Jak dnes vypadá Adélka z filmové Babičky: Vitální Jitka Viktorínová nedá dopustit na cvičení a prvorepublikovou módu

Jitka Viktorínová (vlevo dole) si v roce 1940 zahrála v nejslavnější filmové verzi Babičky.Jitka Viktorínová zde ztvárnila postavu Adélky.Jitce Viktorínové bylo v době natáčení Babičky pět let.Jitka Viktorínová se k filmu dostala díky lidovému písničkáři Karlu Hašlerovi.+ 9 fotek+ 10 fotek

Roli Adélky v původním černobílém filmu Babička si v roce 1940 zahrála Jitka Viktorínová (88), za svobodna Dušková. V rozhovoru pro Lifee.cz odhalila, na kterou hereckou legendu nejraději vzpomíná nebo proč si tolik oblíbila prvorepublikové filmy. Jak se dva roky před devadesátkou udržuje v kondici? A jak hodnotí současnou módu?

Veronika Nováková
Veronika Nováková03. 10. 2023 05:00

Představitelka filmové Adélky z divácky nejoblíbenějšího ztvárnění Babičky Jitka Viktorínová nejraději vzpomíná na lidového písničkáře a herce Karla Hašlera (†62). Jak ostatně uvádějí Krajské listy, byl to právě on, kdo ji coby pětiletou uvedl do světa filmu.

"Najít představitelku Proškovic nejmladší Adélky dostal za úkol právě Hašler a ke splnění nesnadného úkolu mu nakonec dopomohla náhoda. Jednoho dne se zapovídal na Barrandově s výtvarníkem a filmovým architektem Jiřím Duškem, který měl na starosti výpravu filmu," popisuje list natáčení slavného snímku. "Dušek sáhl do kapsy a ukázal mu fotografii své neteře." Dnes, dva roky před devadesátkou, je tehdejší slavná dětská herečka stále v kondici, a dokonce navštěvuje společenské akce.

Filmová Adélka vzpomíná na Karla Hašlera

Jak vzpomínáte na roli ve filmu Babička?
Barunka byla nejslavnější, já (Adélka - pozn. red.) byla jen nejmenší.

Určitě máte na natáčení hodně vzpomínek.
Mám, a to i díky tatínkovi, který mi schovával výstřižky z časopisů, z Kino Revue, kde to bylo i s obrázky. Vzpomínky tedy mám, a když si to prohlížím, tak si uvědomuji, jak to bylo.

Svět filmu se od té doby změnil. Jak jej vnímáte? Pouštíte si dnes filmy?
Ano, občas si je pouštím, mám je samozřejmě všechny na DVD. Doba je dnes zkrátka jiná. Tyhle prvorepublikové filmy jsou pomalejší. Mně se na nich líbí móda a spokojenost. Když se člověk na něco dívá, byl by rád, aby ho to také uspokojilo. A když se v televizi podívám třeba jen na kriminálky... vyhledávám raději historické filmy. Mám ráda poklid a prvorepublikové filmy. Tím, že jsem se trochu zúčastnila, tak je i sleduji, když některé z nich v televizi hrají.

Na kterou filmovou ikonu z té doby ráda vzpomínáte?
Nejvíce na Karla Hašlera, protože ten mě do Babičky uvedl. Jednak mi do památníku napsal Ta naše písnička česká, a potom mě také doprovázel ve filmu Pantáta Bezoušek. Dal mi fotografii a na tu mi napsal: "Až budeš velká, vzpomeň si." Tohle mu ráda plním.

Pustíte si někdy Babičku z nostalgie?
Samozřejmě, že si ji někdy ráda připomenu, ale je to už dávno.

Jitka Viktorínová nosila kostýmky a sportovní eleganci

Zmiňujete také prvorepublikovou módu. Jak se podle vás styl oblékání od té doby změnil?
Velice.

Některé trendy se vracejí.
Samozřejmě, od kratších sukýnek po delší sukýnky, potom zase velmi krátké sukýnky, až se přešlo na delší. No, a teď převládají kalhoty.

Jak jste se nejraději oblékala vy sama?
Já nejraději nosila kostýmy, to je taková klasika, která se tolik nemění. A pokud možno, tak trochu sportovnější oblečení.

A jak se teď udržujete v kondici?
Snažím se pravidelně chodit na vycházky a uvádět se do pohybu. Řekla bych, že ten, kdo v mládí trochu sportoval, to potom ve stáří pozná. Není to tak, že sportem k trvalé invaliditě. Člověk je pružnější, umí se zachytit, když brkne - oproti tomu, kdo necvičí. Ten, kdo obratnost nemá, se vystavuje riziku, že upadne a bude mít zranění, které si způsobí sám. Mladým bych poradila: cvičte, cvičte, cvičte.

Související články

Další články