Kyberšikana. Velký problém virtuálního světa. Víte, jak se nejlépe bránit?

Kyberšikanu není radno podceňovat. Spousta dětí kvůli ní spáchalo sebevraždu
Zdroj: zdroj: pixabay
Na internetu není bezpečnoJe to svět, kam může přijít každýumí děti dohnat i sebevražděNež svému dítku pořídíte mobil nebo počítač, seznamte ho s riziky+ 1 fotka+ 2 fotky

Kyberšikana se začala v posledních letech stávat opravdovým problémem. Nejvíce jsou tímto ,,fenoménem“ postiženy děti, které bezmyšlenkovitě brouzdají internetem a odepisují každému, kdo jim napíše. Jak se proti kyberšikaně bránit a co v takové situaci dělat?

Lenka Šebestová
Lenka Šebestová 24. listopadu 2019

Co je to kyberšikana?

Kyberšikana je označení pro formu šikany, která se děje přes internet a sociální sítě. Kyberšikana může mít mnoho forem. Patří mezi ně například kyberstalking, kyberharašení, kybergrooming, flaming a sexting. Přes sociální sítě může dojít ke sledování oběti, k vyhrožování, rozesílání nelichotivých videí a fotomontáží oběti a jiným formám šikany.

Jak se bránit?

Dobrá je prevence. Neposílejte své intimní fotky cizím lidem. Nikdy nevíte, kdo sedí na druhé straně počítače a jak s fotkou naloží. Dále nikomu neposílejte vaše osobní údaje apod. Nesdělujte tajemství, která mohou být lehce použita proti vám.

Dětský herec Brett Kelly coby sympatický tlouštík ve filmu Santa je úchyl!
Mohlo by Vás zajímat:

Dítě jako Otesánek? Čekají ho nemoci, deprese i šikana, varují odborníci

Když se stanete obětí kyberšikany

Nereagujte a neodepisujte – vést debatu s člověkem, který vám chce přes net ublížit a zesměšnit vás, nikam nevede.

Uchovejte si e-maily a zprávy z chatu – vše, co vám počítačový agresor napíše a pošle, si pečlivě zálohujte a tiskněte. Kyberšikana je trestný čin. Tyto důkazy předejte policii.

Změňte si virtuální identitu – změňte si přezdívku a založte nový e-mail. Kompletně si vymyslete nové údaje. Věk, pohlaví, jméno apod.

Rady rodičům

Před tím, než koupíte vašemu dítěti telefon, počítač či tablet, ho důsledně před kyberšikanou varujte. Internet je veřejné místo, kam může vstoupit každý a vydávat se za kohokoliv.

Dítě seznamte s úzkým okruhem osob, na které se může v případě problému obrátit.

 

 

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Další články