Petra (64): Dcera zaměňuje realitu s fantazií. Život si vysnila jako televizní seriál a nechápe, že jí nic nevychází

Příběhy ze života dětí: Dcera zaměňuje realitu s fantazií. Život si vysnila jako televizní seriál a nechápe, že jí nic nevychází
Zdroj: Pexels

Petra má velká problémy s dcerou. Ačkoliv je Lena už dávno dospělá, stále se pohybuje ve světě fantazie a to, co vidí v televizních filmech a seriálech, převádí do reality. Jenže se svým přístupem dnes a denně naráží. A Petru to velmi trápí.

Michaela Karásková
Michaela Karásková04. 12. 2023 07:00

Jsem dvojnásobnou matkou a babičkou malého vnuka Honzíka. Zatímco syn Jenda mi dělá odjakživa radost, o jeho mladší sestře Leně to bohužel říct nemohu. Už jako dítě jsme ji nemohli odtrhnout od obrazovky, později nás zase překvapovala pozoruhodnými životními postoji, které většinou nepocházely z její hlavy, nýbrž z filmových či seriálových příběhů.

Dcera si odmala hrála na hlavní hrdiny seriálů

Lena je o tři roky mladší než Jan. Nikdy jsme neměli pocit, že bychom ji přehlíželi, přesto se od staršího bratra lišila. Zatímco on ve volném čase navštěvoval sportovní kroužky, ona zalézala do dětského pokoje a sledovala televizi. Dokonce i později raději seděla u filmů, než by šla s holkami ven. Zpočátku jsem měla radost, že dává přednost teplu domova. Jenže mé nadšení nemělo dlouhého trvání.

Že něco není v pořádku, bylo jasné brzy, jen jsme to s mužem neviděli. Už jako dítě Lena ráda do reálu přetavovala vše, co ji ve filmech nebo v televizi zaujalo. Například, když si jako desetiletá usmyslela, že je slavný detektiv a začala pátrat po „případech“ u nás v paneláku.

Ačkoliv vyřešila, kdo sousedce ze šestého patra „odcizil“ či spíše zašantročil ortopedické pantofle, její zápal pro věc byl až podivně soustředěný. Kamarádky v práci sice mávaly rukou, že jde o dětské hry, ale mně to nedalo. „Třeba až vyroste, bude z ní skutečná vyšetřovatelka. Kdo ví?“ pronesla kolegyně Marta.

Pak zase toužila být spisovatelka

Jenže z detektiva byla brzy slavná spisovatelka, která se nebála tajně lovit v telefonním seznamu čísla na vydavatelství. Když jsem ji pak přistihla, jak telefonuje s nějakým pánem, vyděsilo mě to. Nebylo jí ani patnáct, takže rukopis vyjít bez našeho souhlasu nemohl.

Ostatně ani text za moc nestál, jen ona se viděla jako spisovatelka a já nechápala, odkud ty nápady bere. Než mi došlo, že vše pochází ze seriálů, a Lena na rozdíl od ostatních, kteří děj považují za fantazii, tvrdošíjně touží po jeho přetavení do reálného života. „Kdyby zkoušela kaskadérství, to už by problém byl. Ale psaní? Nech ji být,“ uklidňoval mě Vláďa, až jsem uvěřila, že na „snění s otevřenýma očima“ nic nebezpečného nebude.

Potíže na střední i vysoké škole

Dcera realitu od fantazie rozlišit dovedla, přesto pomyslné hranice ráda a vědomě stírala. V osmnácti začala věřit, že její osud bude stejný, jako nějaké postavy v seriálu. Ale narazila a naráží dodnes. Většinu učitelů a spolužáků odpudila už jen svým vzhledem, protože herečky ve filmech jsou vždy perfektně oblečené, a pro svou pověstnou přesnost, nakonec málem ani neodmaturovala.

Ani na vysoké štěstí neměla a nakonec skončila už po bakalářské promoci. Proč? Kolegové ji nepovažovali za „týmového hráče“. Kdyby ale po vzoru všech těch fiktivních hrdinek stále nechtěla předělávat okolí, jistě by mohla alespoň v klidu dostudovat. Jenže potíže s autoritami pokračovaly i ve zralé dospělosti. Občas sice někdo Lenin „zlepšovák“ odkoukaný z plátna či obrazovky nadšeně ocenil, ale většinou na ni všichni jen divně koukali.

Dcera stále čeká na prince na bílém koni

Nejhorší je, že Lena si usmyslela vést vyumělkovaný „filmový život“ i do soukromí, konkrétně do partnerských vztahů, takže když řeknu, že doopravdy čeká onoho „prince na bílém koni“, nebudu daleko od pravdy. Zatímco její bratr Jan normálně dospěl, vystudoval medicínu, našel si přítelkyni a nedávno se mu narodil malý Honzík, ona je nezadaná a ve své fantazii nešťastná.

Pomoci jí ale neumíme a na slova, že „film není realita“, je už očividně alergická. Nezbývá než doufat, že se co nejdříve zhlédne v postavě nějaké rozumné ženy, která už nemá na dlouhé přešlapování čas, a rozhodne se pro založení rodiny a normální život.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články