Fit a krásnáTestováníSoutěže

10 lekcí od Dalajlámy pro život plný štěstí a optimismu

10 lekcí od Dalajlámy pro život plný štěstí a optimismu
Zdroj: Forbes.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Svádíme každodenní boj s lidmi i se špatnou náladou. Snažíme se ji zahnat, a i když se nám to na chvilku povede, druhý den se vzbudíme a kolotoč se roztočí nanovo. Těchto 10 rad od Dalajlámy, duchovního vůdce vyrovnaných Tibeťanů, vám pomůže nalézt vnitřní harmonii a neochvějný optimismus.

Barbara Lorenzová 23. května 2016

1. Buďte soucitní

„Téma soucitu rozhodně není otázkou náboženství, ale je otázkou lidskou, otázkou přežití člověka,“ řekl Dalajláma dávno předtím, než blahodárný vliv soucitu na život potvrdili výzkumníci.

Podle nich sympatie vůči jiným navozuje pocity příbuzné radosti, které zažíváme při sexu, konzumaci výtečného jídla nebo na odpočinkové dovolené. Dostaneme se nejen do duševní pohody, ale zpravidelní se i srdeční tep a zesílí imunitní systém.

Guardianlv.com

2. Buďte laskaví a pomáhejte ostatním

Pokud usilovně dřeme, zasluhujeme odměnu i pocity štěstí. Věděli jste ale, že šťastnější jsou ti, kteří své bohatství rozdávají?

Pánové z Harvardovy obchodní školy prošetřili vztah mezi majetkem a radostí a přišli se zajímavými výsledky: ti, co rozdali část svých peněz, byli šťastnější než ti, kteří si obnos nechali pro sebe.

Budeme-li vlídní k lidem kolem nás, nepotřebujeme víru, míní Dalajláma. „To je moje jednoduché náboženství. Není třeba chrámů; není třeba ani komplikované filozofie. Náš vlastní mozek, naše vlastní srdce je náš chrám, laskavost filozofií.“

3. Nalezněte štěstí

Hledáme štěstí v ustavičné práci a v penězích. Ale nenacházíme ho. Potěšení odezní jako letní přeháňka a jediné, co zbyde, je touha. Chuť okusit znovu ty pocity radosti.

Klíčem k naplněnému životu je dlouhotrvající štěstí. To se lehko řekne, že? Ano, pokud objevíte jeho skryté doly. Podle Dalajlámy nejsou klíčem k bohatému, naplněnému životu matérie, ale schopnost odpouštět, být soucitný, trpělivý, ohleduplný a laskavý. „Štěstí nelze vytvořit – vychází z našich vlastních činů,“ řekl.

Howafrica.com

4. Objevte vnitřní mír

Naše mysl by musela být z ocele, aby odrazila všechny negativní myšlenky. Přesto je můžete omezovat. Dalajláma radí vyšetřit si pro sebe denně chvilku, kdy budeme o samotě.

Zapudíme negativní emoce, jako je hněv, zášť, závist nebo únava, a jejich místa obsadí pozitivní emoce, ať už vděčnost, láska, optimismus nebo mír. „Skutečně klidná mysl je zdrojem ke štěstí a dobrému zdraví,“ je přesvědčen.

5. Neubližujte ostatním

Nekalé činy jsou jako bumerang – vrátí se a udeří tvrdě. Konáte-li tak, jak by se vám samotným ze strany druhých příčilo, nemůžete očekávat nic než obdobnou protireakci. Ať už někoho pomluvíte, šikanujete nebo využíváte. „Pokud můžete, pomáhejte jiným; pokud ne, alespoň jim neubližujte,“ vzkazuje Dalajláma.

6. Pečujte o své přátelství

Konstantní a vědomá péče o naše přátelství přináší důvěru a náklonnost. Řada lidí ale bohužel setkání s kamarády odsouvá. Přátelské pouto se postupně uvolňuje, až se rozplete úplně. Výsledkem je osamělost, která je jednou z nejčastějších příčin depresí a úzkostí.

Citygirlbusinessclub.com

7. Nedovolte, aby nové technologie řídily váš život

Pokrok lidstva je oblast nekonečné fascinace a obdivu. Dalajláma jej respektuje, včetně nejnovějších technologií. Věděli jste, že ho na Twitteru sleduje přes 8 milionů lidí?

Je třeba se ale mít na pozoru. Závislost na mobilu nebo počítači vznikne snadno, protože virtuální kontakt je jednodušší a nevyžaduje tolik překračování osobních hranic. Internetové přátelství ale to opravdové nenahradí, stejně jako vyjádření emocí nezasáhne s opravdovou vervou. „Jsme to my, kdo řídí technologie. Staneme-li se jejich otroky, nevzejde z toho nic dobrého,“ uvedl Dalajláma.

8. Nehádejte se, ale vyjednávejte

„Dialog je nenásilná cesta za použití našeho – lidského – jazyka. Dialog znamená kompromis, kterým vyjadřujeme respekt vůči vzájemným právům; v duchu usmíření lze skutečně konflikt a nesouhlas řešit,“ řekl Dalajláma.

„Není stoprocentní vítěz, není ani stoprocentní poražený, je to půl na půl. To je jediná praktická cesta.“

9. Šetřete planetu

Ekologie je na vzestupu, což je skvělá zpráva nejen pro Dalajlámu. Ten apeluje na šetrné chování dnešní společnosti. Je klíčem k přežití nejen nás, ale budoucích generací. Začněte u recyklace, zajímejte se o alternativní výrobu energie, neplýtvejte. I malé změny mohou v hromadném měřítku způsobit velké věci. Děti vám za ně poděkují.

10. Učte se z vlastních neúspěchů

„Pokud prohrajete, nenechte si ujít ponaučení,“ vyslovil Dalajláma. Dává to smysl, co říkáte? Vždyť kdo by chtěl zakusit neúspěch podruhé! Podívejte se zblízka, proč vám to či ono nevyšlo, poznamenejte si to a v příští podobné situaci to vezměte v potaz. Uvidíte, že tentokrát vše půjde hladce. A vaše úsilí bude sladce odměněno.

Toužíte-li po krásném vztahu, přelouskejte rady papeže Františka. Větší autoritu byste těžko pohledali:

11 inspirativních rad papeže Františka pro krásný partnerský vztah
Mohlo by Vás zajímat:

11 inspirativních rad papeže Františka pro krásný partnerský vztah

Zdroj: Lifehack

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články