Poporodní panika: Jak se připravit na první Vánoce s miminkem?

14. prosince 2018 Petra Járková
Shutterstock
Shutterstock

Budou to vaše první Vánoce s miminkem. Už se těšíte, zároveň ale cítíte tlak společnosti – umýt okna, upéct cukroví, uklidit, nakoupit dárky. Je toho tolik! Je to všechno ale opravdu nezbytě nutné? Nemusí to ale být stres, to co miminko vnímá, a nejen z atmosféry, ale také z vás.

Cukroví klidně kupte

Pokud máte doma spavé miminko a ráda pečete, upečte si několik vašich nejoblíbenějších druhů. V opačném případě se nestyďte cukroví koupit nebo si o něj říct. Babičky a tetičky, které napekly, vás jistě také rády obdarují krabičkou napečených dobrot. Příští rok už vám při pečení bude asistovat malý pomocník nebo pomocnice. Navíc, jestli se po porodu snažíte shodit nějaké to kilo, určitě se letos bez cukroví obejdete, jde jen o to, abyste měla něco málo pro případné návštěvy. 

Vytvořte si nové tradice

Nebraňte se dodržování tradic tak, jak jste zvyklí. Některé se dají dělat i s miminkem, jiné vypustíte a zavedete nové. Takový kapr ve vaně může být pro většího kojence už docela zážitek. A i malé miminko bude pozitivně vnímat hrající koledy, možná ho dokonce uklidní a uspí. Pokud jste zvyklí večeřet v sedm hodin, ale touto dobou již vaše ratolest chodí spát, posuňte štědrovečerní večeři na dřívější hodinu, ať miminko neusne ještě před rozbalováním dárků. Na půlnoční můžete vyrazit se spícím miminkem v kočárku, šátku nebo nosítku.

Návštěvu se nebojte odmítnout

K Vánocům neodmyslitelně patří i velké rodinné návštěvy. Pokud jste rodila teprve nedávno, možná na ně nebudete mít v šestinedělí ještě náladu. Nebojte se je odmítnout, všichni to jistě pochopí. O svátcích se sejděte jen s nejbližší rodinou, pokud se na to budete cítit. S ostatními příbuznými se domluvte na setkání po Novém roce.

Klidně usmažte řízky

Důležité je, v jakém rozpoložení budete vy a vaše rodina. Sama určitě dobře víte, že miminko pozná, jaká je atmosféra a podle toho také reaguje. I tady proto platí rčení, spokojená maminka = spokojené miminko. Nestresujte se vybíráním kostí z dětské porce, a udělejte mu klidně kuřecí řízek nebo rozmačkejte brambory. Bude-li to potřeba, dejte si mezi chody přestávku.

Dárky pro miminko

I čerstvě narozené miminko by mělo svůj dárek pod stromečkem najít. Nebuďte zklamaní, že děti do dvou let víc než nová hračka nejspíš zaujme balicí papír. Ten se dá mačkat a trhat celý večer. S dárky pro děti bychom to neměly přehánět a to ze dvou důvodu. Jednak hromada dárku dítě unaví, a hlavně tak malé dítě není schopno vnímat množství, právě naopak. 

Neděle 24. 3

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha

Stále více lidí obohacuje svůj jídelníček rostlinnou stravou. Do popředí se znovu dostávají suroviny, které byly v našem prostředí využívány po ...

Více

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha