Svatý Mikuláš z Myry: Zachránil děti před prostitucí a vzkřísil mrtvé

Svatý Mikuláš z Myry: Zachránil děti před prostitucí a vzkřísil mrtvé
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Za pár dní začíná advent, a to znamená, že už pomalu klepe na dveře Mikuláš. Když se ale podíváme na Mikuláše z Myry z jiného úhlu a odmyslíme si ono komerční pozlátko, co zjistíme? Jaký byl jeho život? A skutečně byl tak dobrosrdečný?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 24. listopadu 2020

Na příběh Mikuláše z Myry se můžete podívat v rámci dokumentárního cyklu Utajené příběhy českých dějin, který vysílá Prima Zoom, a to dnes ve 20:00. Tento díl přiblíží historickou osobnost svatého Mikuláše, jeho život a posmrtné uctívání. Rovněž se dozvíte, proč se z něj stal patron námořníků a jaké legendy, popisující jeho činy, se k němu váží.

Matka Tereza
Mohlo by Vás zajímat:

Matka Tereza: Dokument odhalil peklo jejích hospiců. Miliony mizely neznámo kde

Život 

Mikuláš se měl narodit ve městě Patara do řecké křesťanské rodiny. Původním povoláním mohl být rybář anebo námořník, což by vysvětlovalo to, že se stal v pozdější době patronem osob vykonávajících toto povolání. Byl prý velmi zbožný a po smrti otce neváhal a daroval veškerý rodinný majetek chudým. Biskupem v Myře se měl stát okolo roku 300. Postupně se z něj stal ochránce slabých a odpůrce všeho, co by se dalo považovat za pohanské. 

Jako všichni světci z jeho doby i on nebyl nikdy oficiálně prohlášený za svatého. Jeho uctívání se prostě stalo záležitostí širokých vrstev. Největší „reklamu“ mu udělalo Rusko, jehož byl patronem. V desátém století ho přijali za součást své kultury v Německu, Anglii a Francii. Nejčastěji je zobrazován jako biskup s plnovousem. Na východě je holohlavý. V obou případech však nechybí biskupská berla a mitra. 

Originální adventní kalendář ozdobí každý dětský pokojíček.
Mohlo by Vás zajímat:

Zítra chodí Mikuláš: Vyrobte pro děti adventní kalendář z přírodních materiálů

Legendy 

Ke všem svatým se váží legendy, které vypráví o jejich dobrých, někdy i zázračných, skutcích. Mikuláš není výjimkou. Kromě toho, že měl údajně zahnat démona, se také zasadil o záchranu počestnosti tří dcer chudého šlechtice. Ten je poslal do veřejného domu, kde si měly vydělat na věno. Mikuláš měl dát každé dívce měšec s penězi, a tím je uchránit od hříšného způsobu života. Druhá verze vypráví, že dcery byly z domu odvedeny násilím coby splátka za dluhy. V obou případech však biskup sjednal nápravu. 

Další pověst vypráví o vzkříšení tří dětí, které jeden hostinský zavraždil a uložil do sudů se solí. Zda jde o notně zveličený příběh, se již asi nikdy nedozvíme. Možné ale je, že vznikl na základě Mikulášovy snahy zachránit co možná největší počet lidí od rozsudku smrti, a to pomocí opětovného přezkoumání jejich případů. Přeneseně by se tak dalo říci, že vzkřísil mrtvé. 

Vánoce se blíží, vyzdobte si byt a dodejte mu sváteční atmosféru
Mohlo by Vás zajímat:

Vánoce se blíží, vyzdobte si byt a dodejte mu sváteční atmosféru

Tradice 

Ačkoli se mikulášské tradice od sebe krajově odlišují, jedno mají společné – rozdávání dárků. Zatímco v USA se z něj postupem času stal Santa Claus, v Čechách a na Slovensku zůstal v nezměněné podobě. Zajímavé ale je, že ne vždy byl Mikuláš doprovázen čertem. Někdy se této role mohl zhostit obecní policista. Anděl přišel až o něco později. 

V Nizozemsku doprovází Mikuláše (Sinterklaase) Černý Petr. Petr má k dispozici jutový pytel, v němž mohou skončit zlobivé dětiSinterklaas si zase vše zapisuje do červené knihy. S Černým Petrem se ale váže také jedna kontroverze. Má jít o pozůstatek nizozemské koloniální éry, kdy byli lidé černé pleti považováni za podřadné jedince. Zájem o tento fenomén vyvolal afroamerický dokumentarista Roger Ross Williams. 

Červená Lhota je prý červená kvůli krvi.
Mohlo by Vás zajímat:

Čert a unesená žena: Vodní hrady a zámky lákají na tajemné pověsti i krásné scenérie

Zdroje informací: 

Wikipedia.cz: Mikuláš z Myry 

Wikipedia.org: Santa Claus 

Wikipedia.org: Sinterklaas 

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Další články