3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha

24. března 2019
Vitana
Vitana

Stále více lidí obohacuje svůj jídelníček rostlinnou stravou. Do popředí se znovu dostávají suroviny, které byly v našem prostředí využívány po generace. Mezi ně patří i luštěniny, které směle nahradí maso. Mají vysoký obsah bílkovin, nízký obsah tuků, obsahují vitamíny a minerály, jsou zdrojem vlákniny. Není divu, že je i kuchaři ve vyhlášených restaurací stále častěji zařazují do svého menu. Vyzkoušejte i vy tři skvělé recepty moderní gastronomie.

Krémová polévka z barevné čočky, kroketa z čočky a bramborového pyré

Ingredience:

2 ks cibule
100 g čočky červené
100 g čočky černé beluga
100 g čočky velkozrnné
0,5 l zeleninového vývaru
2 lžíce másla
1 kelímek smetany ke šlehání
200 g brambor
1 ks vejce
strouhanka
sůl, pepř, olivový olej, čerstvá pažitka

Postup:
Na oleji opečeme cibulku a přidáme cca 2/3 čočky. Zalijeme vývarem a vaříme do poloměkka. Pak lehce rozmixujeme tak, aby zůstaly kousky čočky. Přidáme smetanu a lžíci másla. Zbytek čočky uvaříme doměkka, vmícháme lžíci másla a polovinu přidáme do polévky. Dochutíme solí a pepřem. Brambory rozvaříme, přidáme zbylou uvařenou čočku, rozmačkáme, přidáme vejce a vytvarujeme krokety. Obalíme ve strouhance. Osmažíme a podáváme do polévky. Dozdobíme pažitkou.

Salát z cizrny s uzeným kachním prsem, pyré z červené řepy

Ingredience:

600 g kachních prsíček
300 g cizrny
0,3 l zeleninového vývaru
100 g červené řepy
250 g zakysané smetany
hrst čerstvé pažitky a petržele
50 g cukru
0,5 dcl octa
olivový olej
sůl

Postup:
Kachní prsa zaudíme na ovocných pilinách. Do staršího hrnce, u kterého nám nevadí, že se případně může zničit, vložíme hrst pilin z ovocného stromu (ideální je třešeň, višeň, meruňka apod.). Kachní prsa dáme do cedníku nebo na mřížku a hrnec zakryjeme alobalem. Hrnec dáme na 1 minutu na sporák a zahřejeme. Vytvoříme kouř a prsa necháme ještě mimo sporák cca 10 minut, čímž maso zaudíme. Pak ho vyjmeme, opečeme kůži na pánvi a dáme na hodinu péci do trouby při 65 °C. Osolíme a hned podáváme. Cizrnu uvaříme ve vývaru a necháme vychladnout. Smícháme s pažitkou a petrželí. Přidáme olivový olej. Červenou řepu lehce povaříme do poloměkka a pak rozmixujeme se zakysanou smetanou. Ochutíme solí, octem a cukrem.

Krém ze žlutého hrachu, grilovaný filet ze pstruha, omáčka z pečeného česneku

Ingredience:

0,5 l zeleninového vývaru
300 g žlutého půleného hrachu
máslo
majoránka
4 dcl smetany
1 lžíce cukru
3 větší stroužky česneku
600 g filetu ze pstruha (bez kostí)
olivový olej
sůl

Postup:
Žlutý hrách namočíme na 30 minut a pak vaříme ve vývaru. Přidáme majoránku, máslo a 3 dcl smetany. Necháme na pánvi zkaramelizovat cukr, přidáme najemno nasekaný česnek a nakonec máslo. Zalijeme 1 dcl smetany. Omáčku rozmixujeme dohladka. Filet ze pstruha ochutíme solí, nařízneme kůži a zprudka opečeme na oleji. Hned podáváme.