„Pneumatika“ kolem pasu? Pozor na ni, pokud jste štíhlí. Hrozí vám 2x vyšší riziko úmrtí než obézním lidem

Mysleli jste, že nemůže být nic horšího než posměch přátel na adresu vašeho „pivního“ bříška? I když máte shovívavé blízké, měli byste se mít na pozoru. Břišní tuk, někdy lidově označovaný jako „rezervní pneumatika“, je životu nebezpečný. A to dvakrát víc, pokud jste štíhlí.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 25. prosince 2019

Dospělí lidé s normální hmotností, ale objemnějším bříškem, odborně nazývaným jako centrální obezita, mají dvakrát vyšší riziko úmrtí než lidé s nadváhou či obezitou s rovnoměrně rozloženým tělesným tukem, odhalila nová studie.

Tito lidé mají kolem žaludku méně svalové hmoty, což je spojeno s vyšší mortalitou a narušeným metabolismem.

Obezita jako „lepší“ varianta

Vliv centrální obezity na riziko úmrtí si výzkumníci vzali na mušku už dřív. Souvisí podle nich s vyšší celkovou a kardiovaskulární úmrtností.

S novým výzkumem experti vůbec poprvé srovnali riziko úmrtí mezi lidmi, kteří mají dle indexu tělesné hmotnosti (BMI) normální váhu, avšak přemíru tuku na břiše, a těmi, co trpí celkovou nadváhou či obezitou.

9 zázračných účinků skořice: Vyléčí zuby, oddálí Alzheimera i pomůže zhubnout
Mohlo by Vás zajímat:

9 zázračných účinků skořice: Vyléčí zuby, oddálí Alzheimera i pomůže zhubnout

„Obezita definována BMI nebo měření centrální obezity, například poměrem pasu a boků (WHR) a obvodem pasu, jsou spojeny se zvýšenou celkovou a kardiovaskulární mortalitou,“ řekl doktor Francisco Lopez-Jimenez, kardiolog na klinice Mayo Clinic v americké Minnesotě.

„Ovšem nedávná meta-analýza ukázala, že mít nadváhu podle BMI bylo ve skutečnosti spojeno s nižší celkovou úmrtností, což zpochybnilo paradigma, že BMI souvisí se zvýšenou mortalitou,“ doplnil.

Výzkumu, jehož závěry publikoval časopis Annals of Internal Medicine, se účastnilo 15 184 lidí ve věku od 18 do 90 let. Rozložení tělesného tuku bylo vyhodnoceno na základě antropometrických ukazatelů.

„Naše závěry navrhují, že lidé s centrální obezitou a normální vahou mohou reprezentovat důležitou cílovou populaci, [která je adeptem] na změnu životního stylu a jiné preventivní strategie,“ dodal Lopez-Jimenez.

„Budoucí studie by se měly zaměřit na identifikaci faktorů spojených s rozvojem centrální obezity při normální hmotnosti a lepšímu porozumění jejích dopadů na zdravotní výsledky.“

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články