Otevřeně přiznali boj s Parkinsonovou nemocí: Alan Alda jí vzdoruje cvičením, Michaela J. Foxe měla porazit už před 20 lety

Michael J. Fox
Zdroj: Profimedia/koláž Lifee
Herec Michael J. Fox je nejslavnějších parkinsonikem. Nemoci úspěšně čelí už přes 30 let, založil dokonce nadaci na její výzkum.Herec Alan Alda, který v seriálu MASH ztvárnil Hawkeyho Pierce, se snaží proti Parkinsonovi bojovat cvičením.S nemocí statečně bojuje také zpěvák Neil Diamond.A nedávno se k problémům s tímto neurodegenerativním onemocněním přiznal také zpěvák Ozzy Osbourne.+ 3 fotky+ 4 fotky

Parkinsonova nemoc je vedle té Alzheimerovy možná největším strašákem stáří. Po celém světě jí trpí více než 10 milionů lidí a nevyhýbá se ani slavným tvářím. Které to jsou? Na to se pojďme podívat u příležitosti Světového dne Parkinsonovy nemoci, jenž každoročně připadá na 11. dubna. 

Tereza Švandová
Tereza Švandová 11. 04. 2024 11:30

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění postihující nervové buňky, které produkují hormon dopamin. V důsledku jeho snížené produkce se pak u postiženého začínají objevovat nejrůznější neurologické a zejména pohybové potíže. Možná nejznámější z nich je nekontrolovatelný třes končetin. Na Parkinsona neexistuje lék, lze pouze mírnit jeho průběh.

K nemoci se v minulosti otevřeně přiznal nejen zesnulý boxer Muhammad Ali, ale třeba také herec Michael J. Fox (62). Trpí jí nicméně i další slavní.

Michael J. Fox má Parkinsona od 29 let

Jestli je někdo z celebrit symbolem Parkinsonovy nemoci, pak je to právě hvězda osmdesátkového hitu Návrat do budoucnosti. Držitel Emmy začal pociťovat první potíže spojené s Parkinsonem v pouhých 29 letech. Nemoc přitom obvykle propuká mezi 40. a 60. rokem.

Zdrcující diagnóza ho ale nikterak nezpomalila v práci, i když mu lékaři dávali pouhých 10 let aktivního života. "Předpoklad byl takový, že pak odejdu do invalidního důchodu," poukázal Fox pro aarp.org. Vedle herectví se začal věnovat osvětě. V roce 1998 veřejně přiznal svou diagnózu a o dva roky později založil nadaci na podporu výzkumu Parkinsona. A parkinsoniky také ztvárnil ve dvou televizních show. "Dokud hraju chlápky s Parkinsonem, můžu cokoliv," smál se.

Alanu Aldovi (88) pomáhá pohyb

Představiteli Hawkeyho Pierce z legendárního seriálu MASH diagnostikovali Parkinsonovu nemoc v roce 2015. S barvou ven šel o tři roky později v pořadu CBS This Morning. "A stále vedu stejný život jako předtím," poukázal.

Na uzdě se mu daří držet nemoc cvičením. "Pokud na sobě pořádně makáte, může se vývoj nemoci zpomalit. Takže já dělám denně spoustu bláznivých věcí," prozradil Alda v pořadu Today v roce 2019. Podle zákulisních informací zahrnují tyto bizarní pohybové aktivity box, žonglování, tenis, plavání, chůzi a cyklistiku.

"Rozhodl jsem se zveřejnit svou diagnózu proto, abych dodal odvahu dalším lidem s Parkinsonem. Vedu plnohodnotný život, hraju, mám svůj podcast. Takže pokud se dovíte, že máte Parkinsona, nepřestávejte se hýbat," radí Alda.

Neil Diamond (83) zrušil koncerty, ale dál skládá a nahrává

Když slavný muzikant roku 2018 oznámil, že kvůli Parkinsonově nemoci ruší své turné u příležitosti 50 let kariéry, byl to šok. Jeho fanoušci se ale ukázali jako velcí pašáci a peníze za vstupenky věnovali ve prospěch výzkumu Parkinsona.

I když autor hitů Sweet Carolina nebo Girl, You'll Be a Woman Soon již nemá v úmyslu vrátit se na pódium, nepřestává písně psát a nahrávat.

Ozzy Osbourne nemá cit v jedné ruce a nohách

Zatím nejnovějším slavným přírůstem do rodiny parkinsoniků je metalová legenda Ozzy Osbourne (75). Ten svou diagnózu sdělil světu roku 2020 v emotivním vystoupení v pořadu Good Morning America. "Už déle nemohu chodit kolem horké kaše," svěřil se Ozzy. "Už mi docházejí výmluvy na to, co se se mnou děje."

Aby to neměl jednoduché, ve stejnou dobu, kdy se dověděl diagnózu, zpěvák ošklivě upadl a musel podstoupit operaci krční páteře. Zároveň začal ztrácet cit v ruce a obou nohách. "Myslíte si, že zvedáte nohu, ale ona se ani nehne. Mám pocit, jako bych měl olověné boty," přiznal v pozdějším rozhovoru pro list The Observer.

Zdroje informací:
Everydayhealth.com
Parkinson.org

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články