Těžký osud Květy Fialové: Znásilnění, myšlenky na sebevraždu a stáří ve společnosti Alzheimera

Květa Fialová: Znásilnění, myšlenky na sebevraždu a stáří ve společnosti Alzheimera
Zdroj: Profimedia

Květa Fialová patřila díky svému atraktivnímu vzhledu a noblesnímu vystupování mezi nejoriginálnější české herečky. Nešla s proudem, ale s roztomilou škodolibostí spíš proti němu. Možná proto, že se s ní život rozhodně nemazlil. Prožila znásilnění, a navíc pomýšlela i na sebevraždu.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. 05. 2024 11:00

Květa Fialová byla divadelní, filmová a televizní herečka. Jejím manželem byl režisér Pavel Háša.

Znásilnili ji vojáci

Nebylo jí ještě ani šestnáct a už prožila trauma, které ji poznamenalo na celý život. Na konci druhé světové války v květnu 1945 ji znásilnili dva ruští vojáci. Hrůznou událost popsala ve své knize Poslední deník. Nebyli o mnoho let starší než ona. Došlo k tomu u nich doma. Jeden z nich vytáhl zbraň a přiložil ji k její hlavě. Když si sundával kalhoty, vypadla mu z kapsy malá keramická krabička, kterou předtím ukradl z kuchyně. Vzala ji do ruky a celou dobu ji silně tiskla. Na víc si nepamatovala.

Oba mladíky ale stihl nemilosrdný trest. Veřejně je popravili. A Květa se na to musela dívat. Od tohoto okamžiku se jí navždy zprotivil sex. A také heterosexuální muži. Prohlašovala, že se poté stýkala jen s gayi, v nichž viděla něžné a hodné duše. Výjimkou byl jen její druhý muž a otec její jediné dcery.

Vyšlo to až na třetí pokus

Poprvé se Květa Fialová vdala v jednadvaceti letech za dramaturga Jiřího Vosku. Prakticky od začátku to ale neklapalo. Po krátké době se tak od něho radši odstěhovala do márnice v Kolíně. Mělo tam být místo a klid. Podruhé se zamilovala do herce Gustava Opočenského. Ten začal hned slibovat, že jim zařídí skvělé bydlení, přeci se nehodí, aby s maminkou bydlely zrovna na takovém místě.

A tak mu důvěřivě daly všechny úspory a rodinné šperky. Když ale dorazily na místo, kde měl dům stát, nic tam nenašly. Opočenský všechno propil. V tu chvíli pomyslela Květa na to nejhorší, že si sáhne na život. Štěstí ji potkalo až s režisérem Pavlem Hášou. Strávili spolu padesát let. Vždy o něm hovořila jako o hodném tatínkovi a manželovi. Měli spolu dceru Zuzanu. Klíčem k trvalému vztahu byla tolerance a svoboda. Každý měl své zájmy i kamarády.

Stáří s Alzheimerem

První chvíle, kdy její blízcí zjistili, že něco není v pořádku, nastala při sledování jednoho koncertu. Květa se téměř každých pět minut ptala, kde se vystoupení odehrává. Oporou jí tehdy byl herec Josef Kubáník, který za ni psal také knihu Poslední deník, když už toho nebyla schopna.

Výpadky paměti poté začal řešit s její dcerou Zuzanou. Nejprve to přičítali stáří, vždyť byla ještě schopná hrát v divadle. Postupem času se ale její paměť stále zhoršovala. Lékařské vyšetření již nebylo možné odkládat. Verdikt byl jasný - Alzheimerova choroba. Kvůli ní pak musela herečka poslední tři roky života strávit ve specializovaném centru.

Přitom si stále myslela, že pracuje a každý večer ji čeká představení. Častokrát jí to tak museli rozmlouvat. Občas ale měla záblesk jakéhosi prozření, když si začala stěžovat na to, jak dopadla. Zemřela v září roku 2017 ve věku 88 let.

Na film Fantom Morrisvillu s Květou Fialovou se můžete podívat v sobotu 18. května v 17:15 na FTV Prima.

Zdroje informací:
Ženy.iprima.cz: Květa Fialová byla v mládí znásilněná vojáky. Trauma si nesla celý život, mužů se bála
Deník.cz: Josef Kubáník - Květa Fialová se mi svěřila, že chtěla spáchat sebevraždu
Deník.cz: Květa Fialová dožila v Alzheimer centru. Tam v představách stále hrála divadlo

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články