Vrah bez skrupulí: Petera Kürtena vzrušovala bolest, a tak zabíjel už od teens let. Ve 48 letech ho popravili na gilotině

Vrah bez skrupulí: Petera Kürtena vzrušovala bolest, a tak zabíjel už od teens let. Ve 48 letech ho popravili na gilotině
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Peter Kürten, známý též jako Upír z Düsseldorfu, by mohl být odstrašujícím příkladem pro všechny, kdo by chtěli dát volný průchod svým nejtemnějším touhám. Vždy to totiž skončí chaosem, strachem a hrůzou.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 24. 11. 2023 16:00

Kürten patří mezi vrahy, jejichž dětství mělo zásadní vliv na pozdější život, a hlavně jeho činy, které na Düsseldorfu zanechaly jizvu, která již snad od té doby vybledla. Nikdy však úplně nezmizí.

Kdo byl Peter Kürten

Peter Kürten se narodil 26. května 1883. Ještě předtím, než dosáhl plnoletosti, se pokusil utopit jednoho ze svých kamarádů. Pak následovaly další dva pokusy o vraždu. A to nebylo vše. Místní chytač zaběhlých psů ho naučil, jak zvíře ulovit a jak ho týrat a zabít.

Odkud se v dítěti ale vezme taková krutá povaha? Prý za to mohlo zneužívání ze strany rodičů, kteří byli alkoholici. Pravidelně ho bili a nutili, aby je sledoval při souloži. Ve třinácti letech začal Kürten smilnit s hospodářskými zvířaty. Zjistil přitom, že ejakulovat může jen tehdy, když zvíře bodne.

O tři roky později se začal věnovat drobným krádežím. Přisvojil si také všechny finance rodičů, aby mohl od nich utéct. Byl však rychle dopaden. Za mřížemi si poseděl jeden měsíc. Příšerné podmínky v něm jeho agresivitu jen prohloubily. Přešel tak od zvířat k lidem.

Děsivé činy Petra Kürtena

V roce 1904 byl odveden do německé armády. Dezertoval téměř okamžitě. Tehdy ho také začalo fascinovat žhářství. Rád zapaloval budovy a pak z úkrytu pozoroval hasiče, jak se snaží požár dostat pod kontrolu. Policie ho ale brzy dopadla. Putoval znovu do vězení. A to byla poslední kapka.

Jakožto dezertér skončil ve vojenském žaláři, kde se ukládaly extrémní formy trestu, což v něm vyvolávalo sexuální vzrušení. Po propuštění na svobodu měl v sobě hluboce zakořeněný vztek proti společnosti. Spolu s brutálními sexuálními akty, o nichž sníval, to byla velmi nebezpečná kombinace.

Jako bývalý trestanec neměl šanci na normální práci, a tak v roce 1913 vykradl dům jednoho ze svých sousedů. Přitom narazil na desetiletou dceru majitele Christine Klein. Nemohl si pomoci. Začal ji škrtit, což v něm vyvolalo silné vzrušení. Pokusil se ji znásilnit. Když uviděl na podlaze její krev, podřízl jí hrdlo a ejakuloval. Další den se vrátil na místo činu a radoval se, že z vraždy byl obviněn její strýc. Později také navštívil její hrob, což ho opět silně vzrušilo. O dva měsíce později napadl a zavraždil stejným způsobem sedmnáctiletou dívku.

Během první světové války musel na své choutky zapomenout. Jelikož znovu dezertoval, nechali si ho ve vězení až do roku 1921. Po propuštění se pokusil žít normálním životem. Zasnoubil se s bývalou prostitutkou a pak majitelkou obchodu Auguste Scharf, která si také odseděla své za zastřelení prvního snoubence. Vše šlo dobře, dokud Auguste nezjistila, že je Kürten nevěrný se služebnými. Jednu z nich donutila k tomu, aby ho zažalovala za sexuální napadení.

Nůžky vyměnil za nůž

Po dalším vězení se Kürten přestal ovládat. Své oběti mučil a bodal nůžkami. Často se vracel na místo činu a povídal si s policisty coby znepokojený občan. U jedné ženy si vysnil, že ji ukřižuje. Okolnosti tomu nepřály, a tak se musel spokojit pouze s pohřbem. Aby zmátl vyšetřovatele, vyměnil nůžky za nůž.

Následně napadl a pobodal šest lidí – byli mezi nimi staří i mladí muži, stejně jako ženy. Všichni přežili a každý z nich ho popsal zcela jiným způsobem. Mezitím byl za jeho zločiny zatčen na krátkou dobu nevinný muž. Jen po pár dnech od náhodných útoků napadl dvě sestry, mladší podřízl hrdlo a pil její krev. Další měsíc ubil dvě služky kladivem a v uličce ubodal malé dítě.

Dopadení Petera Kürtena

Když se pokusil Peter Kürten svést další místní dívku, pro kterou by tato eskapáda skončila brutální smrtí, netušil, že mu unikne a napíše o svém zážitku dopis, který adresuje své kamarádce. Pracovnice pošty však psaní omylem otevře a pošle ho na policii. Čas se začíná krátit, Kürten navíc nabádá svou ženu, ať ho udá a sebere vypsanou odměnu. A taky tak učinila, i když údajně neochotně.

Po zatčení se ke všemu přiznal. Hájil se tím, že jen vracel společnosti všechna příkoří. Před soudem stanul 13. dubna 1931. Své přiznání odvolal a řekl, že jen chtěl, aby jeho žena dostala peníze. Soudce ho však dva měsíce "griloval" tak intenzivně, že se ke všemu opět přiznal. Jelikož nevykazoval žádnou lítost, ocitnul se 2. července téhož roku před gilotinou, která mu, taktéž bez lítosti, setnula hlavu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Peter Kürten
Historicmysteries.com: Unspeakable Evil – Peter Kürten, the Dusseldorf Monster

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články