Werichova krásná Maruška měla pohnutý osud: Před devíti lety nás opustila Milena Dvorská

20. prosince 2018 Redakce Lifee.cz
pinterest
pinterest

Zdalipak je sůl stále nad zlato? Milena Dvorská byla česká herečka, která všechny okouzlila ve filmu Byl jednou jeden král – to byl její herecký debut a start dlouhé herecké kariéry.

Narodila se 7. září 1938 v Prostějově, v tehdejším Československu. Původně studovala zdravotnickou školu, ale později se přesunula na DAMU a začala hrát v divadle D 34 (později známém jako Divadlo E. F. Buriana). S výjimkou dvou let v tomto angažmá působila až do jeho zániku – hrála v Platonovi, Rackovi, Polly v Žebrácké opeře, titulní roli v Anně Christie a ve hře Jak okrást zloděje. Během druhé poloviny 90. let hostovala v Divadle Na Fidlovačce.

V roce 1954 si zahrála Marušku v pohádce Bořivoje Zemana Byl jednou jeden král po boku Jana Wericha, který ji objevil v Prostějově, když si k němu přišla pro podpis do šatny divadla. Tři měsíce během natáčení pohádky pobývala u Werichů na Kampě v podkrovním pokoji.

S Bořivojem Zemanem točila ještě film Anděl na horách – tam se seznámila s Vlastou Fabianovou, která jí mimo jiné pomáhala připravit se na zkoušky z herectví.

Během studia na DAMU se seznámila se studentem režie Orfeiem Cokovem, se kterým má dceru Lucii, on se však po dokončení školy vrátil zpět do rodného Bulharska. Dvorská pracovala v divadle na plný úvazek, a proto dceru poslala k rodičům. Později se Dvorská vdala za herce Josefa Krause, se kterým má syna Jakuba. Lucie se provdala za Jana Dvorského, který později založil sektu a prohlásil se za spasitele světa. Mají spolu osm dětí.

Milena Dvorská zemřela ve věku 71 let dne 22. prosince 2009.