Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

Alan Alda z M.A.S.H. slaví 84. narozeniny: V dětství překonal obrnu, teď trpí Parkinsonovou chorobou

Alan Alda z M.A.S.H. slaví 84. narozeniny: V dětství překonal obrnu, teď trpí Parkinsonovou chorobou
Zdroj: Profimedia
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Syn kabaretního umělce a Miss Manhattanu měl vždy komediální talent a díky roli neodolatelného sukničkáře, kterou získal v 36 letech, ho mohl poznat celý svět. Při vyslovení jeho jména si okamžitě vybavíme sympatického tmavovlasého chirurga.

Petra Járková 28. ledna 2020

Alan Alda se narodil 28. ledna 1936 v New Yorku jako Alphonso Joseph D’Abruzzo. Jeho otec byl herec a kabaretní umělec italského původu Robert Alda a matka bývalá tanečnice a Miss Manhattanu Joan Brownová. Jako syn herce z kabaretního prostředí se s hereckou prací důvěrně seznámil již v dětství.

Dětská obrna

Sedmiletého Alana postihla dětská obrna, která tehdy způsobovala tuhnutí kloubů a často i smrt. Pomohla mu experimentální léčba, kterou vyvinula australská sestra Elizabeth Kenneyová. Po dvou letech se jeho nohy začaly hýbat a tak se mohl vrátit do školy mezi své vrstevníky.

Studentská léta

Studoval na předměstí New Yorku, kde navštěvoval církevní střední školu. Zde se objevil v několika školních představeních a naplno se projevila jeho záliba v psaní. Přispíval do školních novin a dokonce napsal i vlastní divadelní hru.

Soukromý život

V posledním ročníku na vysoké škole se Alan na jednom koncertě setkal s klarinetistkou Arlene Weissovou. 15. března 1957 se vzali. Přestěhovali se do centra Manhattanu, kde se mohl naplno věnovat herectví. Jeho herecké začátky nebyly vůbec jednoduché – musel si různě přivydělávat a Arlene dávala hodiny, aby doplnila rodinné příjmy. V roce 1958 se jim narodila první dcera.

Odvrácená tvář hvězdy M.A.S.H.: Šest měsíců se léčil kvůli domácímu násilí, manželka skončila v nemocnici
Mohlo by Vás zajímat:

Odvrácená tvář hvězdy M.A.S.H.: Šest měsíců se léčil kvůli domácímu násilí, manželka skončila v nemocnici

Hvězda první velikosti

Televizní producent Gene Reynolds hledal představitele pro hlavní roli kapitána Pierce do pilotní epizody televizního seriálu M.A.S.H podle filmového hitu Roberta Altmana z roku 1970. I když se Alanovi scénář velmi líbil, zpočátku váhal, zda se má upsat takovému dlouhodobému a náročnému projektu. Teprve jeden den před začátkem zkoušek nabídku přijal.

Zákeřná nemoc

Na rozdíl od Hawkeye Pierce je Alan Alda úplně jiný. Sestřičky rozhodně neprohání a se svou manželkou Arlene Weiss je nepřetržitě již od roku 1957. Nyní už netočí a žije v kruhu rodinném. Před pár lety herec přiznal, že trpí Parkinsonovou chorobou.

NA LEGENDÁRNÍHO ALANA ALDU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články