Simona (29): S mámou vydržím na veřejnosti nejvýš hodinu. Dělá mi ostudu a já mám strach, že potkám někoho známého

nešťastná, rozpačitá, rozhozená
Zdroj: Freepik

Simona se vídá s mámou ideálně jenom doma. Kdykoliv s ní jde někam ven, hanbou by se propadla. Její matka má každou chvíli nemístné poznámky a nedá se to vydržet. Nejhorší je, že je na své chování pyšná. 

Michaela Hájková
Michaela Hájková23. 09. 2023 13:00

Když jdu ven s mámou, musím se pokaždé psychicky připravit na různé trapasy. Stejně mě ale vždy překvapí, jak moc je trapná. Nebojí se pomlouvat člověka metr od něj! Dopadne to asi tak, že budu zvát mámu jen k sobě domů.

Máma a její paličatá upřímnost

Moje máma má takovou zásadu a tou je být ke všem za každou cenu upřímná. Nechápe ale, že i takový fajn postoj má určitá pravidla. Asi to neznamená, že řeknete cizí paní v obchodě s oblečením, že ty šaty, co si chce koupit, na ní vypadají hrozně.

„Já nechápu, proč se dnes musí všechny holky oblíkat jak štětky,“ řekla máma nedávno ve frontě na lístky do kina. Před námi stály mladé holky v džínových šortkách s topem nad pupík. Máma si dala záležet, aby byla její poznámka dobře slyšet. Já měla v tu chvíli chuť odejít.

Moje máma je prostě poděs, i když ji okřiknu, směje se a krčí rameny. Po filmu ještě v sále prohlásila, že to bylo pěkně stupidní, a hned poté vrátila v kavárně podle svých slov zkažený cheesecake. „Neví, co by za to chtěli a smrdí to jak zkažený mlíko,“ hartusila.

Máma si vždycky něco najde

Já neříkám, že bychom neměli vracet, co nám nevoní. Moje máti ale vrací každou druhou objednávku. Buď není čistá sklenice, nebo se jí nezdá barva či vůně. Okřikuje i lidi na ulici. Kdekoliv je přelidněno a někdo jí šlape na paty, hned se otočí a okřikne ho. Nejednou se tak dostala do nepříjemné slovní potyčky.

Já pak jen trpím a doufám, že neuvidím nikoho známého. Jednou se mi totiž stalo, že mi máma dával kázaní uprostřed restaurace a za mnou celou dobu seděl můj idol ze školy. „Simčo, jestli si nenajdeš chlapa aspoň na sex, tak uschneš, já bych ti mohla vyprávět,“ školila mě máti proti mé vůli. Mohla jsem se snažit ji umlčet, nedala se. Od té doby beru mámu vždycky někam hodně daleko od mého „teritoria“.

Ptala jsem se na to táty a ten mi potvrdil, že je to jeden z důvodů, proč se rozvedli. Říkal tomu „prořízlá pusa“ a to mi připadalo ještě celkem slušné. Vyprávěl mi, jak už na líbánkách máma sepsula komplet hotelový personál za špatné služby.

Věkem se to jen zhoršuje, už to nedávám

Mámě bude brzy šedesát a je vidět, že se některé její špatné vlastnosti poněkud vykrystalizovaly. Už nadává řidičům autobusu, peskuje chlapa s cigaretou a pokřikuje na každého pejskaře, ať nezapomene sebrat hovínko. A to i přesto, že dotyčný se právě k psímu exkrementu shýbá.

Nevím, co si s mámou počít, přítel si z ní dělá legraci, ale také ji nikam moc nezve. Já už mámu zvu jen k sobě na oběd nebo na film, nemám chuť sledovat reakce okolí na její projevy. V tomto případě upřímnost nepomáhá. „Jsem prostě taková, dcerunko. Nenechám si jen tak něco líbit,“ zní její odpověď. Ale já si taky nenechám všechno líbit, mami.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články