Přežila, protože se nepřipoutala. Annette Herfkens po pádu letadla čekala na záchranu v džungli 192 hodin

Jakovlev Jak-40
Zdroj: Wikimedia Commons, Aeroprints.com, CC BY-SA 3.0

Při první kolizi letadla nad vietnamskou džunglí Annette ještě žertovala, a přitom držela svého snoubence za ruku. Pak se ale letadlo zřítilo doopravdy a Annette se ocitla v temnotě mezi výkřiky umírajících spolucestujících.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 19. 11. 2023 11:00

Nyní měla před sebou jasnou volbu – zemřít, nebo bojovat. Zvolila druhou možnost, což znamenalo přežít v nehostinné džungli plné nástrah dlouhých osm dní. Jak se jí to podařilo?

Romantický výlet

Před onou osudnou havárií, která jí změnila celý život, žila Annette docela úspěšný život. Narodila se ve Venezuele holandským rodičům, vyrostla v Nizozemsku. Tam začala chodit na právnickou školu. Poté se postavila do čela jedné banky. Díky této pozici mohla cestovat po celém světě. Na jedné z nich se seznámila se svým budoucím manželem Willem Van Der Pasem. A jelikož se velmi milovali, překvapil ji, po delším odloučení, které museli kvůli práci podstoupit, výletem do vietnamského pobřežního města Nha Trang. Tam se ale bylo potřeba nejdříve dostat letadlem...

Fatální havárie letu 474

Annette byla z výletu nadšená, tedy do té doby, než uviděla letadlo, které je tam mělo dopravit. Byl to šestnáct let starý Jakovlev Jak-40 sovětské výroby a jeho vskutku malá velikost ženě přidělala nejednu vrásku na čele. Zprvu nechtěla do letadla ani nastoupit, trpěla klaustrofobií. Nechala se ale přemluvit argumentem, že let trvá jen dvacet minut (ve skutečnosti to byla hodina). Nakonec se tak usadila vedle dalších třiadvaceti cestujících a několika členů posádky.

Po asi padesáti minutách letoun náhle klesl. Ozval se zvuk zrychlujících motorů. Poté došlo k dalšímu, tentokrát obrovskému poklesu. Všichni začali křičet. "Podívala jsem se na svého muže a chytla ho za ruku. Pak vše zčernalo," zavzpomínala Annette.

192 hodin v džungli

Annette se probudila do noční můry. Její manžel byl kdovíkde, a navíc na ní ležel nějaký mrtvý cizinec. "Měl na tváři krásný úsměv, jako by před smrtí myslel na něco hezkého. Pleť měl ale bílou jako stěna," vybavilo se jí poté, co ji zachránili.

Pád letadla přežila, byla však vážně zraněná. Dvanáct zlomených kostí, volně visící čelist a poraněné plíce. Na místě nehody nebyla také sama, přežil jeden vietnamský obchodník, který jí dal dokonce své kalhoty, když zjistil, že má roztrženou sukni. Pomoci se ale nedožil, byl příliš slabý.

Zůstala tak úplně sama. Nezhroutila se jen díky silné vůli přežít. Podnikla tak cestu ke křídlu letadla pro izolační materiál, který využila ke sběru vody. Zakázala si brečet, protože kdyby začala, nemohla by přestat. O osm mučivých dní později se u letadla objevil policista, který nejprve utekl. Nikdy předtím bílou ženu neviděl. Myslel si, že je duch. Přesto informoval místní úřady a vrátil se zpět.

Cesta k zotavení byla pomalá. Vyléčit se musel fyzický i psychický stav. Annette se vrátila do práce a později se také provdala za kolegu, s nímž měla dvě děti. Usadili se v New Yorku, kde se Annette soustředila hlavně na výchovu syna, kterému byl diagnostikován autismus. O několik desítek let později se vrátila na místo neštěstí. V roce 2014 o tom vydala knihu s názvem Turbulence: A True Story of Survival.

Logická otázka na závěr – jak to, že přežila? Pravděpodobně jí zachránilo život rozhodnutí nepřipoutat se. Pásy totiž ostatním cestujícím rozdrtily žebra a plíce. Po pádu stroje jí také pomohl plán, který nepřipouštěl žádnou hysterii, ale řízení se vlastním rozumem a tím, co velel instinkt.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Vietnam Airlines Flight 474
Allthatsinteresting.com: How Plane Crash Survivor Annette Herfkens Survived 192 Hours Alone In The Vietnamese Jungle

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články