Fit a krásnáTestováníSoutěže

Daniela Kolářová: Žije podle desatera a osudového muže si vzala hned dvakrát

Daniela Kolářová: Žije podle desatera a osudového muže si vzala hned dvakrát
Zdroj: Česká televize
+ 9 fotek+ 10 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mimořádně talentovaná herečka Daniela Kolářová zářila na plátnech a televizních obrazovkách zejména v době normalizace. Charakterově ji toto období spíše posílilo. Nebála se vstoupit do rozbouřeného oceánu polistopadové politiky, svůj hodnotový žebříček má vystavěný na desateru, dodnes hraje a miluje hrabání se v hlíně.

Ivona Bergmann 9. ledna 2020

Daniela Kolářová (*21. září 1946), oblíbená herečka filmových komedií a televizních seriálů sedmdesátých a osmdesátých let, se nesmazatelně zapsala do diváckých srdcí rolemi ve filmech jako např. Na samotě u lesa, Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem či seriálech Taková normální rodinka nebo Nemocnice na kraji města.

Talent již od dětství

Maminka Daniely Kolářové pracovala v účtárně divadla v Karlových Varech. Tím byl osud malé Daniely zpečetěn. Do divadla za maminkou často chodila a v devíti letech ji obsadili do maličké role v pohádce Císařovy šaty. Daniela přičichla k prknům, co znamenají svět a dále se zdokonalovala ve studentském divadle Štycháček. Sama chvíli váhala, zda se nevydá sportovním směrem na FTVS, ale nakonec i přes značnou maminčinu nevůli nastoupila v roce 1964 na DAMU.

Její neobyčejný talent se projevil už během studií. Rok po nástupu natočila s televizí film Konec velké epochy (1965) a o dva roky později se objevila v titulní roli Bohunky v Soukromé vichřici (1967). V posledním ročníku DAMU dostala nabídku na roli ve Sňatcích z rozumu (1968) a bylo jasné, že její hvězda bude stoupat stále výš.

Odnesla si cenu od kritiků

Ze školy přešla do trvalého hereckého souboru při divadle S. K. Neumanna v Praze. Od roku 1971 kotvila v divadle na Vinohradech a odplula až po 44 letech účinkování. Ztvárnila zde bezpočet nezapomenutelných rolí ve hrách jako Loupežník, Hamlet, Pobřeží a další.

Během 90. let hostovala v řadě divadel, zejména v Divadle Komedie. Zde v inscenaci U cíle tak zazářila ve ztvárnění matky-manipulátorky, že si za to odnesla v roce 2005 ocenění od divadelních kritiků, Cenu Alfréda Radoka. I dnes, když je už Daniela Kolářová v důchodu, ji stále můžeme vidět hostovat v několika inscenacích (Divadlo DVA, Divadlo ABC).

Legendární herečka Marie Rosůlková. Laskavá jeptiška, která manžela nahradila bratrem
Mohlo by Vás zajímat:

Legendární herečka Marie Rosůlková. Laskavá jeptiška, která manžela nahradila bratrem

„Hoja hoj, holky okatý“

Diváci si Danielu Kolářovou zamilovali rolí křehké a naivní Kačenky z Takové normální rodinky, která se snaží představit příbuzným svého partnera Zdeňka a chystá s ním svatbu (Jaromír Hanzlík).

S  Hanzlíkem se Daniela poprvé setkala již dříve při natáčení komedie Slasti otce vlasti, kde Jaromír hrál Karla VI. a Daniela Blanku z Valois. Herecká dvojice si vzájemně natolik sedla, že je režiséři často obsazovali jako pár. Partnery tak vytvořili i v Noci na Karlštejně, Létu s kovbojem, Lucii, postrachu ulice a dalších. Hrávali spolu dokonce tak často, že je mnozí považovali za skutečné milence, i když spolu nic neměli.

Daniela se objevila i v dalších úspěšných televizních filmech a seriálech (My všichni školou povinní, Synové a dcery Jakuba Skláře). Od rolí jemných dívek se přes většinou energické a racionální manželky či maminky (např. v Nemocnici na kraji města) postupem času dostala ke svérázným a vyzrálým ženám (Vratné láhve, Kawasakiho růže), ba dokonce až k pomateným stařenám (Polednice).

Ve všech rolích ale Daniela vytváří charakterní osobnosti. Od chvil, kdy si po revoluci může z rolí vybírat, neváhá tvůrce odmítnout, pokud není dobře napsaný scénář či děj postrádá smysl.

Bratr slavného herce Moučky: Estébák, který se podílel na vraždě Milady Horákové
Mohlo by Vás zajímat:

Bratr slavného herce Moučky: Estébák, který se podílel na vraždě Milady Horákové

Bravurní neviditelná herečka

Obrovský kus práce Daniela odvedla i v éteru. Namluvila více než osmdesát inscenací a ve dvou ročnících získala první místo v anketě Neviditelný herec, která rozdává ocenění za nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. V roce 2001 přesvědčila své posluchače hlasem propůjčeným Irene, manželce Soamese z románu Sága rodu Forsytů, a v roce 2013 to bylo  Ibsenovo drama Přízraky.

Charakterní v rolích i v životě

Daniela Kolářová se angažuje i občansky. Po listopadu 1989 se na dva roky stala poslankyní České národní rady a politiku dodnes aktivně sleduje, i když vstoupit do ní už podruhé nechce. Prý jí to sebralo velké množství energie. Její životní dráha i politické směřování jsou založeny na dodržování křesťanských hodnot prostě vyjádřených desaterem. Jejím snem je čestný, morální, etický stát založený na právním řádu.

Stále se věnuje charitě. Je předsedkyní správní nadace organizace DUHA, která pečuje o dospělé lidi s mentálním postižením, a mediální tváří hospicu Svatého Jiří v Chebu.

Nesmělý herec Zdeněk Řehoř. Měl tři osudové ženy, s tou poslední se do konce života nenáviděli
Mohlo by Vás zajímat:

Nesmělý herec Zdeněk Řehoř. Měl tři osudové ženy, s tou poslední se do konce života nenáviděli

Osudová láska

Její životní láskou se stal herec a režisér Divadla Na zábradlí Jiří Ornest, kterého si vzala v 28 letech. Brzy poté přišli na svět Šimon a Matěj. Když byli kluci v pubertě, vedly často Jiřího kroky do jiných ložnic. Manželé se domluvili na poklidném rozvodu, ale v rámci rodiny spolu udržovali kontakt. Časem Jiřímu začalo rodinné hnízdečko scházet a stále více se sám vracel. Daniela ho opět začala milovat a došlo i na reprízu veselky.

V soukromém životě tráví Daniela hodně času v přírodě, kde si skutečně odpočine a načerpá energii. Velmi ráda zahrádkaří a chodí po horách. Sama tvrdí, že díky „hrabání se v hlíně“ věří, že „existuje něco výš, co má řád“.

NA OBDIVUHODNOU DÁMU DANIELU KOLÁŘOVOU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zdroje:
Dokument ČT z cyklu dokumetů Neobyčejné životy, Daniela Kolářová (2013)
Český rozhlas, rozhovor Barbory Tachecí s Danielou Kolářovou
Daniela Kolářová, CSFD.cz
Daniela Kolářová, Wikipedia.cz
Oficiální stránky The Tap Tap

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články