Fit a krásnátestovánísoutěže

Snadné hubnutí: Potraviny, po kterých to půjde rychleji

Zdroj:Profimedia

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na internetu se denně objevují tipy a rady na rychlé a snadné hubnutí. Pravda je ale taková, že neexistuje žádná zázračná potravina, díky které byste efektivně zhubli. Pokud ale zkombinujete vhodné potraviny se sportem, efekt se dostaví brzy.

Petra Járková 27. září 2019

Zkombinujte zdravé potraviny se sportem

Než se podíváme na konkrétní potraviny, díky kterým se vám bude snadněji hubnout, připomeňme si základní pravidlo. Tím je, že dlouhodobě zdravé a štíhlé tělo získáte kombinací vyváženého jídelníčku a pravidelného pohybu. „Lidé, kteří pravidelně sportují, mají nejen hezkou postavu a jsou ve skvělé formě, ale pohybové aktivity pozitivně ovlivňují všechny tělesné funkce, tedy i psychiku, paměť či koncentraci,“ tvrdí hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová.

Nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová slova trenérky potvrzuje a dodává, že správně nastavený výživový plán ovlivňuje úspěšnost hubnutí a až z 30 % ovlivňuje sportovní výkon.

Podívejme se, čím svému jídelníčku z hlediska hubnutí, zdraví i výkonu prospějete.

Mrkev a dýně

K dosažení zdravého a štíhlého těla vám pomůže, když do svého jídelníčku zařadíte mrkev a dýni, které můžete vařit v páře, dusit nebo „zdravě“ grilovat.

Kromě možnosti zdravé přípravy mají tyto potraviny skvělé výživové hodnoty. Dýně je například zdrojem provitaminu A. Beta-karoten, obsažený v dýni i mrkvi, má antioxidační účinky.

Kapusta

Kapusta se dá stejně jako dýně a mrkev upravovat v páře, dusit i grilovat. Podle nutriční specialistky Moniky Bartolomějové obsahuje v porovnání se škrobovou zeleninou méně sacharidů.

Zelená listová zelenina je méně kalorická. Můžete si ji tedy dopřát ve větším množství. Tmavá listová zelenina by měla tvořit základ zdravého jídelníčku i podle fitness trenérky Hollerové, která tvrdí, že kapusta, špenát nebo třeba spirulina mají vysoký obsah alkalizujícího chlorofylu, který napomáhá regeneraci buněk.

Luštěniny

Aby bylo hubnutí úspěšné, je důležité doplňovat bílkoviny. K restované zelenině přidejte kvalitní maso nebo můžete zvolit luštěniny. Hlídejte si však množství, luštěniny jsou kromě zdraví prospěšné vlákniny a rostlinných bílkovin i zdrojem sacharidů.

Trenérka Hollerová k tomu však dodává, že sacharidů se není třeba bát. „Kvalitní sacharidy jsou důležitou součástí jídelníčku, a to zejména u aktivních lidí. Pomáhají s budováním svalů, hubnutím a v neposlední řadě s regenerací po tréninku,“ vysvětluje.

Skvělým zdrojem rostlinných bílkovin jsou černé a červené fazole, čočka nebo cizrna, ze které si můžete udělat třeba chutný hummus.

Thumbnail # Ovocná očista: Za tři dny zhubnete a budete se cítit dobře
Mohlo by Vás zajímat:

Ovocná očista: Za tři dny zhubnete a budete se cítit dobře

Česnek, cibule, zázvor

K podpoře hubnutí a zároveň i obranyschopnosti organismu slouží pálivé koření. Česnek, cibule, zázvor či chilli papričky dokážou jídlo výborně ochutit. Dokáží také podpořit rychlost metabolismu, ale nevěřte tomu, že pokud si dáte trochu chilli papriček do jídla, zhubnete.

Grapefruity

O grepech se dlouhodobě traduje, že napomáhají hubnutí. Celebrity v Hollywoodu svého času dokonce ujížděly na tzv. grepové dietě, které se ale vyhněte.

Hollywoodská grepová dieta, tukožroutská polévka a další diety tohoto typu jsou nesmyslné, nefungují a dokonce mohou být zdraví nebezpečné,“ upozorňuje nutriční specialistka Bartolomějová. Pokud ale grepy a další citrusové plody zařadíte do vyváženého jídelníčku, tělu tím prospějete.

Grepy jsou dobrým zdrojem vitaminu C, draslíku, vápníku. Obsahují i cenné flavonoidy, které v těle působí jako antioxidanty. Grepy posilují imunitní systém, podporují produkci hormonů a preventivně působí proti infekcím a nachlazení.

NA DIETNÍ RECEPTY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu