Nekonvenční Květa Fialová: Byla šťastná s ropuchou i nemocí

Nekonvenční Květa Fialová: Byla šťastná s ropuchou i nemocí
Zdroj: Profimedia
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Květa Fialová, kterou si můžeme dnes připomenout ve filmu Partie krásného dragouna, patřila mezi šarmantní a nekonformní stálice českého hereckého nebe. Dokazují to i její leckdy neobvyklé názory a přesvědčení. Třeba jako ty o náboženství a vyrovnání se s těžkou nemocí.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 5. září 2021

Děj filmu Partie krásného dragouna: Slavná mordparta ze “čtyřky” opět zasahuje. Tentokrát se chystá vyřešit vraždu bohaté živnostnice z Libně. Hlavním podezřelým je mladý a elegantní dragoun Rudi Macháček. Dokáže ho rada Vacátko usvědčit? Nebude překážkou ve vyšetřování fakt, že je Rudi nastávajícím zetěm policejního komisaře Zdychynce? Na film Partie krásného dragouna z roku 1970 se můžete podívat dnes ve 20:00 na CSFilmu.

Partie krásného dragouna: Menšík dojížděl na plac z protialkoholního, Marvan zase cvakal novými zuby
Mohlo by Vás zajímat:

Partie krásného dragouna: Menšík dojížděl na plac z protialkoholního, Marvan zase cvakal novými zuby

Kariéra Květy Fialové

Hereckou kariéru započala Květa Fialová poměrně brzy. První angažmá dostala již v šestnácti letech, a to v divadle v Českém Těšíně. Pak prošla Opavou, Českými Budějovicemi i slovenským Martinem. Od roku 1958 začala vystupovat v Divadle ABC, které tehdy řídil Jan Werich. Po sloučení s Městskými divadly pražskými jsme ji zde mohli pravidelně vídat až do počátku devadesátých let.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Josef Kubáník (@josef_kubanik)

Filmografie Květy Fialové čítá více než 120 snímků. Nechybí ani televizní pořady a dabing. Nejvíce se však proslavila postavou barové zpěvačky Tornado Lou v komedii Limonádový Joe aneb Koňská opera. Angažovala se také v rozhlasových hrách.

Před dvěma lety odešla herečka Květa Fialová: Proč celý život pohrdala muži?
Mohlo by Vás zajímat:

Před dvěma lety odešla herečka Květa Fialová: Proč celý život pohrdala muži?

Neobvyklá Květa Fialová

Květa Fialová se nikdy nenechala svazovat žádnými dogmaty. Na krku proto nosila hned několik náboženských symbolů.Lidé si vymýšlejí různé -ismy,” řekla pro Český rozhlas. „Nejhorší heslo na světě je: Kdo nejde s náma, jde proti nám. To je moc špatně. Každej si může myslet něco jiného, ale v pozitivu, jinak.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kateřina Pluhařová (@karambwa)

Slavná herečka to měla zkrátka nastaveno jinak než většina společnosti. A s tímto nekonvenčním myšlením fungovala po celý život. „Já můžu bejt šťastná s ropuchou, se žábou budu žít a budu s ní šťastná. Protože budu vědět, že ropucha je můj Bůh. A když budu ve jménu zelený nebo flekatý ropuchy konat dobro a pomáhat lidem, tak na tom záleží. Nejde o to, ve jménu koho, ale co.” 

Na konci války, v květnu 1945, ji znásilnili dva vojáci Rudé armády. Sama byla potom svědkem jejich popravy zastřelením před plukem. Ve svých vzpomínkách uvádí, že od té doby si zprotivila sex.
Mohlo by Vás zajímat:

Květa Fialová: Znásilnění v 15 letech, život bez intimností a útěk před manželem na hřbitov

Host do domu, Bůh do domu

Od roku 2009 se herečce začalo zhoršovat zdraví. Na dovolené ji postihly problémy se srdcem, poté se musela vypořádat s plicní embolií. O šest let později prodělala infarkt. A aby toho nebylo málo, přidal se ještě Alzheimer. Ona sama však svůj úděl brala s pověstným humorem a nadhledem. „Čím víckrát dostaneš do držky, tím toho víc vydržíš,” prohlásila.

V té době navíc navštěvovala domovy pro seniory. „Říkala jsem jim, že se musí vše negativní přeložit v pozitivum, do radosti a štěstí. A to se týká i nemocí. Klidně je k sobě pozvěte. Já jí říkám: Pojď si! Host do domů, Bůh do domu. A moje tělo je můj dům. A přijde nemoc a něco mi chtěla asi říct, pohovořit. Já s ní taky hovořím. Ale v míru. Bejt nemocná a ještě naštvaná? To už je moc. Nemocná a radovat se,” uzavřela. A tento recept na život podle všeho fungoval. Květa Fialová zemřela 26. září 2017. Bylo jí úctyhodných 88 let.

Blanka Waleská stihla poté natočit již jen tři filmy.
Mohlo by Vás zajímat:

Herečka se zasněným pohledem: Blanka Waleská našla štěstí až v náručí vlivné soudružky

Zdroje informací: 
Wikipedia.cz: Květa Fialová 
CSFilm: Partie krásného dragouna 
Dvojka.rozhlas.cz: Květa Fialová 

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články