Předstírá zájem, pak se odmlčí: Breadcrumbing ovládá nejen internetové seznamky

Telefon se stal nástrojem k seznamování, prožít se u něj dají radostné, ale i dost nepříjemné chvilky.
Zdroj: Freepik

Leden je měsícem rozchodů, rozvodů, ale také nově zaregistrovaných uživatelů na internetových seznamkách. Že si na některé z nich zrovna zakládáte profil? Pak dejte pozor, ať se nestanete obětí breadcrumbingu.

Lucie Daniel
Lucie Daniel 14. 01. 2024 14:00

Češi, láska a internet. Jak si stojí? Z průzkumu Behavio Atlas Čechů vyplynulo, že se touto cestou seznámilo už přes 22 % lidí, takže šance na vztah v online světě určitě existuje. Na druhé straně internetové seznamky využívají i podvodníci a ti, kdo o milostný poměr ve skutečnosti vůbec nestojí. Už jste slyšeli o fenoménu breadcrumbing neboli „drobečkování“?

Smíšené signály a falešné sliby jako první varování

Uvedený název pochází z anglického označení pro drobečky chleba, kterými vás „nápadník“ pomyslně tu a tam krmí, aniž by chtěl něco víc. V pondělí olajkuje nějaký z vašich příspěvků, za týden ve čtyři hodiny ráno napíše zprávu do inboxu, pak se na týden odmlčí, načež pošle pár smajlíků. Tak má zájem, nebo ne? Pokoušíte se to zjistit, ale výsledek žádný. I přesto, že dotyčný občas sladce flirtuje, do vztahu s vámi neinvestuje, často se vyhýbá videohovorům a osobním schůzkám.

Kdo se breadcrumbingu nejčastěji dopouští a proč

Psycholožka Monica Vermani z kanadského Toronta pro portál CNN uvedla, že se jedná o formu úmyslné či neúmyslné manipulace, která má jediný cíl – upoutat vaši pozornost bez toho, aby se dotyčný u druhého počítače či mobilu musel vázat.

Zatímco některé manipulátory pohání prachobyčejná nuda, nejistota či osamělost, těm dalším dělá radost vědomí, že je o ně zájem. Ale je tu ještě jedna skupina lidí, která se za breadcrumbingem ukrývá. Ta je v rozporu s tím, co chce, nebo se tak chová v důsledku prožitého traumatu a potíží s intimitou.

Jak se vypořádal s breadcrumbingem

Breadcrumbing je pochopitelně škodlivý pro osobu na přijímajícím konci. Kdosi emocionálně nedostupný vás opakovaně vtahuje do „děje“, což může poškodit vaši sebeúctu a důvěru v ostatní. Cítíte se zmateně a nemilovaně. A teď, babo, raď. Nejlepší je, pokud čestně a otevřeně přiznáte, s jakým úmyslem jste na seznamku přišli. Že protistrana neodpovídá, případně nehledá to samé? Pak ji odstřihněte, neodpovídejte na zprávy, lajky ani komentáře.

Pakliže se ještě párkrát pokusí vaše rozhodnutí zvrátit výmluvami na nedostatek času, osobní problémy, úmrtí v rodině, stěhování, dva měsíce trvající chřipku, nemocného psa (a tak dále), zeptejte se sami sebe, jestli je to skutečně druh láskyplného vztahu, který hledáte a který si zasloužíte. Ostatně, pokud se o vás někdo opravdu zajímá, poznáte to ihned, tedy „na první dobrou“, což neplatí jen pro online svět.

Breadcrumbing mimo internetové seznamky

„Drobečkování“ je běžné i na pracovišti a mezi přáteli. Šéf donekonečna slibuje povýšení, kamarádka předstírá zájem a spojení bez jakéhokoli úmyslu se sejít, navíc volá jen tehdy, když něco potřebuje. A to není správná rovnice.

Zdroje informací:
Edition.cnn.com
Mindbodygreen.com

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články