Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

PORADNA: Kvůli covidu se bojím chodit mezi lidi. Jak pracovat se strachem, radí psycholožka Samsonová

PORADNA: Kvůli covidu se bojím chodit mezi lidi. Jak pracovat se strachem, radí psycholožka Samsonová
Zdroj: Freepik
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Bronislava to neměla v životě vůbec jednoduché. V sedmnácti letech jí diagnostikovali roztroušenou sklerózu, s níž horko těžko léta bojovala. Přesto se jí povedlo přivést na svět dceru a zdálo se, že všechno bude v nejlepším pořádku. Pak ale přišla pandemie covidu a Bronislava se začala bát. Jak být zase spokojená, jí poradila zkušená psychoterapeutka Sylvie Samsonová.

Tereza Švandová 24. června 2021

Než přišel koronavirus, Bronislava žila velmi spokojený život. Vlastně se jí splnilo víc, než si kdy odvážila přát. Našla si milujícího manžela, nový domov i přátele. Po narození dcery se sice její nemoc na čas ozvala, ale díky přísné životosprávě a lékům dokázala ataky potlačit.

Malá Sára nastoupila do mateřské školy a Bronislava se těšila na novou životní etapu. Jenže její plány zhatila pandemie covidu. Jeho pacientka s RS se nové nemoci bála, tušila, co by mohla způsobit. Proto dceru stáhla ze školky a rok strávily víceméně doma a na zahradě.

Ač se v současnosti i díky očkování blýská na lepší časy, Bronislava se pořád bojí chodit mezi lidi. Bojí se i poslat dceru do školky, aby tam něco nechytila. A ten věčný strach a izolace ji ničí.

Bronislava (35): Už jsem si myslela, že navzdory roztroušené skleróze mohu být šťastná. Pak přišla další rána
Mohlo by Vás zajímat:

Bronislava (35): Už jsem si myslela, že navzdory roztroušené skleróze mohu být šťastná. Pak přišla další rána

Co radí psychoterapeutka Sylvie Samsonová?

Milá Broňko, předně vás musím moc pochválit, jak odpovědně a rozumně jste se s roztroušenou sklerózou „poprala“ a jak skvěle jste svůj život dokázala upravit tak, aby vám nemoc co nejméně zavázela a vy jste si ho mohla vychutnávat naplno.

Mám velkou radost, že máte vedle sebe skutečného muže a zdravou holčičku. Chápu, že některá rozhodnutí, která jste museli učinit, jako třeba nedávat dceru do MŠ, jsou těžká, ale v dané chvíli to nešlo jinak. Dcerka je malinká, je jasné, že nemůže ještě chápat „proč“. To, že si o rok prodloužila pobyt s vámi doma, není nic katastrofálního.

Jak sama píšete, nyní už se můžete nechat očkovat, což věřím, že jste udělala. Čeho se tedy bojíte? Nejen vaše dcera a váš manžel, ale i vy sama potřebujete „jít mezi lidi“. Z toho, co popisujete, je zřejmé, že máte lidi ráda, jste přátelská a určitě vám přátelé chybí.

Co kdybyste začala pomalými krůčky, nejdříve třeba někoho pozvala k vám, jen jednu rodinu či pár nebo někoho z příbuzných. Musí se vám po nich také stýskat. Netlačte na sebe, není potřeba hned do všeho jít „naplno“, ale důležité je začít. Co by vám přineslo být pořád zavřená doma? Jaký vliv by to mělo na vaše manželství? Na váš vztah s dcerou, přáteli, rodinou?

Každý den zkuste jeden malý krůček. Napište si plán na měsíc, plán malých krůčků, které vás budou posouvat k cíli. Uvidíte, že brzy bude vše v pořádku. Zase budete obklopena přáteli, rodinou a budete šťastní. Někdy prostě musíme tomu štěstí jít naproti. Držím pěsti a pokud byste ve svých snahách potřebovala psychickou podporu, neváhejte se ozvat mně nebo jinému odborníkovi. Rádi pomůžeme.

PORADNA: Jsem posedlá čistotou, kvůli tomu končí každý můj vztah! Radí psycholožka Samsonová
Mohlo by Vás zajímat:

PORADNA: Jsem posedlá čistotou, kvůli tomu končí každý můj vztah! Radí psycholožka Samsonová

Kdo je Sylvie Samsonová: Déle než dvanáct let se věnuje práci s dětmi, zejména těmi, které mají některou ze specifických poruch učení. Posledních osm let je navíc ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál. Více na webu www.sylviesamsonova.cz a eshop.sylviesamsonova.cz.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články