
První adventní neděle letos připadá na 27. listopad. Pojďme se spolu podívat na význam jednotlivých svíček na adventním věnci. A také na to, co symbolizuje železná, bronzová, stříbrná a zlatá neděle.
Advent pochází z latinského slova adventus, které se překládá jako příchod. Je to začátek liturgického roku a období čtyř neděl před Božím hodem. Křesťané očekávají příchod Spasitele a duchovně se připravují na nadcházející Vánoce. Dříve byla adventní doba také časem rozjímání, půstu a dobročinnosti. Lidé nesměli hodovat, ani se bavit. Zakázány byly i svatby.

Polský mikulášský unikát: Mikołaj chodí několikrát, objeví se také o Štědrém dnu
Význam svící na adventním věnci
Každá svíčka na adventním věnci má svou barvu a název. Katolíci preferují fialovou barvu, neboť označuje obřadnost a zamyšlení. První dvě by tak měly být v této barvě. Jmenují se Naděje (svíce proroků) a Betlémská svíce. Třetí je Pastýřská svíce a představuje přátelství. Měla by být růžová. Poslední svíčka je zase fialová a říká se jí Andělská nebo též Svíce za lásku.
Na Štědrý den je možné dát ještě do středu věnce bílou svíci. Symbolizuje světlo, které porazilo temnotu. Věnec bychom však neměli nechávat na svátečním stole, je vhodné uložit ho někde stranou. A pokud si věnec vyrábíte sami, nezapomeňte na něho upevnit šípky, oříšky anebo šišky. Představují zakuklená přání.

Historie adventních kalendářů: První vyrobili v roce 1851, děti v nich dlouho nacházely verše z Bible
Železná, bronzová, stříbrná a zlatá neděle
První adventní neděle je označována jako železná, symbolizuje proroky. Je spjata také se svátkem Barbory a Mikuláše. Další týden nás čeká bronzová neděle. Ta je zaměřena na lásku a jesličky. Odkazuje také na mír.
Potřetí budeme zapalovat svíčku o stříbrné neděli, které se rovněž říká pastýřská. Během ní se slaví také svátek Gaudete, jenž je spjat s očekáváním příchodu Ježíše Krista. Vše je mnohem slavnostnější, neboť se blíží Vánoce. O zlaté, nebo též andělské neděli zapalujeme poslední svíčku, která symbolizuje pokoj a lásku.

Vedlejší účinky adventu: Co je syndrom vánočního stromku a jak vám může zkazit svátky
Pranostiky na advent
I na toto sváteční období se vztahuje několik pranostik. Týkají se jak adventu, tak samotného prosince.
- Když v první adventní neděli nastane daleko široko krutá zima, potrvá čtyři neděle.
- Je-li v první adventní týden mrazivo, bude zima osmnáct neděl trvati.
- Mnoho sněhu v prosinci – mnoho ovoce a trávy.
- Studený prosinec – brzké jaro.
- Jaké zimy v prosinci – taková tepla v červnu.
- Jaký prosinec, takový celý rok.
- Jsou-li v zimě po cestách ledy, podaří se výborně zelí.

Jak slavili advent naši předci? Navštěvoval je nejen Mikuláš a anděl, ale také krvelačný žber
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Advent
Pardubice.rozhlas.cz: Na adventní věnec květy nepatří. Každá svíčka má svůj význam. Víte jaký?