
Jako židovské dítě byl Liviu Librescu v Rumunsku během druhé světové války nucen vyrůstat v pracovním táboře a ghettu. Přežil však a pokračoval ve studiu leteckého inženýrství. Když odmítl přísahat novému režimu diktátora Ceausesca, málem přišel o svou kariéru. Pak ale dostal šanci dostat se do Izraele a USA. V zemi nekonečných možností ho ale čekal krutý osud...
Liviu Librescu se narodil 18. srpna 1930 v židovské rodině v Ploješti. Ještě jako malé dítě zažil, jak se v roce 1940 Rumunsku spojilo s Německem v rámci takzvané Osy. V témže roce převzal v zemi moc Ion Antonescu, který nařídil, aby tisíce Židů byly zavražděny nebo poslány do táborů a ghett. Librescuova rodina tak nejprve skončila v pracovním táboře a poté v ghettě ve Focsani.
Liviu Librescu přežil internaci v dětství a úspěšně vystudoval
Liviu a jeho budoucí manželka Marlena krveprolití přežili, spousta dalších Židů ale takové štěstí nemělo. Podle zprávy, kterou vydala mezinárodní komise v roce 2004, bylo v Rumunsku usmrceno okolo 380 000 osob.
Po příchodu Sovětů byl Antonescu sesazen pomocí puče. Rumunsko se pak připojilo ke spojeneckým silám. V roce 1947 byl pak sesazen i král Michal, přestože předtím pomáhal se svržením Antonescua. Librescu se tehdy hlavně staral o dostudování školy: Stal se úspěšným inženýrem, nový režim ho ale později donutil opustit zemi.
Liviu Librescu v emigraci: Izrael a Amerika
Že Liviu odmítl přísahat věrnost Ceausescovu režimu, již víme. Potrestali ho tím, že se sice mohl nadále věnovat své práci leteckého inženýra, nemohl však nadále v Rumunsku publikovat, a tak tajně pašoval různé dokumenty do Nizozemí a dalších zemí. Později se rozhodl, že odejde se svou rodinou do Izraele. Tam začal vyučovat letecké a strojírenské inženýrství na Telavivské univerzitě, kde pracoval do roku 1985.
V témže roce odjel na studijní dovolenou do Ameriky, kde přednášel na Virginské technologické univerzitě. Měla to být krátká stáž, která se nakonec protáhla v dlouhodobý pobyt. Usadili se v Blacksburgu, z Liviua se brzy stal jeden z nejuznávanějších pedagogů a vědců v oblasti leteckého inženýrství.
Osudná střelba, během které Liviu Librescu přišel o život
Než započalo jednadvacáté století, Liviu dosáhl důchodového věku. Učit ovšem nepřestal. Nechtěl přijít o to, co ho baví. Kdyby přestal, cítil by se nesvobodně. Během své kariéry dosáhl spousty úspěchů: Publikoval stovky článků a svých prací, přednášel na různých univerzitách a získal řadu ocenění za své vědecké a pedagogické schopnosti.
Dalo by se říci, že Librescu zasvětil svůj život studentům, a 16. dubna roku 2007 se za ně dokonce obětoval. Toho dne začal na univerzitě řádit střelec jménem Seung-Hui Cho. Jakmile Liviu zaslechl výstřely, zablokoval dveře učebny a nařídil studentům, aby utekli okny. Jakmile střelec zjistil, že dveře někdo blokuje, vystřelil na ně. Všechny kulky zasáhly Librescua. Když se konečně dostal dovnitř, znovu na Liviua vystřelil. Tentokrát smrtelně. Rozčílilo ho, že studenti dokázali utéct. Pak obrátil zbraň proti sobě.
Shodou okolností se masakr udál na Den památky obětí holocaustu, což Librescův syn označil za více než symbolické. Jeho památku uctil i George W. Bush. Fakt, že studenty bránil vlastním tělem, jeho rodinu nepřekvapil. Nebál se totiž smrti a vždy se snažil udělat správnou věc. Dožil se šestasedmdesáti let.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Liviu Librescu
Allthatsinteresting.com: The Inspiring Life Of Liviu Librescu, The Holocaust Survivor Who Sacrificed Himself At Virginia Tech