Odvrácená strana Karlova mostu: O život kvůli němu nepřišel jen herec Jan Tříska, ale i dívka, která z něho skočila hned dvakrát

Odvrácená strana Karlova mostu: O život kvůli němu nepřišel jen herec Jan Tříska, ale i dívka, která z něho skočila hned dvakrát
Zdroj: Herminapress, Pixabay/koláž Lifee

Od tragické smrti oblíbeného českého herce Jana Třísky uplynulo šest let. Z Karlova mostu skočil 23. září, o dva dny později zemřel. Nebyl ale jediný, kdo si toto místo vybral k rozloučení se světem. Je až děsivé, kolik sebevrahů přitahuje. Ale nejen je. Měl se tam zjevit i samotný Ďábel.

Kamil Šivák
Kamil Šivák24. 09. 2023 11:00

Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v Česku. Jeho stavba započala v roce 1357 pod záštitou Karla IV. a skončila v roce 1402. Do sedmnáctého století bylo na něm umístěno třicet, převážně barokních, soch a sousoší.

Musela to být nehoda

Nenadálá smrt legendárního herce Jana Třísky všechny zaskočila. Do Česka přiletěl přímo z Los Angeles na natáčení filmu Jiřího Mádla s názvem Na střeše, kde měl hrát hlavní roli. Do první klapky zbývaly pouhé dva dny. Dle pozdějšího vyjádření Jiřího Mádla se na film moc těšil. Neměl tedy žádný důvod vzít si život.

V onen osudný den vylezl na zídku Karlova mostu, odkud se zahleděl na Vltavu. Bezesporu bylo takové manévrování na vysokém mostě nebezpečné. Ochranka tak herce na tento fakt upozornila. Tříska se ihned omluvil a slezl dolů. Když ale zjistil, že se na něho nedívají, vrátil se. Pak se zničehonic zřítil ze čtrnáctimetrové výšky do vody.

Shodou okolností okolo zrovna projížděli na lodi dva polští záchranáři. Herce tak vytáhli a oživili. Další den ale zemřel v nemocnici. Ač někteří svědci poté tvrdili, že skočil sám, spousta lidí z jeho okolí to odmítá. S největší pravděpodobností uklouzl.

Druhý pokus jí vyšel

V polovině prosince roku 2011 chtěla pětadvacetiletá dívka skokem z Karlova mostu do Vltavy ukončit svůj život. Motiv jejího činu zůstal neznámý, vyšetřovatelé ale zjistili jinou děsivou skutečnost. Z mostu dotyčná skočila hned dvakrát. Napoprvé se jí to totiž nepovedlo. Po resuscitaci byla převezena do vojenské nemocnice, kde záhy zemřela.

Těžká životní situace

V březnu roku 2021 se čtyřiatřicetiletý muž rozhodl řešit těžkou životní situaci skokem z Karlova mostu. K celému incidentu došlo během půlnoci. Jeden z přivolaných strážníků se s ním snažil navázat kontakt a uklidnit ho. Na nervy mu také nabídli zapalovač a cigarety.

Ty muž nadšeně přijal, ale během pokuřování policistům sdělil, že i tak chce skočit. Jeho chvilkové nepozornosti pak využil jeden z mužů zákona a strhl ho na zem. Sebevrah byl poté převezen na vyšetření do nemocnice.

Pověst o kříži a ďáblovi

Jestliže se dobře podíváte na druhý pilíř mostu od Staroměstské věže, můžete si po obou stranách všimnout výstupků. Za vlády Karla IV. byl na nich umístěn kříž. Nedaleko totiž stávalo popraviště, odsouzení se tak mohli u něho v posledních okamžicích svého života pomodlit a spasit svou duši. Odstranit ho nechala až manželka Fridricha Falckého, Alžběta Stuartovna. Nesnášela bytostně vše, co bylo spojeno s katolictvím.

A co měl společného s mostem satanáš? Když nechal Karel IV. z mostu shodit Jana Nepomuckého, došlo ke zřícení jednoho mostního oblouku. Od té doby navíc nešlo nic opravit. Všechny práce byly na druhý den zmařeny. A tak jeden stavitel na most přivolal ďábla, který mu měl pomoci situaci zvrátit výměnou za to, že dostane duši prvního člověka, který na most, po stvrzení jejich domluvy, vstoupí. Stavitel to samozřejmě nemyslel vážně a podstrčil vládci pekel kohouta. Ten však lest prokoukl a vylákal na most jeho těhotnou ženu. Tu naštěstí zachránil jeden cizí člověk, který tudy zrovna kráčel. Dobré a špatné skutky se tak vyrovnaly a Karlův most bylo možné znovu opravovat.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jan Tříska
Pražskýpatriot.cz: Poslední cigareta před skokem. Muž chtěl spáchat sebevraždu na Karlově mostě, podařilo se ho zachránit
Pražskýdeník.cz: Dívka spáchala sebevraždu skokem z Karlova mostu

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články