Vše, co jste chtěli vědět o stresu: Jak se ho zbavit, jak se začít soustředit a jak nepodléhat nejistotě

Vše, co jste chtěli vědět o stresu: Jak se ho zbavit, jak se začít soustředit a jak nepodléhat nejistotě
Zdroj: Profimedia
Při stresu enormně kolísá, případně prudce stoupá krevní tlak. Jestliže k takovému stavu dochází pravidelně, dotyčnému hrozí vážné problémy kardiovaskulárního systému. Častým důvodem stresu bývá nadměrné množství práce. Zkuste přehodnotit svůj přístup a některé dílčí úkoly delegovat na druhé. Projevem velkého stresu může být nadměrné pocení, které takové jedince znevýhodňuje ve společnosti. Tento aspekt pak následně vyvolává další stres. Stresem už trpí i děti a studenti, jelikož jsou na ně kladeny vysoké nároky. Výsledkem takového stavu pak může být u malých dětí noční pomočování, u školáků zadrhávání v řeči. Starší děti pak mohou tento negativní jev řešit i s pomocí návykových látek. + 1 fotka+ 2 fotky

Stres je všude kolem nás. Ten svíravý pocit, který nás ochromí, když něco nestíháme, neumíme nebo nechceme. Jak si s ním poradit a jak tomu, abychom se zbytečně stresovali, zabránit? Na vše našla odpověď psycholožka Alžběta Protivanská.

Petra Járková
Petra Járková 12. 06. 2019 10:00

Jak se zbavit stresu

Už bylo dost rad, které si jednou přečtete a tím to skončí. Vy víte, že ze stresu nemůžete spát, špatně jíte a jste protivní. Existuje totiž jeden konkrétní důvod, kterým si my sami sobě stres činíme větším a často úplně nesnesitelným. Nutíme svoji hlavu, aby dělala něco jiného než tělo. Jakmile se věnujeme jedné činnosti a u toho přemýšlíme o jiné, náš mozek neví, kudy kam. Vidí něco před sebou a reaguje na to. Druhá věc se odehrává v myšlenkách a na tu taky reaguje. Nemůže jinak, než posílat tělu všechny tyhle signály. A tak se největší část příčin stresu odehrává v naší hlavě.

Velké části stresu se zbavíte, když se budete důsledně zabývat vždycky jednou věcí. Od vaření, přes práci až po odpočinek. Když už něco děláte, dělejte to celým tělem, srdcem i hlavou. Uvidíte, jak velký rozdíl to bude.

Tři kroky, jak nepodlehnout nejistotě

Prvním krokem je chvilka pozorování toho, co váš mozek vlastně vytváří. Je to katastrofický scénář, který končí totálním debaklem? Nebo je to spíš série pochyb o sobě a svojí hodnotě? Jsou to spíš obrázky selhání nebo pocit, jako by vás komandoval vnitřní kritik? Na chvilku se posaďte a jen to pozorujte.

Druhý krok po tom, co jste to identifikovali, je hodit to na papír. Všechny myšlenky, obrazy, pocity, které vás k tomu napadají. Už jenom tohle by vám mělo hodně ulevit. Je to tak proto, že náš mozek je vyrobený na to, aby myšlenky produkoval, ne aby je ukládal.

Třetí krok je podívat se na to, co vzniklo na papíře a vymotat se z toho. Vzít ten katastrofický scénář a dopsat ho až do konce. Každá situace v životě nakonec skončí a není důvod, proč byste měli reálně zamrznout zrovna ve chvíli, kdy se něco pokazí. S vnitřním kritikem se normálně pohádejte. Zpochybněte, co říká a vzpomeňte si, že jste přece něco podobného už dříve zvládli.

Jak se začít soustředit

Tady jsou čtyři způsoby, jak se konečně začít soustředit, na co potřebujete:

První tip - rozdělit si úkol na malinkaté krůčky. Rozdělte si práci na tak malé kousky, že se bude zdát až směšně snadné některý z nich splnit. Měl by být maximálně na pár minut. Budete mít pocit, že se hýbete z místa, zůstává za vámi úspěšně odvedená práce a ještě k tomu budete vždycky vědět, že na daný úkol stačíte a za chvíli bude po něm. Vaše pozornost se výrazně zlepší.

Druhý - ukliďte si kolem sebe. Tak, jak to vypadá kolem vás, tak to vypadá i ve vaší hlavě.

Další trik? Prsty u nohou. Jestli ztrácíte pozornost, když mluvíte s lidmi nebo vám úplně vypadne nit, když máte něco prezentovat, koukněte se, jak se mají vaše prsty u nohou! Vrátí vám to myšlenky do těla a donutí vás to projet celým tělem, než se dostanete k prstům. Zastaví to splašené myšlení a vám to dá pocit, že máte zase situaci pod kontrolou.

Čtvrtý a nejdůležitější způsob, jak zapracovat na své koncentraci, je postarat se o sebe. Vstaňte od stolu minimálně každých devadesát minut, pijte hodně vody a čas od času se protáhněte!

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články