
Dne 17. srpna 1915 došlo v Georgii k hrůznému činu. Dav tam zlynčoval židovského muže Lea Franka, jenž byl odsouzen za vraždu. Za tu měl původně čelit trestu smrti. Guvernér ale verdikt změnil na doživotí, a to se spoustě lidí nelíbilo...
Dle americké Organizace pro lidská práva NAACP bylo ve Spojených státech mezi lety 1882 a 1968 zlynčováno nejméně 4 743 osob. Přibližně 72 % tvořili černoši. Zbytek byli migranti a lidé patřící k náboženským menšinám, jako byl Frank.
Záhadná vražda třináctileté Mary Phagan
Psal se 26. duben roku 1916 a Leo zrovna předával třináctileté Mary Phagan výplatu. Dívka pracovala v atlantské továrně společnosti National Pencil Company, kde tehdy devětadvacetiletý Frank pracoval jako superintendent. Právě on ji viděl, jako poslední, živou. Její tělo našel v noci hlídač. Po ohledání bylo jasné, že došlo k sexuálnímu útoku. Opodál ležely dva vzkazy.
Ty policisty nejprve nasměřovaly k hlídači, jenž tělo objevil. Následný výslech je dovedl k černošskému údržbáři Jimu Conleymu, který uměl sotva číst a psát. Ten jim ale řekl o Frankovi, který měl do továrny v noci zavolat a vyptával se, zda „nedošlo k nějakým narušením“. Tohle předtím nikdy neudělal. Netrvalo dlouho a byl zatčen. Pro všechny byl vrahem on, přestože si o dva dny později lidé všimli, jak se Conley snaží ze své košile smýt krvavé skvrny. Naopak, soud ho povolal jako klíčového svědka.
Soudní proces, který poháněl antisemitismus
Soud s Frankem začal koncem léta. Ještě předtím se jeden člen poroty vyjádřil, že by „nejraději toho Žida nechal zlynčovat nebo pověsit.“ Antisemitské nálady byly na vzestupu. Conley pak před soudem tvrdil, že Frank Mary zabil a jeho donutil, aby tělo schoval. Údržbář sice pak svému právníkovi přiznal, že lhal, nikdo na to ovšem nebral zřetel. Proces pokračoval dál.
Na jeho stranu se přidal i státní zástupce, který měl být původně na straně oběti vraždy, neboť nechtěl mít na rukou krev nevinného člověka. Ale ani tato intervence nezafungovala. Lid prahl po krvi.
Lynčování a smrt Lea Franka
Soud v Georgii vyměřil Frankovi trest smrti. Ten se odvolal k Nejvyššímu soudu, avšak neuspěl. Po dvou letech ve vězení mu guvernér Josh M. Slaton změnil trest na doživotí. Po přestudování spisu a návštěvě továrny došel k závěru, že je muž nevinný. Zmírnění trestu měl být první krok k celkovému osvobození. Jenomže to vyvolalo nepokoje. Guvernér musel přivolat Národní gardu a zavést stanné právo. Ale i tak musel nakonec z Georgie prchnout a vrátil se až po deseti letech.
V noci 16. srpna 1915 dorazila do věznice v Milledgeville skupinka pětadvaceti mužů. Říkali si rytíři Marie Phagan. Vnikli dovnitř, unesli Lea z jeho cely a odjeli do rodného města Marie. Vše měli předem připraveno. Po příjezdu ihned přestřihli telefonní dráty a vyprázdnili nádrže policejních aut, aby je nemohli pronásledovat policisté. Následně na pozemku bývalého šerifa Lea zlynčovali a pověsili na strom. Na mrtvolu se přišlo podívat okolo 3000 lidí.
Kdo byl ale dívčin skutečný vrah, když vše ukazovalo na to, že je Frank nevinný? Důkazy ukazovaly na údržbáře Jima Conleyho, ten ale nebyl nikdy obviněn.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Leo Frank
Allthatsinteresting.com: Inside The Lynching Of Leo Frank, The Jewish Businessman Wrongly Convicted Of Murder In Georgia