Pranostiky na svatého Jiljí, světce, kterého dle legendy v jeskyni napojila laň. A tak ochraňuje lidi bez domova a kojící ženy

podzim na vesnici
Zdroj: Wikimedia Commons, Jacob Grimmer, Public domain

Když se podíváme do kalendáře na 1. září, zjistíme, že má svátek další z katolických světců, Jiljí. Patřil mezi nejoblíbenější středověké světce. Není tak divu, že se stal patronem těch, kteří pomoc potřebují ze všech nejvíc. A ani u něho nezapomeneme na již klasickou rubriku s pranostikami. S jeho jménem se jich pojí pěkná řádka.

Kamil Šivák
Kamil Šivák31. 08. 2023 16:00

Svatý Jiljí byl mnich a poustevník. Patří do skupinky Čtrnácti svatých pomocníků, kteří mají vystupovat jako přímluvci a ochránci před neštěstím a různými nemocemi.

Legenda o lani

Svatý Jiljí se narodil okolo roku 640 v Aténách váženým měšťanům Theodorovi a Paladidě. Jeho rodiče ho odmalička vedli ke křesťanské víře, není tak divu, že po jejich smrti rozdal veškerý majetek chudým. Poté se vydal na lodi do Francie, kde začal žít poustevnickým životem. A právě tam měl zažít jednu neobvyklou situaci.

Usadil se v jedné jeskyni, kde ho každý den navštěvovala laň, která ho živila svým mlékem. Jednoho dne se do lesa vydal na lov král. Svatý Jiljí samozřejmě laň po celou dobu chránil vlastním tělem před šípy. Kvůli tomu se mu jeden z nich zabodl do nohy. Král se mu ale za to omluvil a nechal na onom místě vystavět klášter, jenž se stal významným středověkým poutním místem.

Patron potřebných

Svatý Jiljí je, v souvislosti s legendou o lani, patronem myslivců, lovců a pastevců. Kromě toho ale pomáhá i těm, kteří to potřebují nejvíce. Bezdomovcům, žebrákům, invalidům a kojícím ženám. Často byl také vzýván při potížích s početím, a také aby lidem pomohl odolat různým pokušením.

Nejčastěji je zobrazován s šípem, laní a jelenem. Jeho ostatky se v roce 1356 dostaly i do Prahy, kde byly následně uloženy ve svatovítském chrámu.

Pranostiky

 • Jasný Jiljí zvěstuje pěkný podzimek.
 • Svatý Jiljí slunce mírní.
 • Svatý Jiljí tváře bílí.
 • Začátek měsíce září uvádí na člověka a zvířata zlé páry a mlhy.
 • Svatý Jiljí, oráč je pilný.
 • Na Jiljího hrozen – na Michala sklizeň.
 • Když je pěkně na Jiljího, může se zasít i do sucha a prachu a bez strachu.
 • Od svatého Jiljí, každý teplý den je milý.
 • Na den Jiljí hrom a blesky – čtyři týdny mokré stezky.
 • Na svatého Jiljí jasno, je suchá jeseň. Když prší, čtyřicet dnů střecha nevyschne.
 • O svatém Jiljí jdou jeleni k říji.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Svatý Jiljí
Českézvyky.cz: Svaté nebe - sv. Jiljí a legenda o lani
Pranostik.cz: sv Jiljí

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články