Mary Anderson: Příběh ženy, která vynalezla první stěrače na auta

Mary Anderson, vynalezla stěrače
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Vynálezkyně Mary Anderson si dala 10. listopadu roku 1903 patentovat vynález, bez něhož by byl život řidičů velmi obtížný. Kdyby pršelo nebo sněžilo, museli by vystrkovat hlavu z bočního okénka, aby viděli na cestu před sebou. Ano, správně tušíte, že zde hovoříme o stěračích.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 11. 2023 11:00

Na geniální nápad vzniku stěračů přišla jednoho chladného a zasněženého dne v New Yorku, když pozorovala řidiče tramvaje, jak se snaží udržet přední sklo čisté. Pokaždé se musel vyklonit a rukama setřít čerstvě napadaný sníh. Nebylo to vskutku ideální.

Dala se ihned do práce

Mary viděla v tomto nedostatku velkou příležitost a ihned se dala do práce. Řešením byla lišta umístěná na čelní sklo, kterou by mohl řidič tramvaje ovládat zevnitř.

Po návratu do rodné Alabamy si najala průmyslového designéra, který se ujal finálního zpracování. Jejím nápadem byla páka, kterou by bylo možné ovládat z kabiny a pohybovala by stěračem namontovaným na skle. Znělo to jednoduše..., ale opak byl pravdou. Anderson musela ještě vymyslet odpružené rameno, které by se pohybovalo po čelním skle tam a zpět, zatímco protizávaží namontovaná na radlici zajišťovala kontakt mezi pryží a čelním sklem.

Patent číslo 748,801

Když byl návrh prototypu hotov, zašla s ním Anderson na patentový úřad. Dne 10. prosince 1903 jí byl udělen patent číslo 748, 801 "Zařízení na čištění oken". Platil po dobu sedmnácti let. Bohužel její vynález jaksi předběhl svou dobu a automobilový či tramvajový průmysl na něho nebyl ještě připraven.

Sice se pokusila kontaktovat jednu kanadskou automobilku, ta jí však odpověděla, že v současné době je pro ně její vynález bezcenný. Stěrač by prý mohl odvádět řidičovu pozornost, a to jak z hlediska ovládání, tak i z hlediska jeho pohybu po skle. Rozčarovaná Mary se tak rozhodla platnost patentu neprodlužovat. Skončil v roce 1920. Jenomže o dva roky později začal Cadillac nabízet stěrače jako standardní vybavení svých vozů. Kdyby si Mary patent ponechala v platnosti, mohla na něm velmi pěkně vydělat.

Charlotte Bridgwood

Původní Maryinu myšlenku zdokonalila v roce 1913 Charlotte Bridgwood, která vynalezla první automatické stěrače čelního skla na světě. Dopadla stejně jako kolegyně Mary. Nedočkala se zaslouženého uznání.

Mary Anderson zemřela v roce 1953 ve věku 87 let. Žila tak dost dlouho na to, aby viděla, že bez jejího vynálezu se neobejde jediné auto. Ocenili ji až v roce 2011, kdy byla uvedena do Mezinárodní síně slávy vynálezců. A nezapomněla na ni ani Marge, když Homerovi v devatenácté epizodě sedmnácté řady legendárního seriálu Simpsonovi řekla, že stěrače vynalezla žena. Načež on odpověděl, že se skvěle hodí k dalšímu mužskému vynálezu, autu. Což je chyba. Měl by si načíst stránku Wikipedie věnované ženě Karla Benze a jejímu přínosu k vynálezu prvního motorového vozu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Mary Anderson
Drive.com.au: Mary Anderson – How her simple invention made cars safer for everyone

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články