Mladé kopřivy nepálí, ale prospívají našemu tělu. Jak tuto zelenou bylinu využívaly už naše babičky?

23. srpna 2018
Pixabay
Pixabay

Kdo by si nepamatoval na své setkání s kopřivou. Tato žahavá uličnice nás už potrápila mnohokrát. Kromě toho má ale i své pozitivní vlastnosti, díky kterým dokáže takřka zázraky s naším tělem.

Kopřivu můžete sbírat během celého roku. Na jaře celou, později už sbírejte pouze listy. Dávejte si také dávejte pozor, odkud si ji přinesete. Prach z ní totiž budete dostávat jen velmi těžko.

Proč bychom vlastně kopřivu měli sbírat? Především pro její nutriční hodnoty. Málokdo ví, že kopřiva obsahuje vedle minerálů Ca, Mg, K, P, Fe i velké množství bílkovin. Obsahuje dále vitamin C, B, karoten, chlorofyl, třísloviny, glukokininy, celulózu acetylcholin, sacharidy a řadu dalších. Zkrátka něco, co by v naší domácí lékárničce nemělo chybět.

Kopřiva má velmi výrazné detoxikační a obecně čistící účinky, které jí může leckterý drahý produkt závidět. Pokud to vezmeme opravdu jen základním výčtem, pak můžeme říct, že kopřiva je čisticí, detoxikační, stahující, posilující, má antirevmatické účinky a snižuje krevní tlak. Navíc je kopřiva antiseptická. Působí proti kašli, ale také snižuje hladinu krevního cukru. 

Už od pradávna se kopřiva používá k čištění krve. Lidé totiž věřili, že právě tato bylina umí vyhánět z těla zlé duchy usazené v krvi. 

Užívání kopřivy je velmi snadné, stačí si z ní připravit odvar. Nechte přivést vodu k varu a povařte v ní hrst kopřiv po dobu tří minut. Pak nechte odstát, sceďte a pijte jako čaj. Rozhodně se ale nedoporučuje čaj užívat dlouhodobě. Účinky kopřivy jsou opravdu silné. Maximálně tedy odvar pijte dva týdny a pak čaj na čas vyměňte za jiný.

Pokud si ale kopřivy tak zamilujete, že s nimi nebudete chtít přestat, nebojte se jich ani v kuchyni. Takový špenát z kopřiv nebo nádivka vás doslova dostanou. Řekněte si babičce o recept!

 

 

Zavří­t reklamu