
Mikuláš patří mezi nejoblíbenější české tradice. Ač svůj svátek slaví až zítra, tedy 6. prosince, za dětmi chodí již dnes. Mikuláše měl rád už i Karel IV., a to tak moc, že zatoužil mít doma část jeho těla jako relikvii. Potázal se ale se zlou.
Svatý Mikuláš byl mezi lidmi oblíbený již za svého života. Proslul štědrostí k chudým a potřebným. Bránil také víru před pohanstvím a zastával se nespravedlivě obviněných. Někdy byl také nazýván Mikulášem Divotvůrcem. Na své konto si totiž mohl přičíst nejeden zázrak.

Jak slavili advent naši předci? Navštěvoval je nejen Mikuláš a anděl, ale také krvelačný žber
Který je ten pravý Mikuláš?
Věděli jste, že existovali hned dva Mikulášové? Ten první pocházel z Pinary a zemřel v roce 564. Moc informací bychom o něm ale nenašli. A pak je tu ten druhý, kterého známe všichni. Biskup Mikuláš z Myry, jenž žil v provincii Lykia v jižním Turecku. Údajně zemřel 6. prosince 345. I tak je ale vše okolo osoby svatého Mikuláše pouze na úrovni legend a mýtů.
Uctívat se začal nejprve ve východním křesťanství, poté se zkazky o jeho životě rozšířily také na západ. Z Mikuláše se stal ochránce dětí, panen, poutníků, právníků, rybářů, řezníků, sládků, ale třeba také zajatců.

Svatý Mikuláš z Myry: Zachránil děti před prostitucí a vzkřísil mrtvé
Mikuláš za doby Karla IV.
Karel IV. vnímal Mikuláše jako jakýsi ekvivalent svatého Václava. I Mikulášovo jméno totiž obsahuje výraz pro vítěze (z řeckého nicos) a chválu (z latinského laus). Ale to není ani zdaleka vše. Podle pověsti, kterou zaznamenal kronikář Beneš Krabice z Weitmile, měl Karel IV. v roce 1353 osobně z ruky světce uříznout prst a umístit jej do relikviáře. Jenomže když tak učinil, začala se z rány řinout čerstvá krev. Vladař raději od svého úmyslu upustil. Prst měl poté k ruce znovu přirůst.

Karel IV. a jeho čtyři ženy aneb Sňatková politika Největšího Čecha
Oslavy na Mikuláše
Jak se u nás slavil Mikuláš? Zhruba od 15. století se začaly pořádat průvody, v nichž nechyběly masky a nápadné kostýmy. V Praze se pořádala takzvaná jízda rytířů. Mikuláš jel v otevřeném voze, vedle něj rytíři. Po svých šlapali čerti a andělé doprovázeni Turky, medvědy a dalšími známými postavami. Tyto tradice se na některých místech udržely až do 19. století.

Masová vražedkyně, prostitutka a zloděj Aneb nesvatý život svatých před kanonizací
Mikuláš a Matička
Na Valašsku měl Mikuláš důstojnou konkurenci. Říkalo se jí Matička. Byly to ženy oděné do bílých šatů a s maskami. Obcházely domy v předvečer svátku Neposkvrněného početí Panny Marie, čili osmého prosince. Tyto bytosti obvykle držely v rukou zvonek, košík a prut.
Když bylo dítě celý rok poslušné, dostalo ovoce, ořechy anebo sladké pečivo. Ty zlobivé zase čekalo šlehání prutem. Tento zvyk již ale bohužel z vesnic vymizel. Vidět jej můžeme pouze při speciálních příležitostech.

Svatý Josef Kopertinský: Ve škole mu to nešlo, pak přivedl k životu stádo mrtvých ovcí
Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Svatý Mikuláš
Valašský.deník.cz: Mikulášská Matička už z dědin zmizela
Deník.cz: Mikuláš nebyl jenom jeden, ale dva. O jeho svátku se dovádělo už za Karla IV.