Fit a krásnátestovánísoutěže

Rychlá občerstvení na koupalištích: Je zdravější zhřešit langošem, nebo hamburgerem?

Rychlá občerstvení na koupalištích: Je zdravější zhřešit langošem, nebo hamburgerem?
Zdroj: Inquisitr.com
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zdravě jíst se dá i tehdy, když trávíte celý den někde u vody, kde jsou hlavním zdrojem jídla převážně stánky s rychlým občerstvením. Máte raději hladovět, nebo si raději objednat langoš s kečupem a sýrem?

Petra Járková 16. srpna 2019

Plánování a příprava

Pokud chcete zůstat zdraví a štíhlí, předem si naplánujte, co budete jíst a jaké jídlo si zabalíte s sebou. Není ideální se spoléhat na nabídku rychlých občerstvení a stánků, protože i když se trend zdravých fast foodů pomalu rozrůstá, stále v nabídce dominují především hot dogy, hranolky a langoše. Půjdete-li s přáteli na koupaliště, není nutné, abyste se drželi striktně zdravého způsobu stravování, ale pamatujte, že čím více odbočíte od svého klasického jídelníčku, tím těžší bude návrat do reality.

Jaké jídlo na koupališti preferovat?

Zdravější hamburger

Většina stánků na koupalištích má v nabídce hamburgery, což je potravina, po které se dá dokonce úspěšně hubnout. Jenže není hamburger jako hamburger. Hamburger připravený z kvalitního masa, celozrnné housky, s minimem dresingu a dostatečným množstvím zeleniny představuje vcelku plnohodnotný pokrm. Stejně tak domácí hranolky. Ze stánku na koupališti ovšem obvykle dostanete tu méně zdravou variantu – tučné maso, rychlé cukry z bílého pečiva, dresink.

Chcete-li si hamburger ze stánku přesto dát, snězte pouze polovinu pečiva, vynechejte dresink a objednejte si porci salátu navíc. Dostatečně se napijte čisté vody. V případě hranolků požádejte o to, aby vám hranolky nesolili, a pokuste se vysát přebytečný tuk z oleje papírovým ubrouskem. Pokuste se nesníst celou porci hranolků, protože 100 g smažených hranolků obsahuje přibližně 1220 kJ. Vynechte kečup a tatarku. Pokud si nedokážete hranolky bez soli a kečupu ani představit, vyměňte je za grilované maso s pečivem, najdete-li tento pokrm v nabídce.

Dlouhá cesta na dovolenou: Jak ji zvládnout v klidu a pohodě?
Mohlo by Vás zajímat:

Dlouhá cesta na dovolenou: Jak ji zvládnout v klidu a pohodě?

Langoš nebo smažák

Hlavním problémem jídel ze stánků na koupalištích je způsob jejich přípravy. Co se týká langoše, jde o skutečnou kalorickou bombu. Tučné, smažené kynuté těsto à la langoš v lepším případě jen s česnekem, v horším případě s tatarkou a pořádnou dávkou sýra obsahuje 500–1000 kalorií. Dietnější varianta této pochoutky neexistuje, snad jen omezení přísad, proto by to chtělo ho z jídelníčku úplně vynechat.

Sýr je možné připravit i ve zdravější variantě, ale bez smažení, což vám ve stánku na koupališti neudělají. Cokoliv smaženého je kalorická bomba. Smažený sýr je vysoce kalorický. Obsahuje cca 1047 kcal. Kromě toho při smažení vznikají látky, které ve vysokých koncentracích poškozují nervový systém v těle.

Zmrzlina

Milovníky zmrzliny asi nepotěší informace, že polovina šálku zmrzliny může obsahovat až 380 kilokalorií a 22 g tuku. Některé druhy zmrzliny mohou mít dokonce až  28 g tuku. Podle nutriční specialistky Moniky Bartolomějové se však zmrzlinové pochoutky nemusíte zcela vzdávat. „Zmenšete porce, nebo raději volte tvarohové zmrzliny, sorbety či ovocné dřeně, které mívají pod 150 kalorií na porci,“ radí Bartolomějová. V tom nejlepším případě dejte přednost vychlazenému ovoci nebo zelenině.

Čistá voda

Neslazená voda je k dispozici snad všude a kromě toho, že po ní nepřiberete ani deko, dokážete i nejlépe zahnat žízeň. Vyhněte se slazeným nápojům. Nepodceňujte kalorie v nich obsažené. „Sladké, perlivé nápoje, energetické nápoje, ovocné šťávy nebo pivo může mít i 150 kilokalorií. Pozor si dejte i na různé ovocné smoothies, mléčné koktejly a míchané studené kávy, které mohou obsahovat energie ještě mnohem více. Už pouhý půllitr těchto nápojů může obsahovat tolik energie jako vydatný oběd,“ upozorňuje nutriční specialistka.

Nedoporučuje se ani žádný druh alkoholu, který podle ní nemá pozitivní vliv na postavu ani zdraví člověka. Připravte si doma vodu se šťávou z BIO citronu. Pokud máte rádi sladké pití, můžete přidat trochu medu. Voda s citronem je osvěžující a chutná lépe než přeslazené limonády.

NA RECEPTY NA DOKONALÝ OBALOVANÝ SÝR SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu