Andrea (35): Máma měla vždy raději mého bratra než mě. Nedokážu ale přes srdce přenést fakt, že ignoruje moji dceru

Andrea (35): Máma měla vždy raději mého bratra než mě. Nedokážu ale přes srdce přenést fakt, že ignoruje moji dceru
Zdroj: Freepik

Je možné mít raději jedno dítě než druhé? Pro většinu matek ne a své děti milují stejně. Andreina matka ale celý život upřednostňuje jejího bratra a teď, když protežuje i jeho děti před jejími, to Andreu velmi mrzí.

Natálie Volfová
Natálie Volfová18. 08. 2023 10:00

Jsem zvyklá být pro matku celý život druhořadá. Nikdy mi nedokázala vyznat lásku, pohladit mě, pochválit nebo si se mnou jen od srdce promluvit. Vždy byl pro ni na první místě můj starší bratr Alexandr (40).

Matka dávala odjakživa přednost bratrovi

Většina lidí by to nezvládla, nechtěla by být ve vlastní rodině na druhé koleji, hlavně, když vám vaši podřadnost dává najevo matka, která by vás měla z celého srdce milovat. Já s tím ale dokázala žít, velmi mi to usnadnil můj táta, který je úžasný a celé dětství mi dával najevo, že jsem jeho holčička a že mě má z celého srdce rád.

A proto, když máma tancovala kolem bráchy, zašila jsem se k tátovi do pracovny a cítila se tam v bezpečí. Nakonec to mámě ani nemám za zlé. Prostě to s ženami neuměla. Nevěděla, jak se mnou mluvit a jak mě mít ráda. 

Dokážeme s mámou spolu vyjít

I když to v dětství bylo náročné, do dospělosti jsem nešla s žádnou velkou újmou. S mámou máme dobrý vztah založený na vzájemné úctě. Žádná extra láska mezi námi není, ale není to překážkou proto, abychom spolu dobře vycházely. Vídáme se na rodinných oslavách i nedělních obědech. A právě při jednom z nich došlo mezi námi na větší rozkol.

Bylo těsně po vysvědčení a moji rodiče mě i bratra pozvali na oběd. Oba již máme svoje rodiny. Alexandr má dvě děti, já zatím jedno a v listopadu se nám má narodit další. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdy se moje matka nezačala k mojí dceři chovat tak, jako se chovala ke mně celé moje dětství.

Máma dává přednost dětem mého bráchy

„Tak mi pojďte ukázat vysvědčení,“ řekla mým synovcům. „No tedy, máte ho moc dobré, za to si něco zasloužíte,“ řekla jim. Moji dceru Emu celou dobu ignorovala, a to přitom tento rok dokončila první třídu. Ale její vysvědčení matku vůbec nezajímalo. Neptala se jí ani, co bude vnučka dělat o prázdninách. 

Celý oběd ji ignorovala. Bylo mi Emy hrozně líto, myslela jsem si, že třeba přeháním, ale večer mi můj manžel řekl, že si toho všiml taky. „Pro raubíře tvého bráchy se tvoje máma může roztrhnout. Podstrojuje jim a rozmazluje je. O Emu ani nezavadí pohledem,“ řekl mi. Bylo mi jasné, že nepřeháním. Moje máma pokračuje v tom, co jsem zažila jako dítě, akorát se to přesunulo na vnoučata. Je to opravdu smutné.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články