Povodeň, která smetla Karlův most: V roce 1432 mu velká voda vzala pět pilířů

Povodeň, která smetla Karlův most: V roce 1432 mu velká voda vzala pět pilířů
Zdroj: Wikimedia Commons/xavi lopéz, CC BY-SA 3.0
S Karlovým mostem se nepojí jen přírodní katastrofy, ale také postava světce Jana Nepomuckého, který měl být z mostu svržen dolů.Místo této události označuje arcibiskupský kříž.Povodeň z roku 1872 zničila protiledové zábrany a do otvorů mezi oblouky nacpala rozbité vory a lodice, čímž vytvořila určitý druh špuntu, který způsobil stržení několika domů. Velká voda znovu udeřila v roce 1890. Došlo ke zborcení třech mostních oblouků.+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V červenci roku 1432 zasáhly Čechy rozsáhlé záplavy, které zásadním způsobem poničily i Karlův most. Prudká voda tehdy strhla pět pilířů. To ale nebyla jediná katastrofa. Někdy se zdá, jako by Karlův most povodně doslova přitahoval.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. července 2022

Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu a druhý nejstarší dochovaný most v Česku. Byl vybudován jako náhrada Juditina mostu, který byl částečně stržený při jarní oblevě v roce 1342. Stavba byla dokončena v roce 1402. Dnes nese jméno Karla IV., který v roce 1357 položil základní kámen mostu.

Bouřlivák Karel IV.: Měl nespočet milenek, tajně se bil s rytíři a na Pražském hradě prý potkal ducha
Mohlo by Vás zajímat:

Bouřlivák Karel IV.: Měl nespočet milenek, tajně se bil s rytíři a na Pražském hradě prý potkal ducha

Jak Karlův most poničila povodeň

Podle webu Novinky bychom zmínku o povodni, která v roce 1342 zničila Juditin most, našli už v Kronice Františka Pražského. Za narušenou statikou a rozbitými pilíři mostu stály obrovské ledové kry. Na jeho místě vyrostl Karlův most. Ten také čelil rozmarům přírody.

V červenci roku 1432 zasáhla Karlův most masivní povodeň, která s sebou vzala pět pilířů. Oprava trvala téměř 70 let. „Dokonce máme i pravděpodobnou rysku povodně – v podzemním kostele SV. Ducha v klášteře křižovníků u Karlova mostu,“ řekl pro Radiožurnál Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu.

Protože byli často spojováni s přípravou různých léků a jedů, velmi rychle se uchytil název Jedová chýše.
Mohlo by Vás zajímat:

Hříšní lidé města pražského: Znáte osud slavného hostince Jedová chýše, kam chodil i Karel IV.?

Zaplavená Praha

Daleko horší byla povodeň z roku 1784, která na Prahu udeřila v únoru. Na Vltavě byla tak silná vrstva ledu, že se prý po něm mohly prohánět několikametrákové povozy. Na Šumavě mělo napadnout až sedm metrů sněhu. Když se na konci měsíce dostavilo tání, nebyla zmrzlá země schopná absorbovat takové množství vody.

Osmadvacátého února zaplavila voda Prahu. Během dvanácti hodin se hladina vody zvedla až na čtyři metry. Na Karlově mostě to nejvíce odnesl šestý pilíř. Došlo ke zřícení protipovodňového záhlaví a vojenské strážnice, kde tehdy sloužilo pět vojáků. O den později poškodila ledová kra osmý pilíř mostu. Navíc shodila jednoho ze dvou andělů u sousoší sv. Václava. Socha se znovu našla až v roce 2004.

Svatý Mikuláš: Karel IV. mu chtěl uříznout prst, ale pak se stala podivná věc
Mohlo by Vás zajímat:

Svatý Mikuláš: Karel IV. mu chtěl uříznout prst, ale pak se stala podivná věc

Tragédie v Karlíně

K další osudné záplavě pro Karlův most došlo na počátku září roku 1890. Voda tehdy zničila tři mostní oblouky a vzala sebou i několik ranních chodců. Bohužel bylo ale obětí ještě více. Už v noci se utopilo v Karlíně dvacet vojáků, kteří zrovna rozebírali cvičný pontonový most. Smetly je klády z rozmlácených vorů.

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Karlův most
Deník.cz: Karlův most slaví 665 let: Ničily ho povodně, ovlivnil dějiny Prahy i celé země

Influencerka Dominique Alagia (17): Ti nejlepší mohou na TikToku vydělat i 400 tisíc měsíčně, ale je to psychicky náročná práce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články