Pavel (33): K dvouleté holčičce se nám nečekaně narodila dvojčata. Větší mazec jsem v životě nezažil

zklamaný, zaskočený, nešťastný
Zdroj: Freepik

Mít doma hned tři malé děti je pro rodiče náročné, tím spíš, když nemají babičku nebo si nemůžou dovolit chůvu. A dvojčata se rodí poměrně často – jedna na 85 porodů. A někdy jsou miminka úplně stejná. To je případ i trojnásobného otce Pavla.

Šárka Schmidtová
Šárka Schmidtová 14. 05. 2024 13:00

S manželkou jsme rozhodně chtěli mít dvě děti. Když se ale narodila Adélka, ukázalo se, že není snadné skloubit péči o rodinu s kariérou – oba máme náročné zaměstnání. A tak jsme si řekli, že s druhým dítětem počkáme. Jenže osud rozhodl jinak.

Doktorka nám oznámila, že čekáme dvojčata

Prvním překvapením bylo neplánované těhotenství mé ženy. Byli jsme s roční Adélkou na dovolené, a když konečně večer usnula, mohli jsme se věnovat sami sobě. Bez stresu, že něco nestíháme nebo že musíme brzo ráno vstávat. A tak nějak se to stalo. Když mi manželka za měsíc ukázala pozitivní těhotenský test, nejdříve jsem se lekl, pak jsem ji ale chytil do náruče a prohlásil: „Neboj se, miláčku! My to spolu zvládneme!“

To jsme ještě netušili, co se dozvíme na ultrazvuku: „Tatínku, maminko, jsou tam dvě kuličky!“ Přišla radost a také trochu pýcha, co jsme dokázali. Pak nám paní doktorka předvedla, že jsou „v jednom pytlíku“, čekali jsme jednovaječná dvojčátka. Jestli jsou to kluci, nebo holky, to v té chvíli ještě nebylo zřejmé.

Těhotenství nebyla procházka růžovou zahradou

Každá žena zvládá těhotenství jinak, všiml jsem si – i když jsem chlap – že některá má mini bříško, jiná před sebou valí obří kouli. Moje manželka valila tu kouli, vždyť tam byla dvě miminka, a k tomu kolem ní pobíhala naše Adélka. Do toho bylo třeba často navštěvovat lékaře, protože při jednovaječných dvojčátkách hrozí nebezpečí, že jedno začne utiskovat druhé. Aspoň tak to chápu jako muž-laik…

Snažil jsem se manželce co nejvíc pomáhat až do porodu, který byl stanoven pouhý týden před termínem a císařským řezem. Manželka sice reptala: „Chci rodit přirozeně!“, ale lékař jí to rozmluvil. A tak jsem naše dvě holčičky držel v náručí jako první já.

Mít rodinu se třemi dětmi dává zabrat

Tři děti na krku, to je záběr! Třeba je dost špatně nacpete společně do auta. Když jsme poprvé chtěli někam vyjet, zjistili jsme, že se nám do auta nevejdou tři autosedačky, museli jsme si proto koupit větší vůz. A s velkým kufrem, kočárek pro dvojčata jen tak nesložíte. Nacpat do bytu jednu větší postýlku pro Adélku a dvě malé pro holčičky také nebylo úplně jednoduché. Nedávno mimina začala lézt a zkuste uhlídat obě dvě a k tomu Adélku, aby jim nepodstrčila něco malého, co by mohla spolknout…

Naše maminka je celkem snadno rozezná, já s tím mám větší problém, pořád propaguju: „Razítko na čelo!“ Snažím se je oblékat dvoubarevně a pak si opakuju: „Červená je Janička, modrá Hanička!“ Ale miluju je obě stejně.

Přestože je nás pět, stihneme spoustu společných akcí. Typická neděle vypadá: zoologická zahrada, botanická zahrada, výstava... S kočárkem se dá zatím dělat úplně všechno, i když s tím pro dvojčata je to náročnější. Ale my to společnými silami s mojí ženou, a dnes už i s pomocí Adélky, zvládáme!

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články