Pohnuté mládí operní pěvkyně Soni Červené: Oba rodiče odvezli do koncentráku, maminku pak dorazili komunisti

Pohnuté mládí operní pěvkyně Soni Červené: Oba rodiče odvezli do koncentráku, maminku pak dorazili komunisti
Zdroj: Profimedia
Soňa Červená (vlevo) ve filmu Poslední mohykán. Její maminku hrála Meda Valentová, bratra Jaroslav Mareš.Snímek z filmu Poslední mohykán, nerudného otce rodiny mistrovsky hrál Jaroslav Marvan.Soňa Červená byla aktivní až do vysokého věku a velmi ráda chodila do společnosti, zde v roce 2019 na premiéře pohádky Hodinářův učeň.Soňa Červená s dokumentaristkou Olgou Sommerovou na festivalu v Karlových Varech v roce 2017.+ 2 fotky+ 3 fotky

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená měla poměrně pohnutý život. Těžké chvíle v životě byly ale vyváženy profesními úspěchy. I když byla velkou hvězdou, přála si, aby ji po smrti nikdo neopěvoval.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 17. 05. 2025 16:00

Soňa Červená (9. září 1925 až 7. května 2023) byla herečka a operní pěvkyně, mezzosopranistka a altistka. Za svůj výkon byla odměněna cenou Senior Prix, Thálií, medailí Artis Bohemiae Amicis a medailí Za zásluhy, kterou jí udělil tehdejší prezident Miloš Zeman.

Soňa Červená zůstala v dospívání bez rodičů

Umělecké sklony u Soni Červené živil především její otec, ona se v mládí ale nejvíce zajímala o jízdu na koni a krasobruslení. Po rozvodu rodičů si její maminka našla nového muže, který však zemřel v roce 1938. O něco později byli její matka i otec deportováni do koncentračních táborů (Terezín a Ravensbrück), které ale oba naštěstí přežili.

Pro Soňu tehdy nastalo kruté období. V bytě, kde nyní zůstala jako náctiletá úplně sama, se v roce 1943 usídlilo gestapo. Přesněji řečeno, nechali jí jeden pokoj, zbytek obsadila německá rodina, jejichž syn Červenou znásilňoval. Ze strachu nic neřekla, sliboval jí, že když bude povolná, pomůže její matce, neboť jeho otec má u gestapa „neomezenou moc“.

Domnělá sebevražda maminky a tragický potrat

V listopadu roku 1948 zatkla Soni Červené StB maminku. Prý byla obviněna z kolaborace s nacisty. Skončila na Pankráci. Kdyby tehdy Soňu nekontaktoval její známý, student medicíny, jenž pracoval na pitevně, nevěděla by, že její maminka je po smrti. Pravděpodobně by skončila v hromadném hrobě v Ďáblicích. Ve věznici jí řekli, že prý spáchala sebevraždu. Kromě kolaborace jí prý prokázali i přípravu emigrace. Soňa ani jednomu nevěřila. Byla přesvědčená, že komunisté její maminku zavraždili.

Další životní rána spojená se smrtí na ni čekala během společného života s manažerem světových orchestrů, s nímž vydržela až do jeho smrti. Oba hodně cestovali, a tak dítě moc nezapadalo do jejich společných plánů. Když ale otěhotněla, začala se na dítě velmi těšit. Plánovala se pak stáhnout do ústraní. Chtěla jen ještě splnit smlouvu, kterou podepsala v San Franciscu. Dítě ale dlouhý let nepřežilo, Soňa potratila přímo na palubě letadla a další děti nikdy neměla.

Soňa Červená chtěla odejít skromně

V roce 2018 byla po Soni Červené pojmenována planetka, což sice sama považovala za poctu, nicméně prý toužila po tom, aby nebyla po smrti neustále opěvovaná. Velmi jí vadilo, že se s ní lidé, kvůli její slávě, nedokáží normálně bavit. Bývala pak kvůli tomu i naštvaná. „Ať mě nikdo neoslavuje. Já si to nezasloužím a nechci,“ řekla pro Český rozhlas. Dožila se 97 let.

Na herecký výkon Soni Červené se můžete podívat ve filmu Poslední mohykán, a to dnes v 16:50 na FTV Prima.

Na snímky Soni Červené a momentky z filmu se podívejte v naší galerii.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Soňa Červená
Vlasta.cz: Pohnutý osud Soni Červené - Záhadná smrt maminky i potrat přímo na palubě letadla
Dvojka.rozhlas.cz: Zemřela operní hvězda Soňa Červená. Ať mě nikdo neopěvuje, přála si

Topmodelka Pavlína Němcová bojovala o syna dlouhých dvanáct let: Soudu vadilo, že jsem mladá

Topmodelka Pavlína Němcová bojovala o syna dlouhých dvanáct let: Soudu vadilo, že jsem mladá

Související články

Další články