Zfilmovaný dívčí román Robinsonka: Režisér Kachyňa stál za kamerou i s Alzheimerem a Parkinsonem

V hlavních rolích Miroslava Šafránková a Petr Kostka, hudbu složil Zdeněk Liška.
Zdroj: Čsfd
Karel Kachyňa je jeden z klasiků českého filmu druhé poloviny dvacátého století. Jeho snímky jako Kočár do Vídně nebo Ucho patří do zlatého fondu naší kinematografie, a to byly dlouhá léta v trezoru.Robinsonka je československé filmové drama režiséra Karla Kachyni z roku 1974 natočené ve filmovém studiu Barrandov a Československé televizi.  Jde o stejnojmennou adaptaci dívčího románu Marie Majerové z roku 1940. V hlavních rolích Miroslava Šafránková a Petr Kostka, hudbu složil Zdeněk Liška.+ 6 fotek+ 7 fotek

Karel Kachyňa se narodil 1. května 1924 v jihomo­ravském Vyškově. Pocházel ze zámožnější rodiny, která mu umožnila studia podle jeho představ. Po absolvování vojny nastoupil na filmovou fakultu, kde studoval obor kamera. Do diváckého povědomí se dostal především díky filmům Ucho, Smrt krásných srnců, Sestřičky, Fany nebo oblíbený zfilmovaný dívčí román Robinsonka.

Petra Járková
Petra Járková 11. července 2019

Začínal s dokumenty

Nejdříve točil dokumenty, později se ale začal věnovat režii. Jeho prvním hraným filmem byl snímek Dnes večer všechno skončí, který natočil s česko-americkým scenáristou a režisérem Vojtěchem Jasným.

Nová vlna

Ve druhé polovině šedesátých let se připojil k české „nové vlně“. Osudovým se pro něj stalo setkání se spisovatelem a scenáristou Janem Procházkou. S ním točil nejdříve filmy pro děti, jako je Trápení nebo Závrať, ale poté přišel zlom v podobě filmů Ať žije republika, Kočár do Vídně nebo Noc Nevěsty, které kritizovaly novodobé dějiny.

Spolupráce s Procházkou

Kachyňova spolupráce s Procházkou vyvrcholila filmy Směšný pán a Ucho, které pohltil trezor. V koprodukci s Německem tehdy vznikl i snímek Už zase skáču přes kaluže, jenž na filmovém festivalu v San Sebastian získal Zlatou lasturu. Z Kachyňovy tvorby z dob normalizace stojí za zmínku tragikomedie z první republiky Lásky mezi kapkami deště nebo komedie Sestřičky.

Komedie je dodnes velice úspěšná.
Mohlo by Vás zajímat:

Zajímavosti o úspěšné komedii Zítra to roztočíme, drahoušku. Jak probíhalo natáčení?

Robinsonka

Dnes můžete na televizních obrazovkách vidět zfilmovaný dívčí román Robinsonka. Tklivý dívčí románek Marie Majerové se odehrává v meziválečném obdobní a zachycuje osudy dospívající Bláži, jíž zemřela maminka, a ona musí v domácnosti zastoupit její místo, navíc se musí starat o hodného, ale nepříliš samostatného otce.

Natáčení Sestřiček

Během natáčení Sestřiček se režisér zamiloval do herečky Aleny Mihulové, která se stala jeho třetí manželkou. Následovaly další umělecky silné filmy jako Dobré světlo či Smrt krásných srnců a po revoluci dva komorní televizní filmy Městem chodí Mikuláš a Kráva.

Poslední filmy

K jeho posledním velkým filmovým počinům patří filmy Fany a Hanele.

Když nemoc zaútočila

Kachyňa měl rád humor, i když při natáčení byl velmi přísný. Nesnášel prý ve štábu větu: „Nejde to.“ Říkal, že kvůli ní ze sebe musel udělat „zlýho dědka“. Za kamerou stál, i když se u něj začal projevovat Parkinson i Alzheimer. Nemoc prý dramaticky proměnila i jeho osobnost. Jeho manželka Alena, která se o něj až do konce života starala, uvedla, že poslední roky života s ním byly velmi náročné. Karel Kachyňa zemřel 12. března 2004 ve věku nedožitých osmdesáti let.

NA DĚJ FILMU ROBINSONKA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články