První jarní den se blíží! Nejlepší detox, který pročistí tělo už za tři dny

14. března 2019
pixabay.com
pixabay.com

Cítíte se po dlouhé zimě unavení, trápí vás ospalost, bolí hlava nebo snad máte problémy s trávením a náladu pod psa? Nejspíš to bude škodlivinami nahromaděnými v těle. Na vině je nejen nezdravý životní styl, ale i znečištěný vzduch kolem nás, který dýcháme, a také každodenní stres. Zbavit se jich vám pomůže třídenní detoxikační kúra.

Očistná kúra vás nakopne a pomůže vám zhubnout

I když se o očistě organismu hovoří především na jaře, naši předkové dokonce drželi před velikonočními svátky půst celých čtyřicet dní, měli byste si kratší detoxikaci naordinovat přibližně každé dva měsíce. Ideální je na to samozřejmě využít víkend. Pokud máte možnost prodloužit si ho, vezměte si volno i v pátek či v pondělí a pokuste se ty tři dny strávit co nejvíc v klidu, nikým a ničím nerušeni.

Už za tři dny se budete cítit lépe, zbavíte se nafouknutého bříška, zrychlí se vám trávení, pocítíte příliv nové energie, lépe budete čelit stresu i nemocem. Správně zvládnutý detox nejen očistí tělo a zpomalí proces stárnutí, ale pokud plánujete zhubnout do léta nějaké to kilo, připraví organismus i na postupný úbytek váhy a hubnutí vám půjde snáz.

Připravte tělo na detox

Aby náhlé vysazení jídla a komplexně odlišný denní režim neznamenaly pro vaše tělo příliš velký šok, snažte se už tři čtyři dny předem omezit konzumaci živočišných bílkovin, jako jsou vajíčka, mléko, mléčné výrobky, maso a také ryby. Místo toho si častěji pochutnejte na ovoci a zelenině. Poslední den před detoxem pak živočišné bílkoviny vypusťte ze svého jídelníčku úplně.

Z nápojů byste se měli vyhnout kávě, slazeným nápojům a alkoholu. Pitný režim by měl sestávat z 3 litrů obyčejné neperlivé vody. Vhodný je i bylinkový čaj, zkuste třeba pročišťující kopřivu, meduňku či heřmánek. Hned po probuzení vypijte sklenici teplé vody, do které si přidejte plátek citronu. Díky tomu nastartujete správný proces trávení a zrychlíte činnost metabolismu. Voda s citronem vás bude doprovázet i celým detoxem.

Po absolvování kúry se snažte dodržovat zásady zdravého stravování. Ještě několik dní se vyhýbejte smaženým, tučným a těžkým jídlům. Maso a ryby zařazujte do jídelníčku pomalu. Potraviny z bílé mouky a bílý cukr, ale také kofein a samozřejmě alkohol a cigarety zkuste omezit nebo zcela vysadit.

PRVNÍ DEN OČISTNÉ KÚRY

Snídaně
Připravte si smoothie z čerstvého ananasu nebo grapefruitu.

Dopolední svačina
Dejte si pomeranč, mandarinku nebo pomelo a vypijte opět sklenici teplé vody s plátkem citronu.

Oběd
Připravte si domácí rajčatový džus ze 4 velkých rajčat, 2 hrnků vody a lžičky medu. Rajčata nakrájejte na malé kousky, dejte do hrnce, podlijte vodou a nechte dusit doměkka. Ještě teplá rajčata rozmixujte a přeceďte přes jemné sítko, aby v džusu nezůstala zrníčka ani slupky. Doslaďte lžičkou medu, podle potřeby můžete naředit vodou a nechte vychladit. Nakonec zapijte sklenicí teplé vody s citronem.

Odpolední svačina
Banán a sklenice teplé vody s plátkem citronu.

Večeře
Sklenice smoothie z mrkve, jablka a celeru. Zapijte ho opět teplou vodou s citronem.

DRUHÝ DEN OČISTNÉ KÚRY

Snídaně
Miska hroznového vína a neslazený zázvorový čaj.

Dopolední svačina
Sklenice teplé vody s plátkem citronu.

Oběd
Sklenice domácího rajčatového džusu a salát připravený z 1 jablka, 6 ředkviček a kousku celeru.

Odpolední svačina
Mistička kysaného zelí a sklenice teplé vody s plátkem citronu.

Večeře
Salát připravený z jedné hrušky, jednoho manga a 60 g borůvek. Sklenice čerstvého džusu z mrkve, jablka a celeru. Zapijte teplou vodou s citronem.

TŘETÍ DEN OČISTNÉ KÚRY

Snídaně
Mistička suché vařené rýže s neslazeným meruňkovým kompotem.

Dopolední svačina
Grapefruit a sklenice teplé vody s plátkem citronu.

Oběd
Mistička suché vařené rýže s na vodě podušenou zeleninou a čerstvými bylinkami.

Odpolední svačina
Mistička strouhané mrkve s citronovou šťávou a sklenice teplé vody s plátkem citronu.

Večeře
Mistička suché vařené rýže s tofu a čerstvými bylinkami. Zapijte teplou vodou s citronem.