Mrazivá kaple v portugalské Évoře: Visí tu mumie pachatelů domácího násilí

4. října 2019
Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0 Alonso de Mendoza – Public Domain
Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0 Alonso de Mendoza – Public Domain

Z portugalské Évory pochází smutná legenda o týrané ženě, která těsně před smrtí proklela svého manžela a syna. Základním poselstvím legendy je, že se k sobě mají manželé chovat slušně a s patřičnou úctou. Z kaple, ve které visí i těla údajných viníků, dodnes mrazí.

Strašidelná kostnice

V malebném portugalském městečku Évora najdeme na první pohled obyčejný kostel. Hned nad vstupní branou nás ale uvítá morbidní nápis: „My kosti zde přítomné čekáme na ty vaše“. Interiér byl totiž v 16. století vybudován z kosterních pozůstatků více než 5000 lidí. Návštěvníci tu pak mají meditovat nad konečností lidského života a pomíjivostí světských statků.

Bolestný příběh

V Évoře prý kdysi žila zbožná katolička, kterou krutě týral její manžel i syn. Muž jednou při záchvatu běsnění ubil nebohou manželku k smrti. Než žena naposledy vydechla, stačila prohlásit, že ji oba násilníci budou do hrobu brzy následovat, jejich hříšné duše propadnou samotnému peklu a jejich mrtvá těla země nikdy nepřijme. Tak, jak žena předpověděla, se brzy stalo.

Těla nelze pohřbít

Co říká legenda? Měšťané se prý oběma prokletým mužům snažili vykopat hrob, ale nešlo to. Mniši proto zavěsili jejich těla do kaple jako mravní ponaučení a výstrahu před podobným jednáním. Obě mrtvoly visí v zachovalém stavu v kapli dodnes, aniž by existovaly zprávy o jejich mumifikaci.

Univerzálním mravním poučením z tohoto příběhu je, že se máme ke svým nejbližším chovat laskavě a s úctou.

NA MUMIE TYRANŮ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zavří­t reklamu