Fit a krásnátestovánísoutěže

Nevěra zraní vždy a každého. Co si počít? Postupujte ve dvou krocích, které vám pomohou se s ní vypořádat

Zdroj:Unsplash.com

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nevěra dle statistik významně zasahuje do vztahů většiny lidí. Nikdo z nás nevěru nevítá s nadšením, avšak taktika potlačování pravdy, ať již na straně nevěrníka, nebo podváděného, také ničemu nepomáhá. Nemůže přinést nic pozitivního narušenému vztahu, ani psychice partnerů. Vyrovnat se s nevěrou rozhodně není snadné ani tehdy, když oba partneři chtějí vztah udržet. Základním předpokladem je otevřená komunikace, upřímnost, respekt a trpělivost. Vždy je to běh na dlouhou trať.

Radka Křivánková 12. června 2020

V první fázi odhalení nevěry hrají hlavní roli emoce. Nevěrník odkryje to, co doposud pečlivě tajil. Především podváděný partner má však v sobě mnoho nahromaděných pocitů, do kterých přerostly původní pochybnosti, nejistota a strach.

1. Vykřičte to, anebo se vybrečte

Vykřičet své negativní emoce je v první fázi to nejlepší, co můžete udělat, nikoliv pro svůj vztah, ale pro své psychické zdraví. Někoho přepadne spíš smutek než hněv, i tak je dobré dát průchod svým emocím a vyplakat se.

Ve stavu emoční záplavy není možné s partnerem cokoliv vyřešit. Jde o způsob, jak se vypořádat s vlastními emocemi, aby se ke slovu mohl dostat zdravý rozum. Až tehdy se dá relevantně zabývat dalším osudem vztahu. Zásadní životní kroky bychom vždy měli řešit s chladnou hlavou.

Thumbnail # Vidíte při řešení partnerských problémů rudě? Spláchněte emoce a vsaďte na kompromis
Mohlo by Vás zajímat:

Vidíte při řešení partnerských problémů rudě? Spláchněte emoce a vsaďte na kompromis

2. Vezměte si čas pro sebe

S nevěrou partnera přichází pocity bezradnosti a nejistoty. Člověk zpravidla hledá nějaké vysvětlení, chce vědět proč ho druhý zradil. Nevěrný protějšek by pro možné pokračování vztahu měl skutečně objasnit své chování, avšak bez zbytečných detailů.

Pro zachování vlastního duševního zdraví je vhodné zaměřit se na sebe, nevěnovat pozornost partnerovi, nezabývat se názory jiných. Nevyplatí se pátrat po detailech, nebo o nevěře partnera fantazírovat. Prospěje jakékoliv rozptýlení, které uleví od trápení a nepříjemných myšlenek. Ovšem nevěra jako odveta rozhodně ničemu nepomůže, ani ultimáta. Nejlepší je dopřát si čas na rozmyšlenou.

Psycholog Petr Šmolka nabízí jako možné řešení i tzv. rozvod na zkoušku. Manželé či partneři se odloučí, dohodnou si konkrétní podmínky a fungují, jako by vztah byl ukončený. Oba se tím zklidní. Můžou spolu začít věcně komunikovat a vztah tím získá šanci na záchranu.

Každá nevěra je náporem na psychiku. Jak ji ustát co nejlépe? PODÍVEJTE SE:

Literatura: Šmolka, Petr: Nevěra Pro podváděné a podvádějící. Praha: Grada, 2010.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu