Mumie Lady Dai: I po 2000 letech vypadá, jako by se měla každou chvíli probudit

Mumie Lady Dai: I po 2000 letech vypadá, jako by se měla každou chvíli probudit
Zdroj: Wikimedia Commons, Flazaza, CC BY-SA 4.0
Xin Zhui alias Lady Dai byla manželkou kancléře království Changsha.Za svého života ráda holdovala dobrému jídlu, na pohyb však moc nemyslela. V padesáti letech za to byla „odměněna“ infarktem.Její hrobka byla objevena v roce 1971 během kopání protileteckého krytu.Čínské dělníky čekal veliký šok. Lady Dai vypadala, jako by se měla každou chvíli probudit.+ 4 fotky+ 5 fotek

Ötzi nebo Tutanchamon jsou oproti Lady Dai úplní žabaři. Zemřela před více než 2000 lety a stále vypadá, že jen před chvílí zavřela oči. Tento fakt z ní učinil jednu z nejzachovalejších mumií světa. Kým byla Lady Dai za svého života?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 13. 01. 2021 17:00

Xin Zhui alias Lady Dai byla čínská markýza a manželka Li Canga, který zastával významný post v království Changsha před více než 2000 lety. Její hrobka byla objevena v roce 1971, a to spolu se stovkami cenných dokumentů a artefaktů, což umožnilo uspořádat unikátní mezinárodní výstavu. Ač nikdy netrpěla hmotnou nouzí, musela se vypořádat s nejednou vážnou nemocí.

Lady Dai si uměla užívat

Xin Zhui věděla, co to znamená žít. Ráda se obklopovala různými hudebníky a umělci. Nikdy netrpěla hladem, zatímco prostý lid se musel mnohdy spokojit s opravdu malým množstvím jídla. Xin Zhui si pochutnávala na těch nejvybranějších pokrmech, které byly v té době k mání a byly vyhrazeny pouze pro členy královské rodiny a šlechty. Většina jejích oděvů byla vyrobena z hedvábí a dalších cenných textilií. Spolu s velkou zásobou kosmetiky tak zcela jistě do puntíku dodržovala dobový dress code.

S přibývajícím věkem se však dostavila řada vážných onemocnění. Do hrobu jí v rovných padesáti letech pomohla i spousta vnitřních parazitů a arterioskleróza. Takto vážný zdravotní stav způsobil sedavý způsob života a s tím spojená nadváha. Zemřela v roce 168 před naším letopočtem, a to pravděpodobně v létě. V jejím žaludku se totiž našlo 138 melounových semínek.

Tajemná hrobka

Když šli ten den čínští dělníci do práce, určitě nikoho z nich nenapadlo, co se jim podaří objevit. Během kopání základů na protiletecký kryt narazili na starověkou hrobku. Kromě Lady Dai v ní byl i její manžel a syn. Zatímco obě mužské mrtvoly poznamenal zub času, Lady Dai, zabalená ve dvaceti vrstvách látky, vypadala, jako by se měla každou chvíli probudit. Její tělo bylo na dotek hebké a měkké.

Když se nálezu ujali vědci, záhy zjistili, že jde o jednu z nejlépe dochovaných mumií objevených ve dvacátém století. Je to až k neuvěření, ale i po více než dvou tisícovkách let má zachovalé svalstvo, tudíž lze ohýbat jejími končetinami. I orgány a žíly na tom byly podobně dobře, dokonce se v nich zachovalo malé množství krve. Vydržely také řasy či chloupky v nose.

Recept starých Egypťanů

Lady Dai byla pohřbena po vzoru starých Egypťanů. Jinými slovy se vší parádou. Její výbava čítala přes tisíc různých předmětů. Od velmi kvalitního, hedvábného oblečení přes kosmetiku až po hudební nástroje. Přece jen milovala hudbu, v záhrobí by jí tak určitě chyběla.

Záhadou však i nadále zůstává složení konzervačního přípravku. Co do něj staří Číňané přidávali, že dokázal tělo tak dlouho uchovat? Vědcům se podařilo identifikovat pouze hořčík, který byl v konzervantu zastoupen ve větším množství. Další ingredience zůstávají skryté. Podaří se někomu tuto hádanku rozluštit?

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Lady Dai

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články