Gabriele Amorth: Nejslavnější exorcista světa tvrdil, že posedlí lidé dokážou zvracet střepy a železo

Gabriele Amorth byl jedním z nejznámějších exorcistů své doby.
Zdroj: Profimedia.cz

Pokud byste hledali skutečného akčního hrdinu na poli křesťanského exorcismu, byl by to Gabriele Amorth. Měl vykonat až sedmdesát tisíc vymítání démonů a o své práci napsal řadu populárních knih.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 7. ledna 2021

Gabriele Amorth (1. května 1925 – 16. září 2016) byl italský římskokatolický kněz a jeden z nejznámějších moderních exorcistů. Věnoval se také literární činnosti. I u nás známé knížky, jako je třeba Exorcista vypráví, jsou považovány za přelomové tím, že se v nich věnoval exorcismu tak, aby mu porozuměla i široká veřejnost.

Otec Pio: Záhadný život kněze, který trpěl bolestivými stigmaty
Mohlo by Vás zajímat:

Otec Pio: Záhadný život kněze, který trpěl bolestivými stigmaty

Vymítač ďábla? To miluji!

Církev se většinou k vymítání ďábla staví odmítavě. A když už k němu dojde, snaží se danou věc ututlat. V řadách církve jsou však takoví, kteří se nebojí pustit si pusu na špacír. Mezi tyto „rebely“ patřil i otec Gabriele Amorth.

Byl velkým fanouškem kultovního hororu Vymítač ďábla, a dokonce prohlásil, že až na přehnané filmové efekty je to věrohodné zobrazení posednutí. I ve svých knihách se snažil celou problematiku vysvětlit hlavně laické veřejnosti. Prozradil například, že posedlí lidé mohou na sebe brát podobu vlka a jsou schopni třeba vyzvrátit kousky železa nebo střepy skla.

Vymítač ďábla
Mohlo by Vás zajímat:

Vymítač ďábla: Herci byli během natáčení hrůzou bez sebe. V kinech zase omdlévali lidé. Lindě Blairové vyhrožovali smrtí

Povinný exorcismus

Amorth byl známý svými vyhraněnými názory. Prohlašoval, že by se kněží měli povinně školit v exorcismu. Démoni totiž mohou posednout i celé národy, nejenom jednotlivce. Vždy ale trval na tom, aby se daný člověk nejprve podrobil zevrubnému lékařskému vyšetření. A právě díky racionálnímu přístupu si získal ve světě značné renomé. To mu umožnilo také vytvořit Mezinárodní asociaci exorcistů.

Během své praxe se kupříkladu seznámil s dvěma mladíky, které sužovaly zdravotní problémy a paranormální jevy odehrávající se v jejich domě. Viník byl rychle nalezen. Šlo o zapšklého staříka, kterého si vzali k sobě domů. Neustále mladíky proklínal, ať je zničí ďábel. Kromě samotného obřadu byly prý ale také účinné mše. Žena jménem Marcela na ně docházela po dobu dvou let. A poté bylo její tělo zbaveno nežádoucí entity.

Papež Jan XXIII.: Veselý a nekonvenční muž, který se radikálně lišil od svých předchůdců
Mohlo by Vás zajímat:

Papež Jan XXIII.: Veselý a nekonvenční muž, který se radikálně lišil od svých předchůdců

Ruce pryč od Harryho Pottera a jógy!

Fakt, že Amorth neměl rád metalovou hudbu, není nijak překvapující. Ale Harry Potter? Podle něj tento mladý kouzelník, kterého milují děti po celém světě, praktikuje černou magii. Že by nakonec spisovatelka Rowlingová byla ve skutečnosti skrytou satanistkou a snažila se skrze knihy ovládnout děti? Navíc prý Harry v knihách několikrát lže a není za to potrestán.

A jak je to s tou jógou? Údajně spadá do takzvaných satanských praktik, neboť jde o východní učení. Prostě, co není katolické, je dílo ďáblovo. Většinu těchto názorů otec Gabriele vyslovil až ve velmi pokročilém věku, je proto potřeba brát je s dostatečnou rezervou. Jeho zásluhy na poli exorcismu to však nijak nesnižuje.

Jednoho rána se Isabella Tomasi probudila s rukou špinavou od inkoustu a vedle ní ležel tento popsaný list, který byl označen jako dílo ďábla.
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemný list jeptišky posedlé ďáblem! 340 let trvalo, než ho rozluštili

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Gabriele Amorth
BBC: Gabriele Amorth

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Další články