kočky dohromady. Nepřirozené skřeky ustaly až po dlouhých sedmi letech.
Gabriele Amorth: Nejslavnější exorcista světa tvrdil, že posedlí lidé dokážou zvracet střepy a železo
Řeholnice těžký život má
Epidemie zvířecího chování se postupně rozšiřuje i na další kláštery. Jsou povolání ti nejlepší exorcisté, nevědí si však rady. Ženy štěkají a koušou jako psi, mňoukají a lísají se jako kočky. Některé z nich napodobují i ptáky. Když vyběhnou ven do polí, je na vsi hotové pozdvižení.
Co teď? Abatyše jeptišky kárají a přisuzují vše těžkému životu, který je plný tvrdé práce a odříkání. Myslí si, že pomůže domácí vězení. Další den je však situace úplně stejná. Nejde třeba o otravu jídlem jako u tance svatého Víta? Nebo za to mohou temné síly?
Malleus maleficarum: Tajemná kniha plná odporných návodů na mučení, o které vypráví film Kladivo na čarodějnice
Ďábelský zpovědník
Vymítači ďábla po nějakém čase přicházejí s možným vysvětlením: jeptišky posedli zvířecí démoni. Jenže exorcismus nezabírá a kněžím záhy mizí úsměv ze rtů. Navíc v klášteře, kde vše začalo, se má zjevovat pekelník, který na sebe bere podobu již zesnulého zpovědníka. Jednu řeholnici posedne až 434krát.
Celá žinantní situace se dostane až k papeži Alexandrovi VI., kterého napadne přečíst nahlas jména trpících žen. Domnívá se, že démoni pak opustí jejich duše a vrátí se tam, odkud přišli. K údivu všech zúčastněných to vůbec nezabírá. Papež se raději vrací zpět do Říma.
Otec Pio: Záhadný život kněze, který trpěl bolestivými stigmaty
Mohla za vše psychika?
Jak na celý případ pohlíželi věřící, už víme. Jaký názor však měli ateisté? Ti posednutí striktně odmítali. Byli přesvědčeni o tom, že šlo o pouhý zkrat, který vyvolal příliš asketický způsob života. Ostatně, mnoho žen vstoupilo do řádu nedobrovolně, donutily je k tomu jejích rodiny. Ty, které se vrátily domů, se náhle začaly chovat zcela přirozeně. Kdo měl tedy pravdu? A bude se tato situace někdy znovu opakovat?
Pomohla uzdravit 7000 lidí, sama zemřela mladá na rakovinu. Příběh dívky, která objevila zázračný pramen v Lurdech
Zdroje informací:
Medievalists.net