Muž mnoha talentů Stanislav Tříska: Milovanou ženu mu vzala nemoc, jemu se stal osudný masivní infarkt

Slunce, seno, erotika
Zdroj: se souhlasem FTV Prima

Ač bude jméno herce Stanislava Třísky pravděpodobně navždy spojeno s postavou Škopka z trilogie Slunce, seno, jeho život nedefinuje pouze tato komedie. Kromě hereckého umu měl nadání také jako kuchař, kreslíř či sportovec.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 22. 06. 2024 11:00

Stanislav Tříska (29.1. 1933 až 23.10 1996) se nejprve vyučil jako brašnář. Pak nastoupil do podniku Eska Cheb, který se specializoval na výrobu jízdních kol. Na počátku šedesátých let se ale již stal členem Chebského Krajského oblastního divadla. Poté se přemístil do Zlína, kde se kromě hraní také věnoval režii, coby asistent. Nakonec skončil v Činoherním klubu v Praze.

Muž mnoha talentů

Málo známé informace o tom, jaký byl herec v soukromí, prozradil po 25 letech od jeho smrti zeť Leoš Hufa, a to pro web Zlín.cz. Tříska měl být opravdu dobrý kuchař, který rád připravoval méně známé pokrmy. Na druhou stranu uměl také výborně klasiku, ale třeba i čínu, ta byla jeho specialitou.

Věnoval se také sportu, byť na to svou postavou nevypadal. V mládí byl parašutistou, poté přesídlil na stolní tenis a nohejbal. Byl také kapitánem svého divadelního souboru. "Tohle je jiné divadlo, paráda, sranda, pohyb, góly a smích," říkával. A do třetice vynikal také v kreslířství. Stačilo se mu podívat třeba na Mickey Mouse a za chvíli ji dokonale přenesl na papír. Pomáhala mu v tom fotografická paměť. Díky tomu dokázal také citovat z knih.

O jednu manželku přišel, druhá si ho vybrala sama

Stanislav Tříska měl ve svém životě pouze jednu ženu - Zdeňku. S ní také založil rodinu. Měli spolu syna i dceru. Do spokojeného soužití ale bohužel zasáhla smrt. Zdeňka kvůli vážné nemoci předčasně odešla. Tříska se tak raději odstěhoval do Prahy, kde doufal, že na své trápení zapomene. Nestalo se tak. Vrátil se do Zlína.

Během natáčení Slunce, seno ale chtě nechtě dostal novou manželku, sice jen filmovou, ale velmi ráznou. Pro roli Škopka si ho vybrala sama Helena Růžičková. Nikoho jiného nechtěla. Věděla, že je ten pravý.

Našla ho uklízečka

V onen osudný den postihl herce masivní infarkt. Zasáhl ho krátce po zkoušce v divadelní šatně. Dohrál, pak si zašel do sprchy a jakmile usedl před zrcadlo, byl mrtvý. Ráno jeho bezvládné tělo našla uklízečka. Dožil se třiašedesáti let.

Na Slunce, seno, jahody se můžete podívat v sobotu 22. června v 17:20 na FTV Prima.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Stanislav Tříska
Zlín.cz: Stanislav Tříska. Čtvrt století na nebeských prknech
Ženy.iprima.cz: Stanislav Tříska ze Slunce, seno zemřel předčasně. Jeho tělo našla uklízečka

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články