6 znaků, že je načase změnit svůj život

6 znaků, že je načase změnit svůj život

Nespokojenost je na denním pořádku. Podrážděnost je častým, byť nevítaným hostem. A před očima obraz času coby písku, jak protéká mezi prsty. Můžete se pod to podepsat? Možná je načase překopat svůj život. Tohle je 6 znaků, že váš život zoufale potřebuje renovaci.

Jana Jánská
Jana Jánská 30. 08. 2017 10:37

1. Nemůžete se dočkat pátku. Každý týden

Není nic špatného na tom těšit se na pátky a víkendy. Nelze na nich ale parazitovat. Pokud cítíte, že jsou vaším záchranným kruhem v týdenním pracovním kolotoči, něco je špatně.

Možná ze svého zaměstnání necítíte uspokojení. Možná vaši mysl zaměstnává odloučení od partnera, se kterým se vídáte jen o víkendu.

Zamyslete se nad tím, co vás během týdne ničí, že nemůžete dospat pátečního rána. Byla by škoda žít jen o víkendu. Jen si vemte, kolik času zahrnují oproti dnům pracovního týdne! A právě tolik času ve svém životě zahazujete. Jak si řekli Jack a Rose v Titaniku: Ať každý den stojí za to!

2. Žijete od dovolené k dovolené

Dovolená je báječná věc. Ale jen do té doby, než se stane útěkem ze života, který vás vysává. Dva týdny uvolnění na pláži nebo vysoko v horách nevyřeší dlouhodobou nespokojenost. Štěstí v životě poznáte snadno – nebudete si od něj muset brát dovolenou.

3. Nežijete podle svých priorit

Vezměte si tužku a papír a poznamenejte si do sloupce tři věci, které mají ve vašem životě největší místo. Poté do vedlejšího sloupce zapište tři věci, kterým se věnujete nejčastěji.

Shodují se? Bravo, zdá se, že žijete skutečně naplněný život. Rozcházejí se? Zkuste zapátrat po příčině. Proč se zabývám těmito věcmi a ne těmi, které by mě činily maximálně šťastným/šťastnou? Cítil/a bych se spokojenější, kdybych se vzdal/a činností v druhém sloupci a vyměnil/a bych je za ty v prvním?

Každá volba s sebou nese určité oběti, s tím je nutno počítat. Je třeba si ale uvědomit, zda dané oběti nejsou malicherné v porovnání s životem prožitým ve štěstí a neochvějné spokojenosti.

4. Nevíte, co by vás bavilo, a nemáte čas, abyste to zjistili

Netušíte, čemu se věnovat? Chybí vám vášeň? Nesrovnávejte se s kolegou, který je blázen do fotografování. Možná i jemu přestane focení dříve nebo později dávat smysl.

Udělejte si prostor pro sebe. Jen stěží totiž přijdete na to, co je vaší vášní, pokud skoro nevystrčíte hlavu z pracovního kolotoče. Klid pro sebe sama vám pomůže zjistit, kdo vlastně jste, jaké jsou vaše silné stránky a kam vás to vždycky táhlo.

Nevyhýbejte se experimentování v činnostech či potkávání nových lidí. Nikdy nevíte, kdo nebo co vás může inspirovat. A stát se tak zárodkem něčeho velkolepého.

5. Často žárlíte

Můžete se ztotožnit? Existují tři způsoby, jak toto nepříjemné vření emocí omezit:

1. Zaměřte se pouze na svou životní cestu namísto té, kterou kráčí ostatní lidé. Někdy to může vyžadovat pozastavení aktivity na sociálních sítích.

2. Žárlíte na někoho konkrétního? Proměňte tuto negativní emoci v pozitivní – inspirujte se jeho úspěchem nebo činností a zapracujte na sobě.

3. Zjistěte, zda člověk, na kterého žárlíte, nevkládá do svého úsilí něco, co nejste ochotni obětovat vy. Pokud ano, máte jasný důkaz, že žárlivost není na místě.

6. Nevzpomínáte si, kdy jste naposledy vystoupili z komfortní zóny

„Komfortní zóna“ je poslední dobou velmi populární téma. Označuje prostor, v němž se cítíme pohodlně. Nezakoušíme v něm nepříjemné věci. Týká se to i myšlenek, zvyků, návyků a podobně. Neznamená to ale nutně, že jsme v takovém stavu šťastní. Překročením komfortní zóny někdy získáme nové zkušenosti a prolomíme strachy.

Toužíte cestovat, kvůli náročnosti příprav ale raději zůstanete doma? Kupte si letenku! Pak už nebudete moct couvnout. A splníte si svůj sen. Platí to i pro ostatní plány, životní cíle, sny. Cesta k nim většinou není kratičká, spíš naopak. Když se nám ale podaří jich dosáhnout, cítíme pýchu a nepřekonatelné štěstí z toho, že se nám podařilo udělat krůček vstříc představě o dokonalém životě.

Zdroj: Lifehack

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články