Julie ( 41): Nechápu manželství mého bratra. Se ženou fungují jako spolubydlící, každý si sám nakupuje i vaří

nechápe
Zdroj: Freepik

Julie se snaží tvářit normálně, ale pohled na chod domácnosti, ve které žije její bratr, jí přijde podivný. Není tam nic, co by bratra s manželkou spojovalo.

Adéla Šťastná
Adéla Šťastná 22. 05. 2025 13:00

Jsem vdaná patnáct let a s manželem Bedřichem vychováváme dva kluky. Děti máme zatím malé, klukům jsou čtyři roky a cesta k nim byla trnitá.

Chod našeho manželství je láskyplný

I když jsme děti neměli a nějakou dobu to vypadalo, že je ani mít nebudeme, tak vždy jsme s manželem fungovali společně. Domácí práce jsme měli rozdělené a kdo měl čas, tak udělal to, co bylo potřeba. Takže jsem kolikrát přišla z práce a Bedřich stál u sporáku. Nebo jsem kolikrát po příchodu viděla Bedřicha klečet u záchodové mísy. Drhnul ji poctivě ze všech stran.

Zkrátka mám manžela, na kterého se mohu spolehnout. Je to chlap, co je mojí oporou. Muž, který si nehraje na pána tvorstva, ale umí přiložit ruku k dílu. „Julčo, bydlíme tu spolu. Je to naše společná domácnost. Tak se o ní staráme společně, ne?“ mnohokrát jsem od něj slyšela. A má pravdu. Mám stejný názor. Podle mě neexistují mužské a ženská práce. Je jen společný prostor, o který se manželé starají.

Jiná manželství v jiném módu jsou smutná

I o děti se staráme společně. Ani pro jednoho z nás není problém se o děti postarat. Od narození uměl manžel děti přebalit, obléknout a věděl, kde se oblečení ve skříni nachází. Naši kamarádi jsou ze stejného těsta, ale tak báječné manželství, jako mám já s Bedřichem, nemají. Ač si navzájem pomáhají, tak péče o domácnost je většinou na ženě a muž tam funguje nárazově. V momentě, kdy žena nezvládá.

Ale naprosto nejhorší variantu manželství jsem vídám u svého bratra. Hlava mi to nebere a nevidím smysl jejich svazku. Bratr Robert a jeho manželka Slávka jsou dobrovolně bezdětní. Ani jeden z nich netouží po dětech. Robert pracuje ve výzkumném ústavu a je pohlcen svou prací. Jeho manželka Slávka pracuje v bance. Oba jsou to milí lidé. Vzdělaní a chytří.

Každý se stará sám o sebe i v manželství

V rodině mého bratra to chodí následovně. Byt je Robertův a Slávka svůj byt pronajímá. Platí svému manželovi drobný nájem a polovinu nákladů za energie a vodu. Peníze z pronájmu svého bytu si samozřejmě nechává. V lednici mají každý svůj regál a tam si každý kupuje své potraviny. Každý si sám uklízí svůj pokoj a mají rozpis na úklid společných prostor jako je kuchyň, koupelna a obývací pokoj. Když spolu obědvají, tak si každý uvaří své jídlo nebo jeden pozve toho druhého na jídlo.

Vůbec nechápu, jak takto mohou žít. Když se platí nějaké vybavení bytu, platí ho napůl. Když jedou na dovolenou, tak si každý hradí své náklady. Zkrátka bratr s manželkou mají absolutně rozdělené finance. Naprosto se každý stará sám o sebe a své zázemí. A přesto je to spokojený manželský pár, který se spolu baví s úsměvem. Tyto informace vím od bratra. Jednou jsem ho viděla dávat věci do pračky a zavtipkovala jsem. Bratr mi v klidu vysvětlil způsob fungování jejich svazku. Mně osobně to nedává smysl.

Další příběhy ze života →


Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na [email protected].

Šárka Vaňková a Petr Vondráček si k sobě našli cestu po 20 letech: Toužím po svatbě, říká zpěvačka

Šárka Vaňková a Petr Vondráček si k sobě našli cestu po 20 letech: Toužím po svatbě, říká zpěvačka

Související články

Další články