Do ledničky ne: Jak skladovat česnek, aby vydržel co nejdéle?

3. října 2018
unsplash.com
unsplash.com

Ráda byste se vyhnula nachlazení a chřipce? Nechce se vám v lékárně utrácet za pilulky, které si stejně každé ráno zapomenete vzít? Existuje mnohem jednodušší a efektivnější způsob, jak se bránit proti bacilům, které nyní číhají na každém rohu. A nemusíte se kvůli tomu nijak extra namáhat.

Pokud vás obtěžuje i cesta do obchodu, přírodní zabiják bacilů si vypěstujte doma. Je jím „obyčejný“ česnek. Připravte si z něj tak oblíbenou česnečku, vyrobte si pastu nebo ho naložte a vylepšete s ním svůj salát. Přírodní antibiotika budete tak konzumovat přirozeně a nebudete muset ráno ve spěchu cupitat v botách z předsíně do kuchyně pro prášky z lékárny.

Koupí česneku v obchodě chybu neuděláte, ale je jasné, že když si ho vypěstujete sama doma, chuť bude výraznější. Jeho opečovávání není nijak náročné, nepotřebuje pravidelně zalévat a je schopný se takříkajíc postarat sám o sebe. Kromě toho, že obsahuje spoustu antioxidantů, díky kterým je výborným parťákem do chladného počasí, se vám bude hodit i jako běžná surovina v kuchyni.

Česnek má rád tmu a sucho. Nejvhodnějším místem pro uchovávání je tedy komora nebo sklep, kde je teplota mezi 15 a 20 °C. Není proto nejideálnější dávat ho do lednice, kde je vysoká vlhkost. Jestliže nemáte jinou možnost, alespoň jej proložte papírem, který onu vlhkost nasaje a vložte jej do uzavíratelné nádoby. Rozhodně však ne do igelitového pytlíku, paličky potřebují alespoň trochu dýchat.

Další možnou variantou je papírová krabice. I do ní však udělejte pár dírek, aby měl česnek přísun vzduchu.

Pokud chcete česnek sušit, nakrájejte ho na tenké plátky. Ty pak jednoduše dejte k radiátoru nebo do sušičky.

Máte-li doma celý cop, je možné jej v komoře zavěsit. Cop ale pověste kořenem nahoru. Vydrží pak déle a nebude mít tendenci dále růst. Suché prostředí také zabrání plesnivění a díky tomu vám česnek vydrží až do jara.